
- Data: 09.04.2024
Zwolnienie lekarskie nauczyciela po wypłacie wynagrodzenia
Jeżeli w dniu wypłaty wynagrodzenia pracodawca nie ma wiedzy o niezdolności nauczyciela do pracy z powodu choroby to wypłaca w tym dniu przysługujące pracownikowi wynagrodzenie za pracę wraz ze wszystkimi składnikami, o których mowa w art. 30 ust. 1 KN. Dowiedz się, a jaki sposób dyrektor przedszkola może później rozliczyć to zwolnienie.

- Data: 08.04.2024
Nauczyciel członkiem komisji wyborczej – wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe
Nauczyciel może być członkiem komisji wyborczej w wyborach samorządowych. Za dzień zwolnienia od pracy w związku z liczeniem głosów w komisji wyborczej i dzień następujący po tym dniu przysługuje wynagrodzenie liczone jak pensja urlopowa z jednym zastrzeżeniem. Sprawdź, jak oblicza się dniówkę nauczyciela biorącego udział w komisji wyborczej podczas tegorocznych wyborów samorządowych.

- Data: 06.04.2024
Tydzień z Portalem Przedszkolnym: 1 – 6 kwietnia 2024 r.
Sprawdź, co nowego znalazło się na portalprzedszkolny.pl w ostatnim tygodniu. Pamiętaj, że codziennie zamieszczamy nowe porady, wzory dokumentów lub materiały do wykorzystania w pracy z dziećmi. Wszystkie materiały są dostępne dla zalogowanych użytkowników. Przeczytaj najnowsze wydanie Poradnika Dyrektora Przedszkola! Już dziś możesz przeczytać najnowsze wydanie Poradnika Dyrektora Przedszkola!

- Data: 05.04.2024
Związek zawodowy nie przekazuje informacji o liczbie swoich członków – czy musisz z nim współdziałać
Co do zasady dyrektor musi uzgadniać ze związkami zawodowymi obowiązujące w przedszkolu regulaminy oraz przeprowadzać konsultacje w zakresie niektórych indywidualnych spraw pracowniczych. Jeżeli jednak organizacja związkowa nie informuje o swojej działalności w danej placówce we właściwym trybie, możesz przyjąć, że organizacja ta nie działa, a to zwalnia Cię z obowiązku współdziałania.

- Data: 05.04.2024
Nauka języka mniejszości narodowych i etnicznych lub języka regionalnego w przedszkolu – ile godzin w roku szkolnym 2024/2025?
Przedszkole, na życzenie rodziców musi organizować naukę języka mniejszości lub języka regionalnego. Przepisy wskazują wymiar godzin zajęć w przedszkolu – na nowy rok szkolny nie są przewidziane zmiany. Sprawdź, ile godzin nauki języka mniejszości lub języka regionalnego należy zaplanować w przedszkolu na rok szkolny 2024/2025.

- Data: 04.04.2024
Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym?
Co do zasady pracownik w wieku przedemerytalnym jest chroniony przed zwolnieniem z pracy, ale pod pewnymi warunkami można mu wypowiedzieć warunki pracy i płacy utrzymując w ten sposób zatrudnienie na część etatu. Sprawdź, jak zgodnie z przepisami przeprowadzić zmiany kadrowe wobec pracownika w wieku przedemerytalnym.

- Data: 03.04.2024
Przykładowe kryteria doboru nauczycieli do zwolnienia
Jeżeli dyrektor przedszkola planuje rozwiązać stosunek pracy z jednym z kilku nauczycieli prowadzących zajęcia w danej grupie to powinien opracować kryteria doboru nauczycieli do zwolnienia. Są one po to, by po pierwsze nauczyciel wiedział, dlaczego właśnie jego obejmą zmiany kadrowe a po drugie by dyrektor przedszkola mógł obronić swoją decyzję w sądzie pracy w sytuacji, gdy nauczyciel złoży stosowne odwołanie od wypowiedzenia. Poznaj przykładową listę kryteriów doboru nauczycieli do zwolnienia w związku ze zmianami kadrowymi w przedszkolu.

- Data: 03.04.2024
Termin na złożenie wniosku o objęcie dziecka nauką języka mniejszości lub języka regionalnego
Organizowanie zajęć umożliwiających dziecku poznawanie kultury i języka mniejszości narodowej lub etnicznej lub języka regionalnego jest jednym z zadań przedszkola. Jeżeli rodzice złożą wniosek o objęcie dziecka nauką takiego języka – dyrektor przedszkola nie odmówić. Sprawdź, jakie obowiązują terminy na złożenie wniosku o objęcie dziecka nauką języka mniejszości lub języka regionalnego.

- Data: 02.04.2024
Dziecko z autyzmem czy zaburzeniami ze spektrum autyzmu – jak mówić poprawnie?
W mediach oraz w oficjalnych dokumentach można napotkać różnorodne terminy służące do opisania autyzmu, takie jak: autyzm, zespół Aspergera czy zaburzenia ze spektrum autyzmu. Ta różnorodność wynika przede wszystkim z faktu, że Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób (ICD-11), która łączy różne formy autyzmu pod jednym terminem zaburzeń ze spektrum autyzmu, nie została jeszcze przetłumaczona na język polski. Ponadto, w aktach prawnych, w tym przepisach prawa oświatowego, nadal używa się terminu „autyzm”, często z dopiskiem „w tym zespół Aspergera”. Takie określenia, choć wydają się nieaktualne, są nadal zgodne z obowiązującym prawem i klasyfikacją medyczną w Polsce. Nie oznacza jednak, że należy używać ich w codziennej komunikacji. Jakich określeń używać, a których unikać, aby nikogo nie wykluczać a jednocześnie za pomocą języka oddać istotę problemu?

- Data: 02.04.2024
Zasady prowadzenia księgi uczniów w przedszkolu
Przedszkole, także przedszkole niepubliczne, nie jest zobligowane do prowadzenia księgi uczniów, w związku z czym brak jest regulacji dotyczących zasad jej prowadzenia. Jednocześnie jednak nie ma prawnego zakazu prowadzenia tego typu dokumentacji. Sprawdź, jakie zasady stosować w związku z prowadzeniem księgi uczniów w przedszkolu.
Aktualny numer
