Wynagrodzenie za dzień korzystania z opieki nad dzieckiem dla nauczyciela

Nauczyciel, który korzysta z płatnego zwolnienia na opiekę nad dzieckiem do lat 14 otrzymuje za ten dzień wynagrodzenie obliczone jak pensja urlopowa z pewnymi jednak modyfikacjami. Zmiana dotyczy wliczenia do tego wynagrodzenia należności za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw. Sprawdź, jak poprawnie obliczyć wynagrodzenie za dzień korzystania z opieki nad dzieckiem.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- Jakie są zasady udzielania nauczycielom zwolnienia na opiekę nad dzieckiem w wieku do lat 14.
- Jak obliczyć wynagrodzenie nauczyciela za dzień opieki nad dzieckiem.
- Czy do wynagrodzenia za dzień opieki nad dzieckiem wlicza się średnią z godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw.
- Dla kogo zwolnienie na opiekę nad dzieckiem z art. 188 kodeksu pracy.
Jakie są zasady udzielania nauczycielom zwolnienia na opiekę nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 14?
Karta Nauczyciela zawiera odrębną regulację dotycząca korzystania przez nauczycieli ze zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem. Zgodnie z art. 67e Karty Nauczyciela nauczycielowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Prawo do zasiłku za czas nieobecności w pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem regulują odrębne przepisy. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnienia do zwolnienia od pracy może korzystać jedno z nich. Podstawą wniosku nauczyciela w tej sprawie powinien zatem być art. 67e Karty Nauczyciela.
Za dzień opieki nad dzieckiem nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie. Jest ono jednak obliczane na innych zasadach niż wynagrodzenie za pracę.
Jak oblicza się wynagrodzenie nauczyciela za dzień zwolnienia na czas opieki nad dzieckiem?
Przy czym Karta Nauczyciela nie wskazuje, jak liczyć wynagrodzenie za zwolnienie od pracy w celu wykonywania doraźnej czynności związkowej. Tymczasem zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy oraz za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy. Oznacza to, że w przypadku nauczycieli zastosowanie z ww. modyfikacją będzie miało rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli. Zgodnie z nim jednym ze składników wynagrodzenie urlopowego nauczyciela jest zaś wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa (§ 1 ust. 1 pkt 3). Przy czym w przypadku ustalania „wynagrodzenie urlopowego” za dzień korzystania ze zwolnienia od pracy przez związkowca w wynagrodzeniu tym uwzględnia się wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw w wysokości średniej z miesiąca, w którym przypadało zwolnienie od pracy. Jeżeli zatem nauczyciel korzysta ze zwolnienia np. w styczniu, to obliczamy średnią z ww. godzin zrealizowanych w tym miesiącu.
Wynagrodzenie za dzień korzystania z opieki nad dzieckiem oblicza się na zasadach obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, z pewną modyfikacją dotyczącą wliczania do tego wynagrodzenia tzw. średniej z godzin ponadwymiarowych i godzin doraźnych zastępstw, którą uwzględnia się z miesiąca korzystania ze opieki nad dzieckiem. Tzw. średnią urlopową - w zależności od przyjętych w placówce rozwiązań – wypłaca się miesięcznie lub jednorazowo z dołu w ostatnim dniu miesiąca.
Dla kogo dni wolne na opiekę nad dzieckiem z art. 188 kodeksu pracy?
Pracownicy niepedagogiczni oraz nauczyciele zatrudnieni na podstawie Kodeksu pracy np. w niepublicznych przedszkolach mają prawo do płatnego zwolnienia na opiekę nad dzieckiem na podstawie art. 188 kodeksu pracy.
Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia na opiekę na dzieckiem decyduje pracownik w pierwszym wniosku składanym w postaci papierowej lub elektronicznej o udzielenie takiego zwolnienia w danym roku kalendarzowym.
Zwolnienie od pracy udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny. Zasady te w zakresie zwolnienia od pracy udzielanego w wymiarze godzinowym stosuje się odpowiednio do pracownika, dla którego dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, jest niższa niż 8 godzin.
Przeczytaj także:
- Ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r. poz. 986) – art. 39 ust. 4, art. 67e.
- Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1456) – art. 188.
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 927) - § 5 ust. 1.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1455) - § 1 ust. 1 pkt 3.
Podobne artykuły
Zobacz również
Aktualny numer
