- Data: 01.01.2024
Końcoworoczne zadania dotyczące kontroli zarządczej – o czym musisz pamiętać na przełomie roku 2023/2024
Zbliżający się koniec i początek kolejnego roku kalendarzowego oznacza, że wchodzimy w ostatni etap realizacji tegorocznej kontroli zarządczej. To czas, kiedy należy dokonać podsumowań, opracować sprawozdanie i oświadczenie o jej stanie, a jednocześnie – zaplanować działania na następny rok ujęte w rocznym planie działalności przedszkola. Sprawdź, jakie działania w ramach kontroli zarządczej spoczywają na dyrektorze przedszkola na przełomie grudnia i stycznia.
- Data: 25.12.2023
Termin wypłaty wyrównania wynagrodzenia nauczyciela do pensji minimalnej
W 2024 roku czekają nas dwie podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dla dyrektorów przedszkoli oznaczać to będzie konieczność przeanalizowania wysokości poborów nauczycieli i wyrównanie za niskich wynagrodzeń do poziomu minimum krajowego. Jedną z możliwości dopłacenia nauczycieli do pensji minimalnej jest wypłata dodatku wyrównawczego. Sprawdź, czy po przyznaniu podwyżek dla nauczycieli z datą wsteczną tj. od 1 stycznia 2024 roku pracownicy pedagogiczni, którzy otrzymali dodatek wyrównawczy będą musieli go zwracać.
- Data: 18.12.2023
Harmonogram i plan inwentaryzacji na 2023 rok – zadania dyrektora przedszkola
Na ostatni dzień każdego roku obrotowego przedszkola zobowiązane są do przeprowadzenia inwentaryzacji aktywów i pasywów. Poznaj harmonogram zadań oraz przykładowy plan inwentaryzacji na 2023 rok i upewnij się, że inwentaryzacja w Twoim przedszkolu jest prowadzona prawidłowo. Sprawdź także, jakie obowiązki ma dyrektor przedszkola w procesie inwentaryzacji i za co odpowiada.
- Data: 11.12.2023
17 zasad przyznawania i rozliczania godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw w przedszkolu
Coraz więcej przedszkoli boryka się z brakami kadrowymi z powodu nieobecności nauczycieli i pozostałego personelu. Przyczyną tych absencji są zachorowania na różnego rodzaju infekcje wirusowe, o które w przedszkolach nie trudno. Dyrektor ma 3 możliwości rozdysponowania godzin nieobecnych nauczycieli. Sprawdź zatem, jak sobie radzić z nieobecnościami nauczycieli w przedszkolu i z jakimi kosztami musisz się liczyć organizując zastępstwa za nieobecnych pracowników pedagogicznych.
- Data: 07.12.2023
Urlop wypoczynkowy nauczyciela przedszkola po urlopie wychowawczym
Udzielanie urlopów wychowawczych nauczycielom przedszkoli zgodnie z ich wnioskami bywa problematyczne a czasami wręcz niemożliwe. Bywa bowiem, że zapisy Karty Nauczyciela o terminie zakończenia urlopu są nie do pogodzenia z regulacjami Kodeksu pracy stanowiącymi o maksymalnym wymiarze urlopu wychowawczego. Jak zatem udzielać urlopu, gdy ostatnia jego część jest za krótka by skończyła się w terminie wskazanym w Karcie Nauczyciela? Wymagać modyfikacji wniosku, czy odmówić udzielenia urlopu?
- Data: 12.10.2023
Uprawnienia pracownika – rodzica dziecka z niepełnosprawnością
Posiadanie dziecka wiąże się dla pracowników z wieloma przywilejami. Dla przykładu należy wspomnieć o tzw. opiece, czyli zwolnieniu od pracy w związku z wychowywaniem dziecka do lat 14, zakazie zatrudnienia pracownika wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia bez jego zgody w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, delegowaniu poza stałe miejsce pracy itd. Czy przepisy przewidują jakieś dodatkowe uprawnienia dla pracownika – rodzica dziecka z niepełnosprawnością? Tak, w dodatku jest ich całkiem sporo. Natomiast w związku z tym, że przywilej po stronie pracownika najczęściej odpowiada obowiązkowi po stronie pracodawcy, zapraszamy do lektury artykułu.
- Data: 11.09.2023
Diagnoza przedszkolna – zadania nauczycieli i dyrektora w roku szkolnym 2023/2024
Dokonanie diagnozy gotowości szkolnej dziecka musi być poprzedzone obserwacjami mającymi na celu poznanie możliwości i potrzeb rozwojowych oraz oceną jego przygotowania do podjęcia nauki w szkole podstawowej. Oceniając gotowość szkolną dziecka, należy odwoływać się do podstawy programowej grupującej umiejętności dziecka w czterech obszarach rozwojowych, zwracając jednak uwagę na obszary wskazane w druku informacji o gotowości szkolnej wskazane przez MEiN. W artykule wyjaśniamy, jak zaplanować diagnozę przedszkolną w roku szkolnym 2023/2024.
- Data: 29.08.2023
Plan nadzoru pedagogicznego dyrektora przedszkola na rok szkolny 2023/2024
Coroczne sporządzanie planu nadzoru pedagogicznego w przedszkolu sprawia, że łatwo popaść w rutynę. W żadnym wypadku nie należy zaś kopiować zapisów planów z poprzednich lat, bo będzie to tylko sztuka dla sztuki. By plan nadzoru w przedszkolu był narzędziem przydatnym w zarządzaniu placówką, trzeba dostosować go do bieżących potrzeb placówki i uwzględnić kierunki polityki oświatowej państwa. Sprawdź, co może zawierać plan nadzoru pedagogicznego w przedszkolu na rok 2023/2024.
- Data: 17.07.2023
Sprawozdanie z nadzoru pedagogicznego w przedszkolu krok po kroku
Jednym z kluczowych obowiązków dyrektora przedszkola jest sprawowanie nadzoru pedagogicznego, który corocznie należy podsumować w formie sprawozdania i przedstawić go na posiedzeniu rady pedagogicznej. W minionym roku zmieniły się przepisy o nadzorze pedagogicznym, a tym samym zawartość planu, który determinuje zawartość sprawozdania. Oznacza to, że należy odłożyć na bok stosowane dotychczas szablony raportów sprzed lat i opracować nowy dokument zgodny z aktualnie obowiązującymi przepisami. Sprawdź, co powinno zawierać sprawo-zdanie z nadzoru, i skorzystaj z gotowego wzoru tego dokumentu.
- Data: 10.07.2023
Przedszkolak a przeżywanie śmierci i żałoby. Jak pomóc dziecku w żałobie?
Czy kilkulatek rozumie śmierć? Czy skoro otwarcie nie wyraża tęsknoty za zmarłą babcią, to czy w ogóle wie, co się stało? Wokół tematu żałoby u małych dzieci funkcjonuje wiele mylnych przekonań. Jednym z nich jest przeświadczenie, że nie potrzebują one rzetelnego wyjaśnienia sytuacji utraty, a najlepiej w ogóle nie poruszać tematu śmierci. Czasami dorośli mylnie zakładają, że maluch szybko zapomni o osobie, którą stracił, nie będzie za nią tęsknił i po prostu przywyknie do nowej sytuacji. Zwyczajna zabawa brana jest za dobrą monetę – skoro dziecko się bawi i uśmiecha, to pewnie nie cierpi. Warto jednak pamiętać, że dzieci przeżywają trudne sytuacje w inny sposób niż dorośli. Dowiedz się, jak przebiega proces przeżywania żałoby i jak rozmawiać z dzieckiem o stracie bliskiej osoby.