
- Data: 23.01.2024
Przydział zajęć z religii nauczycielowi bez kwalifikacji
Co do zasady na zatrudnienie nauczyciela, który nie posiada wymaganych przepisami kwalifikacji dyrektor przedszkola musi uzyskać zgodę kuratorium. Nie dotyczy to jednak wszystkich przypadków. Wyjątkiem jest tutaj nauczyciel religii. Sprawdź, jak w ramach etatu przydzielić nauczycielowi zajęcia z religii, do których prowadzenia nie posiada jeszcze formalnych kwalifikacji i czy trzeba uzyskać na to zgodę organu sprawującego nadzór pedagogiczny.

- Data: 19.01.2024
Urlop nauczyciela przedszkola po zmianie wymiaru etatu
Wymiar urlopu wypoczynkowego nauczyciela przedszkola zależy od wymiaru etatu. Oznacza to, że każda zmiana w tym zakresie wymaga przeliczenia na nowo urlopu nauczyciela. Gdy zmiana następuje od nowego miesiąca, zwykle przeliczenie nie sprawia większych trudności. Sprawdź jednak, jak dokonać przeliczenia urlopu, gdy wymiar etatu nauczyciela zmienia się w trakcie miesiąca.

- Data: 18.01.2024
Notatka służbowa w przedszkolu
Notatka służbowa do dokument, który ma wykazać prawidłowość działania dyrektora przedszkola lub pracownika placówki w różnych sytuacjach. Celem sporządzenia notatki służbowej może być także wykazanie nieprawidłowości postępowania pracownika np. gdy wymierzana jest mu kara porządkowa lub wydawanie polecenie służbowe, którego wykonania podwładny odmawia. Sprawdź, w jakich sytuacjach przydaje się taki dokument i pobierz jego przykładowy wzór.

- Data: 15.01.2024
Pomoc zdrowotna dla nauczycieli z Funduszu Zdrowotnego
Nauczyciele mogą otrzymywać pomoc zdrowotną z różnych źródeł. Najczęściej pomoc ta pochodzi z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz z funduszu zdrowotnego. O ile przedszkolny ZFŚS jest dla nauczycieli i pracowników funduszem znanym i wiedzą, jakie rodzaje świadczeń im przysługują, o tyle fundusz zdrowotny tworzony w organach prowadzący bywa wielką niewiadomą. Wielu nauczycieli przedszkoli nie ma świadomości, że mogą się ubiegać o pomoc zdrowotną także z tego funduszu. Sprawdźmy, na jakich zasadach się to odbywa.

- Data: 12.01.2024
Odpis na ZFŚS dla emerytowanych nauczycieli w 2024 r.
Do 31 grudnia 2023 roku brak informacji o wysokości nauczycielskiej emerytury uniemożliwiał dokonanie odpisu na ZFŚS na emerytowanego nauczyciela. Rodziło to także wątpliwości o prawo do korzystania ze świadczeń ZFŚS mimo braku odpisu. Stan prawny w tej kwestii uległ jednak zmianie z dniem 1 stycznia 2024 roku. Sprawdź jak od tego roku naliczać odpis na emerytowanych nauczycieli przedszkoli.

- Data: 09.01.2024
Wynagrodzenie pracownika zatrudnionego na podstawie art. 15 prawa oświatowego
Wynagrodzenie pracownika niebędącego nauczycielem, zatrudnionego za zgodą kuratora oświaty, nie może być wyższe niż 184% kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej. Sprawdź, ile wynosi limit zarobków pracownika z art. 15 prawa oświatowego w 2025.

- Data: 08.01.2024
Podwyżka związana z awansem zawodowym od 1 stycznia lub 1 września
Nauczyciel, który do 31 grudnia uzyskał wyższy stopień awansu zawodowego z dniem 1 stycznia 2024 roku powinien otrzymać podwyżkę pensji zasadniczej zgodnie z tabelą zawartą w rozporządzeniu płacowym MENiS. Sprawdź, w jakiej formie należy poinformować nauczyciela o podwyżce.

- Data: 04.01.2024
Pensum nauczyciela w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej
Wymiar pensum nauczycieli przedszkola uzależnione jest od wieku dzieci w oddziale. Nie ma znaczenia czy oddział funkcjonuje w przedszkolu, szkole podstawowej oddziałami przedszkolnymi czy przedszkolu w zespole szkolno-przedszkolnym. Zdarza się jednak, że do jednej grupy mogą uczęszczać dzieci w różnym wieku. Sprawdź, jaki jest wymiar pensum nauczyciela przedszkola w grupie mieszanej, do której przyjęto pięcio- i sześciolatki.

- Data: 03.01.2024
Egzamin na nauczyciela mianowanego stare zasady
Mimo reformy systemu awansu zawodowego nauczycieli, wielu z nich odbywa staże według starych zasad. Najbliższe egzaminy odbędą się w czerwcu 2024 roku. Sprawdź, jak w praktyce przebiega egzamin na stopień nauczyciela mianowanego i do kiedy można awansować według starych zasad.

- Data: 02.01.2024
Przerwa na karmienie dziecka dla nauczycielki przedszkola
Przerwa na karmienie dziecka dla nauczycielki przedszkola publicznego wynika z Karty Nauczyciela, a niepublicznego – z Kodeksu pracy. W każdym przypadku zależy ona od wymiaru czasu pracy nauczycielki. Oznacza to, że nie każda nauczycielka karmiąca piersią swoje dziecko będzie miała prawo wyjść wcześniej z pracy lub rozpocząć ją później. Dowiedz się, jak ustalić, czy w konkretnym przypadku nauczycielka ma prawo do przerwy na karmienie wliczanej do czasu pracy.
Aktualny numer
