
- Data: 03.11.2023
Dofinansowanie studiów podyplomowych dla nauczycieli – do jakiej wysokości?
Przed skierowaniem nauczyciela na studia podyplomowe dyrektor przedszkola powinien dokładnie omówić z nim zasady dofinansowania tej formy doskonalenia zawodowego. Zdarza się bowiem, że nauczyciel informację o wysokości dofinansowania na studia podyplomowe otrzymuje dopiero po zapisaniu się na nie. Dowiedz się, ile może wynieść dofinansowanie studiów podyplomowych dla nauczyciela w przedszkolu. Sprawdź, w jaki sposób ustalana jest ta kwota.

- Data: 02.11.2023
Przyjęcie 2,5 latka do przedszkola – jak przygotować się na pracę z młodszym dzieckiem?
Przed nami jedno z najtrudniejszych i budzących emocji zadań – rekrutacja do przedszkoli. Coraz częściej wnioski o przyjęcie dziecka składają również rodzice dzieci 2,5-letnich, zachęceni zapisami w ustawie o systemie oświaty. Dyrektorzy przedszkoli dysponujący wolnymi miejscami na ogół zgadzają się na ich przyjęcie. Przed podjęciem takiej decyzji warto jednak dowiedzieć się, jakie warunki powinno spełnić dziecko oraz jak przygotować nauczycieli do pracy z nim. Sprawdź, jak przygotować przedszkole na przyjęcie malucha.

- Data: 31.10.2023
Nauczyciel wspomagający w przedszkolu bez kwalifikacji w zakresie wychowania przedszkolnego
Zatrudniając nauczyciela współorganizującego kształcenie integracyjne, czyli tzw. nauczyciela wspomagającego, należy upewnić się, że posiada wymagane kwalifikacje. Co jednak ważne, można zatrudnić nauczyciela bez kwalifikacji wymaganych od nauczyciela przedszkola. Sprawdź szczegóły.

- Data: 30.10.2023
Mycie zębów w przedszkolu – czy jest obowiązkowe?
Żadne przepisy prawa ani wytyczne sanitarne nie wprowadzają zakazu mycia zębów przez dzieci w przedszkolu. Czy są jednak przepisy, które nakładają obowiązek wygospodarowania czasu na mycie zębów? Przeczytaj szczegółowy artykuł wyjaśniający kluczowe zagadnienia prawne oraz praktyczne dotyczące mycia zębów w przedszkolu. Bazując na aktualnych przepisach oraz wytycznych Sanepidu z 2023 roku, omawiamy obowiązki i zalecenia dla placówek wychowania przedszkolnego.

- Data: 27.10.2023
Tydzień z Portalem Przedszkolnym: 23–28 października 2023 r.
Sprawdź, co nowego znalazło się na portalprzedszkolny.pl w ostatnim tygodniu. Pamiętaj, że codziennie zamieszczamy nowe porady, wzory dokumentów lub materiały do wykorzystania w pracy z dziećmi. Wszystkie materiały są dostępne dla zalogowanych użytkowników. Pobierz Kalendarz świąt nietypowych dla przedszkola!

- Data: 27.10.2023
W pomieszczeniu bez okna nie można prowadzić zajęć z dziećmi
Organizowanie zajęć z dziećmi w pomieszczeniu pozbawionym oświetlenia dziennego, niezależnie od liczby dzieci przebywających w tym pomieszczeniu i czasu trwania zajęć, nie jest możliwe. Prowadzenie zajęć w pomieszczeniu bez okna narusza obowiązujące przepisy.

- Data: 26.10.2023
Dokumentacja wsparcia, jeżeli wczesne wspomaganie rozwoju dziecka prowadzi inna placówka
Nie w każdym przedszkolu powoływane są zespoły wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Może więc być tak, że dziecko z opinią o potrzebie WWR realizuje te zajęcia w innej placówce. Sprawdź, jakie dokumenty przygotowuje przedszkole, jeżeli rodzic dostarczył opinię o WWR, ale te zajęcia realizuje w innej placówce.

- Data: 25.10.2023
Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe członka komisji wyborczej
Nauczyciele, którzy 15 października 2023 r. byli członkami komisji wyborczych w następnym dniu mogli skorzystać ze zwolnienia od pracy. Za ten dzień wolny od pracy zachowali prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy. Czy w takim przypadku prawo przewiduje także prawo do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe dla członka komisji wyborczej? Sprawdź, jak rozliczać i wypłacać wynagrodzenie członków komisji za dzień 16 października 2023 r.

- Data: 25.10.2023
Rytmikę w przedszkolu w ramach podstawy programowej może prowadzić nauczyciel wychowania przedszkolnego
Zajęcia z rytmiki powinny być realizowane w ramach podstawy programowej. Przepisy nie przewidują szczególnych wymagań dla nauczycieli prowadzących zajęcia z rytmiki w ramach realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Czy to oznacza, że takie zajęcia może prowadzić każdy, kto posiada kwalifikacje wymagane od nauczycieli przedszkola? Sprawdź, kto i w jakim czasie może prowadzić zajęcia rytmiczne w przedszkolu. Sprawdź, jak organizować zajęcia w przedszkolu niepublicznym oraz punktach przedszkolnych.

- Data: 24.10.2023
Psycholog nie prowadzi zajęć korekcyjno-kompensacyjnych w przedszkolu
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne są organizowane jako zajęcia specjalistyczne w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Zgodnie z przepisami prowadzi je terapeuta pedagogiczny. Oznacza to, że nie może prowadzić ich dowolny nauczyciel zatrudniony w przedszkolu. Prowadzenie zajęć korekcyjno-kompensacyjnych nie należy do obowiązków psychologa w przedszkolu.
Aktualny numer
