
- Data: 05.12.2023
Świadczenia z ZFŚS na święta Bożego Narodzenia
Świąteczne świadczenia finansowane ze środków ZFŚS w przedszkolu nie są prezentami, z którymi nie wiążą się żadne obciążenia. Przeciwnie, niektóre z nich są w pełni opodatkowane, inne korzystają ze zwolnienia podatkowego w ramach określonego limitu. Poznaj zasady przyznawania świątecznych świadczeń z ZFŚS dla osób korzystających z funduszu socjalnego przedszkola.

- Data: 04.12.2023
Spłata pożyczki z ZFŚS a kwota wolna od potrąceń
W przypadku pożyczek udzielonych pracownikom przedszkola z ZFŚS najczęściej stosowaną praktyką jest potrącanie należnych rat z comiesięcznej pensji. Jak jednak wyegzekwować należne funduszowi raty, gdy przy próbie potrącenia do wypłaty pracownikowi pozostaje kwota niższa niż ustawowe minimum?

- Data: 01.12.2023
Pensum łączone przy pracy na różnych wymiarowo stanowiskach to konieczność
Nauczyciele realizujący zajęcia w przedszkolu mogą być zatrudnieni na różnych stanowiskach, w tym stanowiskach wymagających ustalenia łączonego pensum. Dotyczy to również nauczyciela prowadzącego zajęcia w różnych grupach wiekowych, w tym z 6-latkami, oraz nauczyciela wspomagającego. Sprawdź, jak w praktyce ustalić wymiar pensum łączonego nauczyciela przedszkola.

- Data: 28.11.2023
Nadmiarowe dane osobowe w CV – przetwarzanie danych osobowych niechcianych
Bardzo często kandydaci do pracy w przedszkolu umieszczają w swoim życiorysie dane, których pracodawca nie żąda i zgodnie z przepisami żądać nie powinien. Te nadmiarowe dane to najczęściej wizerunek, stan cywilny i sytuacja rodzinna, imiona i nazwiska rodziców itp. Sprawdź, jak postępować z cv zawierającym nadmiarowe dane osobowe.

- Data: 21.11.2023
Opieka nad dziećmi w czasie zabawy andrzejkowej – czy nauczyciel musi zostać dłużej w pracy?
W wielu przedszkolach pod koniec listopada organizowane będą zabawy andrzejkowe. Część tych imprez odbędzie się po standardowych godzinach pracy przedszkola, a to rodzi wątpliwości nauczycieli. Będą oni bowiem musieli zostać w pracy dłużej. Czy nauczyciel przedszkola publicznego ma prawo odmówić udziału w andrzejkach organizowanych w przedszkolu po godzinach jego pracy?

- Data: 09.11.2023
Doraźne zastępstwa dla nauczyciela wspomagającego
Potrzeba zapewnienia opieki uczniom w razie nieobecności nauczyciela oznacza konieczność przydzielenia innemu nauczycielowi godzin doraźnego zastępstwa. Sprawdź, czy takie zastępstwo można przydzielić nauczycielowi współorganizującemu zatrudnionemu w przedszkolu. Jak należy rozliczać wynagrodzenie za zastępstwo doraźne?

- Data: 08.11.2023
W przedszkolu niepublicznym członkiem komisji egzaminacyjnej może być dyrektor manager
W skład komisji egzaminacyjnej na stopień nauczyciela mianowanego wchodzi m.in. dyrektor przedszkola. W wielu przedszkolach niepublicznych stanowisko to zajmuje manager niebędący nauczycielem. Sprawdź, czy dyrektor niebędący nauczycielem może być członkiem komisji egzaminacyjnej.

- Data: 07.11.2023
Godziny pracy dyrektora przedszkola – elastyczny czas pracy dyrektora
Dyrektor przedszkola publicznego prowadzonego przez jednostkę samorządu terytorialnego ma obowiązek przebywania w przedszkolu w czasie, w którym realizuje godziny pensum. Pozostałe czynności nauczyciela nie są ewidencjonowane. Z tego względu organ prowadzący nie może narzucić dyrektorowi stałych godzin pracy w przedszkolu. Dowiedz się, dlaczego dyrektorzy nie mają stałych godzin.

- Data: 06.11.2023
Obowiązkowa cykliczna ocena pracy nauczyciela przedszkola
Ostatnie zmiany w przepisach dotyczących oceny pracy nauczyciela nadal wywołują wątpliwości związane z obowiązkiem dokonywania oceny pracy nauczyciela. Jedną z nich jest obowiązek dokonywania cyklicznej, okresowej oceny pracy nauczyciela. Sprawdź, czy przepisy wciąż nakładają na dyrektora obowiązek regularnego poddawania nauczyciela przedszkola ocenie pracy. Czy cykliczna ocena pracy nauczyciela jest konieczna?

- Data: 03.11.2023
Co się dzieje po 182 dniach zwolnienia lekarskiego nauczyciela przedszkola?
Długotrwała choroba nauczyciela przedszkola (przekraczająca 182 dni) nie musi skończyć się rozwiązaniem stosunku pracy. Nauczyciel, po spełnieniu kilku warunków, po dłuższym zwolnieniu lekarskim może złożyć wniosek o roczny urlop dla poratowania zdrowia, a jeżeli nie spełnia warunków do jego przyznania, pozostaje mu tylko jedno wyjście, by nie stracić pracy. Dowiedz się, jak od strony prawnej wygląda sytuacja kadrowa chorującego nauczyciela.
Aktualny numer
