- Data: 08.11.2022
Zatrudnianie psychologa w przedszkolu niepublicznym i finansowanie wynagrodzenia
Od 1 września 2022 r. zatrudnienie psychologa jest obowiązkowe w każdym przedszkolu, do którego uczęszcza powyżej 50 dzieci. Nowy przepis art. 42d ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela dotyczy także przedszkoli niepublicznych. Upewnij się, jakie wymagania kwalifikacyjne musi spełnić psycholog by mógł pracować w przedszkolu niepublicznym. Dowiedz się także, jaką formę zatrudnienia dla niego wybrać – czy umowę o pracę, czy też umowę cywilnoprawną.
- Data: 01.11.2022
Rodzaje zajęć rewalidacyjnych i zajęć w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Dla dzieci z niepełnosprawnością, w tym z niepełnosprawnościami sprzężonymi, które posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, organizuje się zajęcia rewalidacyjne. Zajęcia te prowadzi się niezależnie od form wsparcia udzielanych w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Trzeba pamiętać, że udział dziecka w zajęciach z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej nie zwalnia przedszkola z obowiązku realizacji zaleceń z orzeczenia. Podstawę prawną organizacji zajęć rewalidacyjnych stanowi bowiem odrębne rozporządzenie.
- Data: 14.10.2022
Badania przesiewowe w przedszkolu – czy może przeprowadzać je pedagog?
W związku z coraz częstszego zatrudnienia w przedszkolach nauczycieli na stanowisku pedagoga, pojawiają się pytania dotyczące możliwości przeprowadzania przez nich badań przesiewowych. Czy pedagog w przedszkolu może prowadzić badania przesiewowe? Jeżeli tak, to czego mogą one dotyczyć, skoro logopedyczne badania przesiewowe zawsze przeprowadzają logopedzi i pracownicy poradni? Czy są to raczej badania i diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych? Odpowiedzi na te oraz inne pytania odpowiada ekspertka.
- Data: 22.08.2022
Przydział zajęć specjalistycznych w przedszkolu od 1 września 2022 roku
Od 1 września 2022 r. dyrektor szkoły i przedszkola będzie miał obowiązek zapewnić określoną liczbę etatów specjalistów. Dowiedz się, czy oznacza to zakaz przydzielania określonych zajęć specjalistycznych np. rewalidacyjnych, resocjalizacyjnych i terapeutycznych innym nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu.
- Data: 19.08.2022
Utworzenie sali terapeutycznej poza budynkiem przedszkola
Dowiedz się, czy dopuszczalne jest utworzenie sali terapeutycznej w innej lokalizacji niż budynek niepublicznego przedszkola i jakie w związku z tym warunki należy spełnić. Sprawdź także, kto może być odpowiedzialny za dowóz dzieci na terapię poza siedzibę przedszkola.
- Data: 19.08.2022
Jeden nauczyciel wspomagający dla dzieci z różnymi niepełnosprawnościami
W tym artykule wyjaśniamy, czy istnieją przepisy bądź wytyczne co do liczby dzieci, z którymi może pracować nauczyciel wspomagający, oraz czy dyrektor przedszkola może w jednej grupie łączyć dzieci z różnymi niepełnosprawnościami bez zwiększenia liczby nauczycieli wspomagających.
- Data: 04.08.2022
Realizacja orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego w przedszkolu niepublicznym
Dowiedz się, ile czasu ma przedszkole niepubliczne na wdrożenie zaleceń uwzględnionych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego w tym na opracowanie IPET. Sprawdź także, czy przedszkole ma obowiązek realizować zalecenia z orzeczenia w okresie wakacji.
- Data: 22.07.2022
Kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych w przedszkolu z dzieckiem z niepełnosprawnością ruchową
Dowiedz się, kto ma uprawnienia by prowadzić zajęcia rewalidacyjne w przedszkolu ukierunkowane na rozwój motoryki dużej i małej i koordynację wzrokowo ruchową z dzieckiem z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanym ze względu na niepełnosprawność ruchową w tym afazję.
- Data: 21.07.2022
Specjalistyczny sprzęt do pracy z dzieckiem z orzeczeniem
Z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego może wynikać potrzeba zastosowania w pracy z dzieckiem specjalistycznego sprzętu. Dowiedz się, czy mając w przedszkolu jedno dziecko z takimi zaleceniami musisz zakupić dla niego taki sprzęt.
- Data: 20.07.2022
Kiedy na zatrudnienie pomocy nauczyciela w przedszkolu musisz mieć zgodę organu prowadzącego?
Dowiedz się, czy przyjmując do przedszkola publicznego ogólnodostępnego dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność ruchową w tym afazję, orzeczeniem o niepełnosprawności i opinią o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka z których wynika zalecenie zatrudnienia pomocy nauczyciela musisz uzyskać zgodę organu prowadzącego na utworzenie nowego etatu.