
- Data: 08.11.2022
Zatrudnianie psychologa w przedszkolu niepublicznym i finansowanie wynagrodzenia
Od 1 września 2022 r. zatrudnienie psychologa jest obowiązkowe w każdym przedszkolu, do którego uczęszcza powyżej 50 dzieci. Nowy przepis art. 42d ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela dotyczy także przedszkoli niepublicznych. Upewnij się, jakie wymagania kwalifikacyjne musi spełnić psycholog by mógł pracować w przedszkolu niepublicznym. Dowiedz się także, jaką formę zatrudnienia dla niego wybrać – czy umowę o pracę, czy też umowę cywilnoprawną.

- Data: 07.11.2022
Ile grup można utworzyć w punkcie przedszkolnym?
Liczba dzieci w punkcie przedszkolnym nie może przekraczać 25. Przepisy nie wskazują jednak, ile grup można utworzyć w jednym punkcie. Wskazują natomiast, jaka jest minimalna i maksymalna liczebność jednej grupy. Sprawdź, ile grup można utworzyć w punkcie przedszkolnym.

- Data: 04.11.2022
Awans zawodowy: nauczyciel mianowany może być mentorem nauczyciela w przedszkolu niepublicznym
Po zmianach przepisów dotyczących awansu zawodowego, często zadawanym pytaniem jest pytanie, czy funkcję mentora w przedszkolu niepublicznym może pełnić nauczyciel mianowany. W szczególności dyrektorzy zastanawiają się, czy takie rozwiązanie jest możliwe, gdy w przedszkolu niepublicznym nie ma żadnego nauczyciela dyplomowanego, jedynie nauczyciele mianowani. Kto może pełnić funkcję mentora?

- Data: 01.11.2022
Rodzaje zajęć rewalidacyjnych i zajęć w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Dla dzieci z niepełnosprawnością, w tym z niepełnosprawnościami sprzężonymi, które posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, organizuje się zajęcia rewalidacyjne. Zajęcia te prowadzi się niezależnie od form wsparcia udzielanych w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Trzeba pamiętać, że udział dziecka w zajęciach z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej nie zwalnia przedszkola z obowiązku realizacji zaleceń z orzeczenia. Podstawę prawną organizacji zajęć rewalidacyjnych stanowi bowiem odrębne rozporządzenie.

- Data: 28.10.2022
6-latek z autyzmem w grupie 5-latków
Dziecko 6-letnie z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na spektrum autyzmu można przypisać do grupy młodszej. Podstawą takiej decyzji może być fakt, że dziecko czuje się pewniej w młodszej grupie, lepiej się w niej odnajduje, zna wychowawców itp. Niemniej jednak w grupie tej dziecko musi realizować roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne zakończone oceną gotowości szkolnej. Sprawdź, na jakiej podstawie dyrektor może zadecydować o zapisaniu starszych dzieci do grupy młodszej.

- Data: 26.10.2022
Organizowanie gimnastyki korekcyjnej na podstawie zaświadczenia lekarskiego
Realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego zakłada m.in. ćwiczenia gimnastyczne zapobiegające wadom postawy. W niektórych przypadkach to jednak za mało – część dzieci posiada zaświadczenia lekarskie i potrzebie udziału w gimnastyce korekcyjnej. Sprawdź, czy organizowanie gimnastyki korekcyjnej na podstawie zaświadczenia lekarskiego jest obowiązkowe.

- Data: 25.10.2022
Kogo podciągnąć do odpowiedzialności za samowolne opuszczenie przedszkola przez dziecko
Dziecko przyprowadzone do przedszkola pozostaje pod opieką pracowników aż do odebrania go przez rodziców. Mimo że pod żadnym warunkiem nie powinno nawet na chwilę pozostać bez opieki, co jakiś czas docierają do nas informacje o przedszkolakach, które niezauważone opuściły teren przedszkola. Jak zapobiegać samowolnemu opuszczeniu przedszkola przez dziecko i jaką odpowiedzialność w podobnej sytuacji ponosi dyrektor oraz nauczyciele?
Aktualny numer
