
- Data: 04.02.2025
Zmiany w finansowaniu placówek wychowania przedszkolnego w 2025 roku
Z webinaru dowiesz się jakie są najnowsze zmiany w przepisach o finansowaniu przedszkoli i jak od 2025 roku będzie naliczana kwota potrzeb oświatowych. Poznasz nowe zasady finansowania uczniów z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera i z niepełnosprawnościami sprzężonymi oraz zmiany w zakresie finansowania uczniów w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Sprawdzisz także, jak od 2025 roku będą naliczane wskaźniki na wychowanie przedszkolne. Zapraszamy do obejrzenia materiału szkoleniowego naszego eksperta.

- Data: 04.02.2025
Dziecko z orzeczeniem przebywa w czasie zadeklarowanym przez rodziców
Każde dziecko, niezależnie od tego, czy posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, czy też nie, ma prawo przebywać w przedszkolu w czasie zadeklarowanym przez rodziców. Nie ma podstaw prawnych mogących ograniczać w tym zakresie prawo dziecka i rodziców. A co, jeśli nauczyciel wspomagający pracuje krócej niż wynosi pobyt dziecka? Sprawdź, jakie obowiązki ma przedszkole w zakresie organizacji zajęć wobec dziecka z orzeczeniem.

- Data: 03.02.2025
Wszawica w przedszkolu - postępowanie w przypadku stwierdzenia wszawicy
Problem wszawicy systematycznie powraca na przełomie jesieni oraz zimy. W tym roku przekonujemy się, że nie można lekceważyć go także wiosną – profilaktyka w przedszkolu musi trwać przez cały rok i to niezależnie od wyrażenia lub cofnięcia zgody rodziców na kontrolę skóry głowy. Taka zgoda nie jest bowiem w ogóle potrzebna. Co jednak robić, gdy rodzice nie współpracują i stosują się do zaleceń higienicznych?

- Data: 03.02.2025
Tydzień z Portalem Przedszkolnym: 27 stycznia - 2 lutego 2025 r.
Sprawdź, co nowego znalazło się na portalprzedszkolny.pl w ostatnim tygodniu. Pamiętaj, że codziennie zamieszczamy nowe porady, wzory dokumentów lub materiały do wykorzystania w pracy z dziećmi. Wszystkie materiały są dostępne dla zalogowanych użytkowników. Przeczytaj najnowsze wydanie Poradnika Dyrektora Przedszkola! Już dziś możesz przeczytać najnowsze wydanie Poradnika Dyrektora Przedszkola!

- Data: 02.02.2025
Organizacja i nauka religii w przedszkolu. Kiedy powinny odbywać się lekcje religii w przedszkolu?
Od lat w debacie publicznej powraca temat organizowania zajęć z religii w czasie zajęć edukacyjnych w przedszkolu. Zalecane jest bowiem, aby katecheta prowadził religię przed rozpoczęciem lub po zakończeniu zajęć realizujących podstawę programową. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Sprawdź, jak organizować te zajęcia i dowiedz się czy religia w przedszkolu, w tym również w zerówce może być realizowana w środku dnia. Dowiedz się, jak zorganizować zajęcia z religii dla grupy nie mniejszej niż siedmioro dzieci, jeżeli przedszkole lub oddział przedszkolny pracuje tylko pięć godzin dziennie.

- Data: 01.02.2025
Nieobecność niepłatna usprawiedliwiona w świadectwie pracy
Jeżeli w trakcie miesiąca upływa okres 182 dni niezdolności do pracy spowodowanej chorobą to stosunek pracy zawarty z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania i na czas nieokreślony rozwiąże się z końcem miesiąca, w którym upłynie 182 dni choroby. Sprawdź jednak jak rozliczyć nieobecność w pracy od dnia upływu 182 dni absencji chorobowej do dnia rozwiązania stosunku pracy i w jaki sposób okres ten wykazać w świadectwie pracy.

- Data: 31.01.2025
Nieobecność dziecka w dzienniku specjalisty
Specjaliści prowadzą dwa rodzaje dzienników. O tym, jakie dane należy do nich wpisywać stanowią przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji. Upewnij się, jak specjalista powinien wypełniać swoje dzienniki w przypadku nieobecności ucznia na zajęciach.

- Data: 30.01.2025
Wynagrodzenie za dzień korzystania z opieki nad dzieckiem dla nauczyciela
Nauczyciel, który korzysta z płatnego zwolnienia na opiekę nad dzieckiem do lat 14 otrzymuje za ten dzień wynagrodzenie obliczone jak pensja urlopowa z pewnymi jednak modyfikacjami. Zmiana dotyczy wliczenia do tego wynagrodzenia należności za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw. Sprawdź, jak poprawnie obliczyć wynagrodzenie za dzień korzystania z opieki nad dzieckiem.

- Data: 28.01.2025
Prowadzenie zajęć rewalidacyjnych w czasie pensum nauczyciela wspomagającego w przedszkolu
Zatrudnienie nauczyciela wspomagającego w przedszkolu w wymiarze 20 godzin tygodniowo nie oznacza, że na prowadzenie zajęć rewalidacyjnych trzeba przydzielić mu dodatkowe godziny. To czy zajęcia rewalidacyjne będą prowadzone w ramach pensum, zależy od potrzeb dziecka. Jeżeli nie ma konieczności, aby nauczyciel towarzyszył dziecku na zajęciach przez 20 godzin w tygodniu, to zajęcia rewalidacyjne może prowadzić w ramach tego wymiaru godzin.

- Data: 27.01.2025
Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze w przedszkolu – czy można je organizować
Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze to forma pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów mających trudności w nauce. Organizuje się je w szczególności dla uczniów z trudnościami w spełnianiu wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej kształcenia ogólnego dla danego etapu edukacyjnego. Sprawdź, czy takie zajęcia można organizować również w przedszkolu.
Aktualny numer
