
- Data: 11.12.2024
Rozwiązywanie konfliktów dzieci w wieku przedszkolnym – jak przygotować dzieci do podjęcia nauki w szkole
Konflikty są nieodłącznym elementem rozwoju każdego człowieka, także najmłodszych. W przedszkolach, gdzie dzieci uczą się współpracy, dzielenia i życia w grupie, spory bywają codziennością – ale czy rzeczywiście są czymś, czego należy unikać? z artykułów dowiesz się, jak konflikty mogą stać się narzędziem wspierającym rozwój społeczny i emocjonalny dziecka, a także jak przygotować maluchy do podjęcia nauki w szkole. Sprawdź, jak odpowiednio reagować na różne formy dziecięcych sporów w zależności od ich wieku i emocjonalnej dojrzałości. Dowiedz się, jaka powinna być rola nauczyciela w rozwiązywaniu problemów między dziećmi i jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.

- Data: 26.11.2024
Dziecko z wszawicą może chodzić do przedszkola
Wszawica stanowi jeden z najczęściej powtarzających się problemów występujących w przedszkolu. W sytuacji zauważenia u dziecka wszy ważne jest natychmiastowe podjęcie działań zmierzających do pozbycia się pasożytów. Co jednak ważne – dyrektor nie może zakazać dziecku, u którego znaleziono wszy, uczęszczać na zajęcia w przedszkolu.

- Data: 26.11.2024
Remont przedszkola i przeniesienie oddziałów przedszkolnych do pomieszczenia zastępczego
Sprawdź, czy generalny remont przedszkola w trakcie roku i związana z tym zmiana organizacji nauczania polegająca na przeniesieniu placówki do innej lokalizacji wymagają zastosowania przepisów Prawa oświatowego o przekształceniu przedszkola.

- Data: 26.11.2024
Wycieczka przedszkolna – wymagane dokumenty, zasady organizacji i zatwierdzania karty wycieczki
Obowiązkiem dyrektora przedszkola jest zatwierdzenie karty wycieczki przedszkolnej. Dowiedz się, czy przepisy określają, w jakim terminie powinien to zrobić i jak należy postąpić, gdy tuż przed wyjazdem zmieniła się liczba uczestników. Poznaj także aktualne przepisy i zasady organizacji wycieczek w przedszkolu.

- Data: 06.11.2024
Partner matki dziecka – jakie ma prawa w przedszkolu?
Z tego artykułu dowiesz się, czy matka dziecka, która jest jego prawnym opiekunem, może upoważnić swojego partnera do uzyskiwania informacji o funkcjonowaniu dziecka w przedszkolu, mimo że ojciec dziecka nie jest pozbawiony praw rodzicielskich, interesuje się dzieckiem i utrzymuje kontakt z przedszkolem. Poznaj prawa konkubenta matki w kontaktach z przedszkolem.

- Data: 30.10.2024
Czy deklaracja zgodności na urządzenia wystarcza, aby korzystanie z placu zabaw było bezpieczne
Wybierając urządzenia stanowiące wyposażenie placu zabaw musisz upewnić się, że posiadają one aktualne certyfikaty i atesty. Często jednak producenci bądź dostawca zamówionych urządzeń dostarcza tzw. deklarację zgodności i zapewnia, że jest ona tożsama z certyfikatem. Sprawdź czy tak jest w rzeczywistości i dowiedz się, jakich dokumentów zażąda sanepid podczas kontroli placu zabaw.

- Data: 12.10.2024
Dzień Nauczyciela – czy nauczyciel może przyjąć prezent od ucznia?
Z okazji Dnia Nauczyciela rodzice za pośrednictwem swoich dzieci wręczają nauczycielom okolicznościowy kwiatek, czy też laurkę z życzeniami. Bywa jednak tak, że w klasie czy grupie zbierana jest składka, za którą kupowany jest bardziej wartościowy prezent np. zestaw porcelany, biżuteria, bon podarunkowy. Dowiedz się, czy w świetle obowiązujących przepisów nauczyciel może przyjąć taki podarek.

- Data: 07.10.2024
Bezpłatny ebook: Wycieczki szkolne i przedszkolne 2024/2025
Organizacja wycieczki szkolnej i przedszkolnej to wyzwanie zarówno dla nauczycieli jak i dyrektora placówki. Zmieniające się przepisy i nowe obostrzenia obowiązuje w tym zakresie nie ułatwiają tego zadania. Sprawdź, jak zgodnie z aktualnymi przepisami zorganizować bezpieczną wycieczkę szkolną i przedszkolną. Poznaj obowiązki placówki oraz rozwiązania problemów, z którymi możesz się spotkać jako organizator wyjazdu. Skorzystaj także z gotowej listy pomysłów na ciekawe wyjazdy dla najmłodszych a rodzicom uczestników przekaż check listę z rzeczami, które warto spakować dziecku na wycieczkę.

- Data: 04.10.2024
Dyrektor i nauczyciele powinni znać procedury postępowania w przypadku ataku astmy
Dyrektor i nauczyciele powinni umieć rozpoznawać objawy astmy u przedszkolaków: trudności z oddychaniem, kaszel, uczucie ucisku w klatce piersiowej. Dostosowanie warunków edukacyjnych do potrzeb chorego dziecka pozwoli zadbać o ich zaspokajanie w bieżącej pracy. Dowiedz się, jak reagować na atak kaszlu u dziecka z astmą i czy w takim przypadku należy podać dziecku lek (aerozol).
Aktualny numer
