W związku w wymogiem przedstawienia radzie pedagogicznej - nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym - ogólnych wniosków wynikających ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz informacji o działalności przedszkola, dyrektor dokonuje m.in. analizy działań podejmowanych w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej dzieciom, rodzicom i nauczycielom i powinien dokonać oceny ich skuteczności. Już teraz warto również zacząć planować działania na kolejny rok szkolny, w szczególności w odniesieniu do dzieci, które od września zostaną objęte wychowaniem przedszkolnym. Sprawdź, jak wywiązać się z tego zadania.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zakres zadań, jaki można przydzielić nauczycielowi przedszkola w ramach czasu pracy, budzi wątpliwości nie tylko pracowników, ale także dyrektorów. Tymczasem przepisy wyraźnie wskazują, że w ramach czasu pracy i otrzymywanego wynagrodzenia nauczyciel zobowiązany jest nie tylko realizować pensum, ale także wykonywać m.in. zadania statutowe przedszkola oraz inne prace wynikające z przepisów. Sprawdź, czy w ramach zadań statutowych przedszkola można zlecić nauczycielom realizację zadań z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Przedszkole chcąc prowadzić zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju, powinno zatrudnić kadrę umożliwiającą zrealizowanie zalecanych w opinii form wsparcia dziecka i rodziny. W zależności od potrzeb może to być między innymi psycholog, pedagog lub pedagog specjalny z przygotowaniem w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju, terapeuta pedagogiczny, fizjoterapeuta, rehabilitant, logopeda i inni terapeuci.
Przyjmując do przedszkola dziecko posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego bądź orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, dyrektor zobowiązuje się do zatrudnienia odpowiednich specjalistów. Zanim to zrobi, powinien opracować plan działań wspomagających w trakcie bieżącej pracy z dzieckiem lub w formie zajęć stymulujących rozwój w określonych obszarach, np. celowo inicjowanej działalności dziecka w formie zabaw i ćwiczeń.
Jeśli przedszkole niepubliczne nie organizuje zajęć specjalistycznych w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej, to działania związane z zapewnieniem dziecku odpowiedniego wsparcia powinny być podejmowane w toku realizacji podstawy programowej i w codziennej pracy nauczycieli z dzieckiem.
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana w trakcie bieżącej pracy z dzieckiem oraz przez zintegrowane działania nauczycieli i specjalistów. Co należy rozumieć przez zintegrowane działania nauczycieli i o których nauczycieli to dotyczy? Dowiedz się, co na ten temat mówią przepisy.
Nauczyciel wspomagający prowadzi odrębny dziennik, jeżeli prowadzi zajęcia rewalidacyjne lub inne zajęcia określone w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym. Dowiedz się, czy przepisy nakładają obowiązek prowadzenia odrębnego dziennika w odniesieniu do zajęć prowadzonych wspólnie z innym nauczycielem.
Dziecko poniżej 2,5 roku życia nie może zostać wychowankiem przedszkola. Możliwe jest natomiast przyjęcie dziecka w celu prowadzenia zajęć wczesnego wspomagania rozwoju – na takie zajęcia mogą uczęszczać dzieci niebędące wychowankami przedszkola. Czy w takiej sytuacji przedszkole będzie pozbawione dotacji?
Już za miesiąc nauczyciele zaczną przygotowywać się do wydania rodzicom informacji o gotowości podjęcia nauki w szkole podstawowej. Niektórzy rodzice dowiedzą się od nauczycieli, że dziecko nie jest jeszcze gotowe na rozpoczęcie nauki i warto zastanowić się nad wystąpieniem o odroczenie rozpoczęcia roku szkolnego. Co powinni wiedzieć rodzice, których dziecko może potrzebować dodatkowego roku w przedszkolu?
Organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej w innych formach wychowania przedszkolnego nie jest obowiązkowa. Nie oznacza to jednak, że w razie stwierdzenia potrzeby zapewnienia wsparcia dla dziecka lub jego rodziców, nauczyciele mogą pozostać bierni. Sprawdź, jakie obowiązki przepisy nakładają na punkty przedszkolne.
Bardzo często rodzice w trakcie trwania roku przedszkolnego doręczają do przedszkola opinię o potrzebie objęcia dziecka pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Jakie działania powinien w takim przypadku podjąć dyrektor przedszkola i nauczyciele w przedszkolu niepublicznym?
Prawo oświatowe ogranicza niektóre kompetencje niepublicznych poradni psychologiczna pedagogicznych. Orzeczenia i część opinii mogą wydawać tylko poradnie publiczne – sprawdź, do wydawania których uprawnione są wyłącznie poradnie publiczne, a kiedy należy uwzględnić również opinię poradni niepublicznej.
Zdarza się, że rodzice informują przedszkole o rezygnacji z dalszego korzystania z pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej jego dziecku. Czy mają takie prawo? Jak w takiej sytuacji powinno zareagować przedszkole, aby mimo decyzji rodziców zapewnić dziecku odpowiednie wsparcie i pomoc?
W ramach podsumowania pracy szkoły po pierwszym półroczu warto także dokonać oceny udzielanej w placówce pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Krótko omawiamy, na czym warto bazować przy tym zadaniu oraz jak wykorzystać wypracowane wnioski w planowaniu kolejnych działań przedszkola w związku z pomocą psychologiczno-pedagogiczną
W ramach podsumowania pracy przedszkola po pierwszym półroczu warto także dokonać oceny udzielanej w placówce pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Krótko omawiamy, na czym warto bazować przy tym zadaniu oraz jak wykorzystać wypracowane wnioski w planowaniu kolejnych działań przedszkola w związku z pomocą psychologiczno-pedagogiczną.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.