
- Data: 16.11.2023
Przedszkola nie gromadzą danych o wzroście i wadze dzieci – nowy przepis dotyczy tylko szkół
Od 1 września 2023 r. obowiązują nowe przepisy ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe dotyczące wychowania fizycznego. Wśród nowych regulacji znalazło się zobowiązanie rodziców uczniów do przekazywania danych dotyczących wagi i wzrostu dzieci. Przypominamy – przepisy te nie dotyczą dzieci korzystających z w wychowania przedszkolnego. Przedszkola nie gromadzą danych o wadze i wzroście dzieci.

- Data: 14.11.2023
Dokumentowanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej dzieciom bez opinii
Udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej nie ogranicza się do dzieci, których rodzice dostarczyli do przedszkola opinii lub orzeczenia. Pomocą należy objąć wszystkie dzieci, wobec których stwierdzono taką potrzebę, także jeżeli została ona stwierdzona przez nauczycieli na podstawie obserwacji. Należy przy tym pamiętać, że udzielanie tej pomocy musi być odpowiednio dokumentowane. Sprawdź, jak dokumentować udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej dzieciom bez opinii i bez orzeczenia z poradni psychologiczno-pedagogicznej.

- Data: 13.11.2023
Zazdrość o nowe młodsze rodzeństwo. Wsparcie przedszkolaka w adaptacji do nowej sytuacji rodzinnej
Narodziny nowego dziecka to sytuacja wymagająca zmian w całym systemie rodzinnym. Jeśli w domu jest już przedszkolak, nagle z malutkiego, potrzebującego staje się tym starszym, dojrzalszym, samodzielnym. Dlaczego? Porównywany jest już nie z dorosłymi, ale z młodszym bratem lub siostrą. Porządek jego dotychczasowego świata zostaje zachwiany i nic już nie będzie takie same. Nie bez powodu narodziny rodzeństwa to wydarzenie określone na skali siły działania stresorów psychospołecznych na dzieci i młodzież (OŚ IV, DSMIV) jako umiarkowane. Dowiesz się, jak pomóc dziecku, które odczuwa zazdrość o młodsze rodzeństwo.

- Data: 10.11.2023
Tydzień z Portalem Przedszkolnym: 6 – 11 listopada 2023 r.
Sprawdź, co nowego znalazło się na portalprzedszkolny.pl w ostatnim tygodniu. Pamiętaj, że codziennie zamieszczamy nowe porady, wzory dokumentów lub materiały do wykorzystania w pracy z dziećmi. Wszystkie materiały są dostępne dla zalogowanych użytkowników. Pobierz Kalendarz świąt nietypowych dla przedszkola!

- Data: 09.11.2023
Jak długo przechowywać opinie i orzeczenia wydane przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne?
Przepisy prawa oświatowego nie określają okresu przechowywania w przedszkolu orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego i opinii wydawanych przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Okres przechowywania dokumentacji powinien więc wynikać z przyjętej w przedszkolu instrukcji kancelaryjnej oraz jednolitego rzeczowego wykazu akt. Sprawdź, jak długo należy przechowywać w przedszkolu opinie i orzeczenia dostarczone przez rodziców przedszkolaków.

- Data: 09.11.2023
Doraźne zastępstwa dla nauczyciela wspomagającego
Potrzeba zapewnienia opieki uczniom w razie nieobecności nauczyciela oznacza konieczność przydzielenia innemu nauczycielowi godzin doraźnego zastępstwa. Sprawdź, czy takie zastępstwo można przydzielić nauczycielowi współorganizującemu zatrudnionemu w przedszkolu. Jak należy rozliczać wynagrodzenie za zastępstwo doraźne?

- Data: 08.11.2023
W przedszkolu niepublicznym członkiem komisji egzaminacyjnej może być dyrektor manager
W skład komisji egzaminacyjnej na stopień nauczyciela mianowanego wchodzi m.in. dyrektor przedszkola. W wielu przedszkolach niepublicznych stanowisko to zajmuje manager niebędący nauczycielem. Sprawdź, czy dyrektor niebędący nauczycielem może być członkiem komisji egzaminacyjnej.

- Data: 08.11.2023
Obowiązkowe szkolenie z udzielania pierwszej pomocy w przedszkolu
Przeszkoleniu w zakresie udzielania pierwszej pomocy podlegają wszyscy pracownicy przedszkola. Błędem jest kierowanie na takie szkolenie tylko nauczycieli oraz osób mających bezpośredni kontakt z dziećmi. Sprawdź, kto podlega obowiązkowi przejścia szkolenia z pierwszej pomocy i czy kto odpowiada za zapewnienie takiego szkolenia.

- Data: 07.11.2023
Godziny pracy dyrektora przedszkola – elastyczny czas pracy dyrektora
Dyrektor przedszkola publicznego prowadzonego przez jednostkę samorządu terytorialnego ma obowiązek przebywania w przedszkolu w czasie, w którym realizuje godziny pensum. Pozostałe czynności nauczyciela nie są ewidencjonowane. Z tego względu organ prowadzący nie może narzucić dyrektorowi stałych godzin pracy w przedszkolu. Dowiedz się, dlaczego dyrektorzy nie mają stałych godzin.

- Data: 06.11.2023
Obowiązkowa cykliczna ocena pracy nauczyciela przedszkola
Ostatnie zmiany w przepisach dotyczących oceny pracy nauczyciela nadal wywołują wątpliwości związane z obowiązkiem dokonywania oceny pracy nauczyciela. Jedną z nich jest obowiązek dokonywania cyklicznej, okresowej oceny pracy nauczyciela. Sprawdź, czy przepisy wciąż nakładają na dyrektora obowiązek regularnego poddawania nauczyciela przedszkola ocenie pracy. Czy cykliczna ocena pracy nauczyciela jest konieczna?
Aktualny numer
