Końcówka roku to czas, kiedy większość rodziców dzieci w wieku do lat 14 przypomina sobie o swoim uprawnieniu do dodatkowego wolnego, które w razie niewykorzystania w danym roku - przepada. Dla dyrektora przedszkola taka kumulacja wniosków o zwolnienie od pracy to istny paraliż organizacyjny. Dowiedz się, czy pracodawca może nie uwzględnić wniosków wszystkich zainteresowanych, jeżeli składają je na ostatnią chwilę tj. na koniec roku.
Z tego artykułu dowiesz się:
Nauczyciele przedszkoli mają prawo do 2 dni płatnego wolnego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 14. Jednak podstawą prawną udzielenie tego zwolnienia będzie Karta Nauczyciela a nie Kodeks pracy. Pobierz aktualny wzór dokumenty dla tej grupy zawodowej.
Nauczyciele zatrudnieni w przedszkolach samorządowych, wychowujący dziecko w wieku do lat 14 mają prawo do zwolnienia od pracy w wymiarze 2 dni w ciągu roku na tzw. opiekę nad zdrowym dzieckiem. Z kolei nauczyciele zatrudnieni w przedszkolach niesamorządowych oraz pracownicy niepedagogiczni wychowujący dziecko w wieku do 14 lat mają prawo do 2 dni lub 16 godzin zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. W pierwszym wniosku w danym roku pracownik musi zdecydować, czy zamierza korzystać z tego uprawnienia w dniach czy godzinach, przy czym godzinowy wymiar zwolnienia uzależniony jest od wymiaru etatu. Pobierz wzory wniosków o dni opieki nad dzieckiem dla nauczyciela oraz dla pracownika niepedagogicznego.
Każdy pracownik niepedagogiczny i nauczyciel może skorzystać ze zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 14. Przed udzieleniem zwolnienia trzeba jednak ustalić, czy dziecko nie ukończyło tego wieku – dowiedz się według jakich przepisów dokonać ustalenia i co w sytuacji, gdy dziecko ukończy 14 lat, a pracownik nie skorzysta ze zwolnienia.
Zatrudnienie w dwóch lub więcej placówkach na podstawie odrębnych umów o pracę rodzi wątpliwości dotyczące możliwości korzystania z dni opieki nad dzieckiem do lat 14. Czy nauczyciel może korzystać z prawa do opieki w każdym przedszkolu, czy uprawnienie ogranicza się do podstawowego miejsca pracy?
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.