- Data: 10.07.2023
Przedszkolak a przeżywanie śmierci i żałoby. Jak pomóc dziecku w żałobie?
Czy kilkulatek rozumie śmierć? Czy skoro otwarcie nie wyraża tęsknoty za zmarłą babcią, to czy w ogóle wie, co się stało? Wokół tematu żałoby u małych dzieci funkcjonuje wiele mylnych przekonań. Jednym z nich jest przeświadczenie, że nie potrzebują one rzetelnego wyjaśnienia sytuacji utraty, a najlepiej w ogóle nie poruszać tematu śmierci. Czasami dorośli mylnie zakładają, że maluch szybko zapomni o osobie, którą stracił, nie będzie za nią tęsknił i po prostu przywyknie do nowej sytuacji. Zwyczajna zabawa brana jest za dobrą monetę – skoro dziecko się bawi i uśmiecha, to pewnie nie cierpi. Warto jednak pamiętać, że dzieci przeżywają trudne sytuacje w inny sposób niż dorośli. Dowiedz się, jak przebiega proces przeżywania żałoby i jak rozmawiać z dzieckiem o stracie bliskiej osoby.
- Data: 01.06.2023
Zajęcia pokazowe w okresie przygotowania do zawodu nauczyciela – nowy awans zawodowy w przedszkolu
W trakcie odbywania przygotowania do wykonywania zawodu, nauczyciel początkujący jest zobligowany do przeprowadzenia co najmniej dwóch zajęć obserwowanych. Pierwsze z nich odbywają się w drugim roku, a kolejne w ostatnim roku przygotowania do zawodu nauczyciela. Pierwsze zajęcia demonstracyjne mają mniej oficjalny charakter i mają na celu pomóc nauczycielowi w przygotowaniu się do spotkania z drugą komisją. Kolejna obserwacja ma duży wpływ na przyszły rozwój zawodowy nauczyciela. Od otrzymanej opinii zależy bowiem możliwość złożenia wniosku o wszczęcie postępowania egzaminacyjnego na stopień nauczyciela mianowanego. Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące zajęć pokazowych w okresie przygotowania do zawodu nauczyciela przedszkola.
- Data: 15.05.2023
Indywidualne przygotowanie przedszkolne a integracja ze środowiskiem przedszkolnym
Indywidualne obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne może być realizowane wyłącznie w miejscu pobytu dziecka – najczęściej w domu rodzinnym. Jednocześnie, jeśli nie jest to wykluczone z uwagi na stan zdrowia dziecka, przedszkole jest zobowiązane do zapewnienia mu kontaktu z rówieśnikami i możliwości uczestniczenia w życiu przedszkolnym. Jak w praktyce zapewnić dziecku kontakt ze środowiskiem przedszkolnym? Dowiedz się, jak organizować integrację ze środowiskiem przedszkolnym dziecku w naznaczaniu indywidualnym. W artykule ekspertka podpowiada, jak w praktyce powinna wyglądać obserwacja funkcjonowania dziecka. Wyjaśnia także, na jej podstawie dążyć do uczestniczenia dziecka w życiu przedszkola oraz kontaktu z rówieśnikami. Z artykułu dowiesz się również, na czym polega i kiedy możliwe jest czasowe zawieszenie indywidualnego przygotowania przedszkolnego.
- Data: 08.05.2023
Nowy urlop rodzicielski po nowelizacji Kodeksu pracy – zasady obowiązujące od 26 kwietnia 2023 r.
W dniu 26 kwietnia 2023 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy, dzięki której zmianie uległy m.in. przepisy dotyczące zasad udzielania i korzystania z urlopu rodzicielskiego. Implementacja unijnej dyrektywy work-life balance uznawana jest za korzystną dla osób korzystających z urlopów związanych z rodzicielstwem. Sprawdź, jakie zasady dotyczące korzystania z urlopu rodzicielskiego wprowadziła nowelizacja Kodeksu pracy obowiązująca od 26 kwietnia 2023 r.
- Data: 25.04.2023
Nauczyciel psycholog w przedszkolu – efektywna współpraca z rodzicami
Obecność psychologa w przedszkolu zaczyna być standardem. Nie zawsze jednak bywa jasne, jaka jest jego rola w codziennej pracy placówki edukacyjnej. Czym w ramach współpracy z rodzicami powinien się zajmować psycholog? Jaka jest jego rola w komunikacji z rodzicami przedszkolaków? Jakiego rodzaju wsparciem obejmuje dzieci, rodziców, wychowawców i nauczycieli specjalistów?
- Data: 11.04.2023
Informacja o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej – do końca kwietnia
Do końca kwietnia rodzice dzieci odbywających roczne przygotowanie przedszkolne muszą otrzymać informację o gotowości szkolnej dziecka. Termin ten jest nieprzekraczalny. Z artykułu dowiesz się, dla których dzieci i na jakiej podstawie opracować informację o gotowości szkolnej. Dowiesz się również, co zrobić, jeżeli dziecko nie osiągnęło dojrzałości szkolnej.
- Data: 04.04.2023
6 możliwości działania w przypadku skargi na nauczyciela
W przypadku skargi rodziców na pracę nauczyciela dyrektor przedszkola ma kilka możliwości postępowania: od zapisów statutowych, przez ocenę pracy, nadzór pedagogiczny, nałożenie kary porządkowej aż po zawiadomienie rzecznika dyscyplinarnego o wystąpieniu przesłanek odpowiedzialności dyscyplinarnej. Poznaj 6 możliwych wariantów postępowania, gdy rodzice złożą skargę na nauczyciela przedszkola.
- Data: 07.03.2023
Praca zdalna w przedszkolu – przepisy Kodeksu pracy w praktyce
Praca zdalna na dobre zagościła w wielu branżach – niewątpliwie jest to pokłosie pandemii. Dotychczas szczątkowe regulacje dotyczące tej kwestii można było odnaleźć w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. W końcu, w dniu 7 kwietnia 2023 r., wchodzą w życie długo wyczekiwane przepisy dotyczące pracy zdalnej. Czy w związku z tymi zmianami praca zdalna będzie wykorzystywana w praktyce w przedszkolach? Z pewnością tak, choć zapewne z uwagi na specyfikę pracy przedszkoli i prowadzone zajęcia z dziećmi, tylko w ograniczonym zakresie.
- Data: 02.03.2023
Rola i zadania psychologa w przedszkolu
Przedszkole to czas intensywnego rozwoju intelektualnego, społecznego i emocjonalnego. Dziecko uczy się funkcjonować w innym środowisku niż rodzinne. Nawiązuje relacje, uczy się regulować własne emocje i radzić sobie z rozstaniem z opiekunami. W tym okresie mogą dać o sobie znać również różnorodne trudności rozwojowe, które wymagają pracy i wsparcia. Dlatego tak istotna jest dla przedszkola współpraca z psychologiem dziecięcym. W artykule wyjaśniamy, jaką wiedzę powinien posiadać psycholog w przedszkolu oraz, co w praktyce robi psycholog przedszkolny.
- Data: 16.01.2023
Mentor początkującego nauczyciela: awans zawodowy nauczycieli w przedszkolu
Od 1 września 2022 r. nauczycielowi odbywającemu przygotowanie do zawodu nauczyciela dyrektor przedszkola przydziela spośród nauczycieli mianowanych lub dyplomowanych mentora. W przepisach przewidziano jednak wyjątki w przypadku przedszkoli niepublicznych. Dowiedz się, kto może być mentorem i jaki są jego obowiązki w przedszkolu.