Przedszkola w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej organizują różne rodzaje zajęć, które mogą być prowadzone jedynie przez specjalistów posiadają cych kwalifikacje odpowiednie do rodzaju zajęć.
Ważnym zadaniem do wykonania na początku nowego roku szkolnego wobec nowo przyjętych przedszkolaków jest ocena poziomu ich rozwoju oraz potrzeb w zakresie wychowania i uczenia się. Ma to szczególne znaczenie, zarówno w kontekście działań nauczycieli i specjalistów w odniesieniu do konkretnego dziecka oraz całej grupy, jak i w organizacji pracy całego przedszkola w związku z udzielaniem pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Sprawdź, jak wywiązać się z tego zadania i przygotować się do zapewnienia dzieciom odpowiedniego wsparcia ze strony nauczycieli i specjalistów zatrudnionych w przedszkolu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zajęcia specjalistyczne prowadzone w przedszkolu publicznym i niepublicznym w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej mogą być organizowane w 4 formach. Co ważne mogą je prowadzić tylko odpowiednio wykwalifikowani specjaliści. Dowiedz się jak zweryfikować, czy specjaliści zatrudnieni w przedszkolu publicznym i niepublicznym mają kwalifikacje odpowiednie do rodzaju zajęć, jakie prowadzą. Sprawdź także, jaki jest obowiązkowy wymiar godzin pensum specjalistów zatrudnianych w przedszkolu.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Ta część poświęcona jest 10 dokumentom i obowiązkom związanym z realizacją podstawy programowej oraz organizowaniem pomocy psychologiczno-pedagogicznej w poszczególnych typach przedszkoli.
W związku w wymogiem przedstawienia radzie pedagogicznej - nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym - ogólnych wniosków wynikających ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz informacji o działalności przedszkola, dyrektor dokonuje m.in. analizy działań podejmowanych w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej dzieciom, rodzicom i nauczycielom i powinien dokonać oceny ich skuteczności. Już teraz warto również zacząć planować działania na kolejny rok szkolny, w szczególności w odniesieniu do dzieci, które od września zostaną objęte wychowaniem przedszkolnym. Sprawdź, jak wywiązać się z tego zadania.
Zakres zadań, jaki można przydzielić nauczycielowi przedszkola w ramach czasu pracy, budzi wątpliwości nie tylko pracowników, ale także dyrektorów. Tymczasem przepisy wyraźnie wskazują, że w ramach czasu pracy i otrzymywanego wynagrodzenia nauczyciel zobowiązany jest nie tylko realizować pensum, ale także wykonywać m.in. zadania statutowe przedszkola oraz inne prace wynikające z przepisów. Sprawdź, czy w ramach zadań statutowych przedszkola można zlecić nauczycielom realizację zadań z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.