
- Data: 28.06.2024
Logopeda przedszkolny może prowadzić badania przesiewowe
Jednym z zadań logopedy w przedszkolu czy szkole jest diagnozowanie logopedyczne, w tym prowadzenie badań przesiewowych w celu ustalenia stanu mowy oraz poziomu rozwoju językowego uczniów. Czy jednak logopeda może prowadzić takie badania bez wcześniejszego uzyskania dodatkowych kwalifikacji w zakresie wykonywania badań przesiewowych? Poznaj opinię eksperta.

- Data: 25.06.2024
Opieka nad dzieckiem na zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych w domu
Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze mogą być prowadzone w domu dziecka. Rodzice korzystający z takiego rozwiązania powinni jednak pamiętać, że w tym czasie ich trwania powinni być obecni – to oni odpowiadają bowiem za sprawowanie opieki nad dzieckiem. Sprawdź szczegóły.

- Data: 07.06.2024
Obowiązek zatrudnienia psychologa w przedszkolu specjalnym
Przedszkola stają przed wieloma wyzwaniami, związanymi nie tylko z edukacją, ale także z zapewnieniem wsparcia emocjonalnego i psychologicznego dla najmłodszych. Według aktualnych przepisów zatrudnienie psychologa w przedszkolu specjalnym nie jest obowiązkowe. Nie oznacza to jednak, że nie jest możliwe. W artykule przyglądamy się standardom zatrudniania specjalistów w placówkach edukacyjnych oraz wskazujemy, dlaczego mimo braku takiego wymogu, warto zadbać w obecność psychologa w przedszkolu specjalnym.

- Data: 31.05.2024
Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego dostarczone w czerwcu. Kiedy opracować IPET w przedszkolu?
Dostarczenie do przedszkola orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wiąże się z szeregiem obowiązków. Jednym z nich jest opracowanie indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego (IPET). Sprawdź, czy orzeczenie dostarczone w czerwcu także oznacza konieczność opracowania IPET w terminie 30 dni? Co robić, jeżeli przedszkole ma być nieczynne przez cały miesiąc ze względu na wakacyjną przerwę?

- Data: 31.05.2024
Dziecko z mutyzmem wybiórczym w przedszkolu. Jak rozpoznać i zainterweniować?
Mutyzm wybiórczy jest zaburzeniem lękowym, wokół którego nadal toczy się burzliwa dyskusja specjalistów. Dlaczego dzieci, które potrafią mówić, nie są w stanie się odezwać w pewnych sytuacjach społecznych? Gdzie leży źródło silnych emocji, które utrudniają swobodną komunikację? Czy dziecko, które zmaga się z mutyzmem, czuje lęk, czy wręcz przeciwnie – silną złość? Pytań pojawia się wiele. W pracy z dzieckiem z mutyzmem ważnym obszarem jest szukanie na nie odpowiedzi.

- Data: 31.05.2024
Wysoko wrażliwe dziecko w przedszkolu
Przepisy Prawa oświatowego obligują przedszkola do tego, by dostrzegać indywidualność i odrębność każdego dziecka. Praca z dzieckiem wysoko wrażliwym wymaga przede wszystkim zrozumienia, że zachowania dziecka nie są wynikiem złych intencji, lecz sposobu postrzegania i odbierania świata przez pryzmat cechy, jaką jest wrażliwość. Świadomość tego ułatwi tworzenie relacji oraz organizowanie bezpiecznych i przyjaznych warunków dla wrażliwego przedszkolaka. Poznaj metody pracy z dzieckiem wysoko wrażliwym uczęszczającym do przedszkola.

- Data: 24.05.2024
W przedszkolu nie trzeba prowadzić rejestru orzeczeń i opinii wydanych przez poradnię
Przedszkole nie musi prowadzić rejestru orzeczeń i opinii wydanych przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Dokumenty doręczane przez rodziców należy gromadzić w indywidualnych teczkach dzieci. Sprawdź, jaki podmiot prowadzi rejestr wydawanych opinii i orzeczeń.

- Data: 20.05.2024
Podsumowanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu w roku szkolnym 2023/2024
Zbliżający się koniec roku szkolnego to odpowiedni czas na podsumowanie efektów pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu. Za podsumowanie odpowiedzialny jest dyrektor i to on ocenia pracę nauczycieli i specjalistów w kontekście efektywności udzielanego dzieciom i ich rodzicom wsparcia. Zadanie to najlepiej zacząć od zgromadzenia dokumentów i materiałów źródłowych. Sprawdź, jak wywiązać się z tego obowiązku.

- Data: 30.04.2024
Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka w pensum psychologa
W przedszkolu, w którym organizowane jest wczesne wspomaganie rozwoju dziecka musi być zatrudniony psycholog. Jest to bowiem specjalista obligatoryjnie wchodzący w skład zespołu wwr. Jeżeli w przypadku danego dziecka stwierdzona zostanie potrzeba uwzględnienia zajęć z psychologiem w ramach wwr, to może on prowadzić je w ramach swojego pensum.

- Data: 23.04.2024
Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Czym jest? Kto może z niej korzystać?
Okres przedszkolny to czas, w którym rozwój emocjonalny i społeczny jest ściśle związany z rozwojem fizycznym. Ciało kilkulatka to prawdziwy magazyn jego przeżyć. Stres objawia się spięciem mięśni, bólami brzucha, bólami głowy, nudnościami. Jakość rozwoju fizycznego warunkuje rozwój wielu kompetencji. Dzieci, które mają kłopot z koordynacją wzrokowo-ruchową doświadczają trudności w nauce czytania i pisania. Im mniej świadome są swojego ciała, tym trudniej im wyrażać emocje werbalnie, nie poprzez zachowanie i zgłaszane symptomy. Praca z ciałem małych dzieci, zwłaszcza tych, które doświadczają trudności rozwojowych i emocjonalnych, to ważny czynnik ich rozwoju. Sprawdzone narzędzia znajdziemy w Metodzie Ruchu Rozwijającego według Weroniki Sherborne.
Aktualny numer
