
- Data: 25.11.2022
Wentylacja w przedszkolu i punkcie przedszkolnym – Sanepid wyjaśnia, jak dbać o jakość powietrza
Wentylacja w przedszkolach orz punktów przedszkolnych stanowi jeden z kluczowych aspektów zapewnienia dzieciom bezpiecznych warunków w pomieszczeniach. Jakość powietrza wewnętrznego nie jest bowiem obojętna dla zdrowia dzieci. Kwestie te są regulowane przepisami – zachęcam do zapoznania się z wymaganiami dotyczącymi wentylacji w placówkach opieki nad dziećmi.

- Data: 23.11.2022
Skierowanie wniosku do sądu o wgląd w sytuację rodzinną dziecka – jakie wymogi formalne musisz spełnić
Przedszkole powinno złożyć wniosek do sądu o wgląd w sytuację rodzinną dziecka, gdy podejrzewa, że rodzice niewłaściwie wykonują władzę rodzicielską. Regulacje dotyczące tego obowiązku nie określają jednak szczegółowego trybu postępowania. Który sąd opiekuńczy jest właściwy, jaką formę powinno mieć zawiadomienie i czy rodziców informować o podjętych działaniach, skoro dziecko pozostaje po ich władzą rodzicielską?

- Data: 22.11.2022
Urlop nauczyciela przechodzącego z przedszkola niepublicznego do publicznego
Wielu nauczycieli zatrudnionych w minionym roku szkolnym w przedszkolach niepublicznych, od 1 września podjęło pracę w placówkach publicznych. Taka zmiana rodzi praktyczne problemy dotyczące wyliczenia przysługującego urlopu. W przedszkolu niepublicznym wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi bowiem 20 lub 26 dni rocznie, Natomiast w przedszkolu publicznym nauczycielom przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni.

- Data: 18.11.2022
Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka i kształcenie specjalne nie mogą być realizowane przez jeden zespół
Formy wsparcia dziecka, jakimi jest realizacja kształcenia specjalnego oraz wczesne wspomaganie rozwoju dla dziecka niepełnosprawnego, nie mogą być realizowane i dokumentowane jako jedno „wspólne” zadanie. Dowiedz się, dlaczego i jak należy postępować, jeżeli dziecko posiada zarówno orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, jak i opinię o wczesnym wspomaganiu rozwoju

- Data: 17.11.2022
Wsparcie dla dziecka z podejrzeniem stosowania wobec niego przemocy domowej
Pracownicy przedszkola powinni być solidnie przygotowani nie tylko w zakresie rozpoznawania symptomów i sposobów reagowania na przemoc stosowaną wobec dziecka, ale także powinni mieć odpowiednią wiedzę merytoryczną – znać przepisy prawa i wynikające z nich obowiązki. Przede wszystkim jednak powinni być świadomi swojej roli i działać w zakresie swoich zadań i kompetencji.

- Data: 16.11.2022
Statut zespołu szkolno-przedszkolnego – czy wystarczy jeden dokument?
Organ prowadzący szkoły różnych typów może połączyć je w zespół. Połączenie nie narusza odrębności rad pedagogicznych, rad rodziców, rad szkół lub placówek i samorządów uczniowskich poszczególnych szkół lub placówek. Sprawdź, czy w przypadku zespołu szkolno-przedszkolnego możliwe jest funkcjonowanie tylko jednego, wspólnego statutu.

- Data: 14.11.2022
Informacja o uzupełnianiu etatu w innym przedszkolu – także w trakcie roku szkolnego
W sytuacji, gdy w macierzystym przedszkolu nie można zapewnić nauczycielowi pracy w pełłbym wymiarze pensum, organ prowadzący może zobowiązać go do uzupełniania pensum w innym przedszkolu. Sprawdź, czy do uzupełniania etatu w innym przedszkolu można zobowiązać nauczyciela w trakcie roku szkolnego?

- Data: 09.11.2022
Przenoszenie dziecka z zerówki do pierwszej klasy nie jest możliwe w trakcie roku szkolnego
Naukę w szkole podstawowej mogą rozpocząć sześciolatki, które korzystały z wychowania przedszkolnego lub posiadają pozytywną opinię wydaną przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Nie oznacza to jednak, że dziecko może zostać przeniesione do szkoły po 1 września. Przenoszenie dziecka z zerówki do pierwszej klasy nie jest możliwe w trakcie roku szkolnego. Analogicznie – nie jest możliwe „cofnięcie” z pierwszej klasy do zerówki.
Aktualny numer
