
- Data: 08.11.2024
Dokumentowanie obserwacji pedagogicznej w przedszkolu – czy wymagany jest arkusz obserwacji dziecka?
Przepisy prawa oświatowego nie zawierają regulacji wskazujących, w jaki sposób dokumentować przeprowadzane obserwacje pedagogiczne w przedszkolu. Szczegółowe rozwiązania w tym zakresie powinny wynikać z przepisów wewnętrznych. Samo dokumentowanie obserwacji prowadzonych przez nauczycieli jest natomiast obowiązkowe. Skoro prowadzenie obserwacji to zadanie wynikające z przepisów prawa oświatowego, to nauczyciele muszą dysponować dokumentami pozwalającymi wykazać, że to zadanie wykonują.

- Data: 07.11.2024
Dodatek wiejski nauczyciela bez kwalifikacji
Nauczyciel, który nie posiada wymaganych przepisami kwalifikacji może zostać zatrudniony w przedszkolu w sytuacji, gdy z przyczyn organizacyjnych lub konieczności zastępstwa nieobecnego nauczyciela dyrektor nie może pozyskać osoby z pełnymi uprawnieniami do pracy na danym stanowisku. Sprawdź, czy przedszkole na terenie wiejskim ma obowiązek wypłacać dodatek wiejski takiemu nauczycielowi.

- Data: 05.11.2024
Trening umiejętności społecznych (TUS) jako zajęcia rewalidacyjne
Zdarza się, że w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego zamieszczane jest zalecenie objęcia dziecka treningiem umiejętności społecznych. Pojawia się jednak pytanie, czy takie zajęcia mogą być realizowane w ramach zajęć rewalidacyjnych. W artykule wyjaśniamy, kiedy możliwe jest zorganizowanie zajęć TUS w ramach zajęć rewalidacyjnych dla dzieci z niepełnosprawnością.

- Data: 04.11.2024
Godziny ponadwymiarowe dla nauczyciela bez kwalifikacji
W sytuacji, gdy dyrektor przedszkola nie może znaleźć nauczyciela posiadającego wymagane przepisami kwalifikacje może, za zgodą organu sprawującego nadzór pedagogiczny zatrudnić nauczyciel, który nie spełnia wymagań merytorycznych. Dowiedz się, czy tak zatrudnionemu nauczycielowi można przydzielać godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw.

- Data: 04.11.2024
Agresywny przedszkolak – jak nakłonić rodziców do przeprowadzenia badań psychologiczno-pedagogicznych
Agresja wśród dzieci uczęszczających do przedszkola jest stosunkowo często spotykanym zjawiskiem. Zdarza się jednak, że problemem jest nie tylko zachowanie dziecka, ale również postawa rodziców, którzy nie chcą współpracować z przedszkolem i poradnią psychologiczno-pedagogiczną. Podpowiadamy, co zrobić, żeby zobowiązać rodziców do współpracy i przeprowadzenia badań dziecka i wyjaśniamy, jak w praktyce radzić sobie w sytuacji, gdy rodzice nie wyrażają oczekiwanego zaangażowania. Należy pamiętać, że niezależnie od rozpoznanych form agresji, przedszkole powinno pomóc dziecku, także w kontekście obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa pozostałym wychowankom.

- Data: 02.11.2024
Tydzień z Portalem Przedszkolnym: 28 października – 2 listopada 2024 r.
Sprawdź, co nowego znalazło się na portalprzedszkolny.pl w ostatnim tygodniu. Pamiętaj, że codziennie zamieszczamy nowe porady, wzory dokumentów lub materiały do wykorzystania w pracy z dziećmi. Wszystkie materiały są dostępne dla zalogowanych użytkowników. Przeczytaj najnowsze wydanie Poradnika Dyrektora Przedszkola! Już dziś możesz przeczytać najnowsze wydanie Poradnika Dyrektora Przedszkola!

- Data: 31.10.2024
Przyjęcie do przedszkola dziecka z orzeczeniem o niedostosowaniu społecznym
Dowiedz się, jakie działania powinien podjąć dyrektor przedszkola wobec dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego z powodu zagrożenia niedostosowaniem społecznym i diagnozą mutyzmu wybiórczego. Sprawdź, jakie formy wsparcia należy zapewnić dziecku w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu. Upewnij się także, czy zajęcia rewalidacyjne zalecone z uwagi na zagrożenie niedostosowaniem społecznym można realizować w przedszkolu, oddziale przedszkolnym i innej formie wychowania przedszkolnego.

- Data: 30.10.2024
Czy deklaracja zgodności na urządzenia wystarcza, aby korzystanie z placu zabaw było bezpieczne
Wybierając urządzenia stanowiące wyposażenie placu zabaw musisz upewnić się, że posiadają one aktualne certyfikaty i atesty. Często jednak producenci bądź dostawca zamówionych urządzeń dostarcza tzw. deklarację zgodności i zapewnia, że jest ona tożsama z certyfikatem. Sprawdź czy tak jest w rzeczywistości i dowiedz się, jakich dokumentów zażąda sanepid podczas kontroli placu zabaw.

- Data: 29.10.2024
Przeciętna liczby zatrudnionych w danym roku kalendarzowym do celów ZFŚS
Przy obliczaniu przeciętnej liczby zatrudnionych w danym roku kalendarzowym (obrachunkowym) dodaje się przeciętne liczby zatrudnionych w poszczególnych miesiącach i otrzymaną sumę dzieli się przez 12. Natomiast wybór metody obliczeniowej w celu ustalenia przeciętnej liczby zatrudnionych w poszczególnych miesiącach należy do pracodawcy naliczającego odpis na ZFŚS. Sprawdź, jakie metody masz do wyrobu.

- Data: 29.10.2024
Organizacja przestrzeni w przedszkolu a bezpieczne środowisko dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu
Dziecko z zaburzeniami ze spektrum autyzmu będzie się czuło pewnie i bezpiecznie w miejscu, w którym panuje ład i przewidywalna struktura. Uporządkowanie przestrzeni przedszkolnej pozwala dziecku łatwiej odnaleźć się w placówce, co wpływa na zmniejszenie jego niepokoju oraz poprawę samodzielności. Poniższy artykuł przedstawia najważniejsze aspekty organizacji przestrzeni, które mogą pomóc w codziennej pracy z dziećmi w przedszkolu.
Aktualny numer
