- Data: 23.10.2023
Program zajęć rewalidacyjnych – okres obowiązywania
Opracowanie programu zajęć rewalidacyjnych ma na celu usystematyzowanie założeń dotyczących rewalidacji. W programie zajęć rewalidacyjnych określa się tematy i cele planowanych zajęć, aby w przyszłości móc dokonać oceny ich skuteczności. Co jednak ważne, przepisy prawa oświatowego nie zawierają wytycznych dotyczących opracowania takiego programu, Budzi to wątpliwości, ponieważ niektórzy nauczyciele, traktując program jako załącznik do IPET, opracowują go na cały etap edukacyjny. Czy jest to doby kierunek działania?
- Data: 18.10.2023
Dokumentowanie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w trakcie bieżącej pracy z dzieckiem
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna może być prowadzona w trakcie bieżącej pracy z dzieckiem oraz w formach wymienionych w rozporządzeniu. O ile nie budzi wątpliwości dokumentowanie prowadzenia zajęć czy konsultacji z rodzicami, o tyle wątpliwości budzi dokumentowanie udzielania pomocy w trakcie bieżącej pracy z dzieckiem.
- Data: 12.10.2023
Dziecko z zespołem Downa w przedszkolu ogólnodostępnym
Okres przedszkolny dla dziecka z zespołem Downa to czas wyzwań w wielu obszarach rozwoju. Bardzo ważne jest środowisko, które umiejętnie będzie wspierało rozwój potrzebującego pomocy malca. Rodzic może zadecydować o rodzaju placówki, do której maluch będzie uczęszczał. Coraz częściej dzieci z ZD trafiają do przedszkoli ogólnodostępnych, gdzie realizuje się integracyjny model kształcenia. To rozwiązanie ma wiele zalet. Włączenie dziecka z ZD w grupę rówieśniczą i wspieranie go w rozwoju jest jednak dla nauczyciela sporym wyzwaniem. Potrzebna jest wiedza, cierpliwość, elastyczność i kreatywność.
- Data: 11.10.2023
WWR: odmowa przyjęcia na wczesne wspomagania rozwoju dziecka w przedszkolu
To, że w danym przedszkolu są organizowane zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, nie oznacza, że można na nie zapisać każde dziecko uczęszczające do tego przedszkola. Najczęstszym powodem odmowy jest oczywiście brak wolnych miejsc. Trzeba pamiętać, aby w statucie uwzględnić zasady i sposób informowania rodziców o braku możliwości realizacji zajęć wczesnego wspomagania rozwoju w przedszkolu.
- Data: 10.10.2023
Dostarczenie nowego orzeczenia a dodatkowe zatrudnienie nauczyciela wspomagającego
Liczba tzw. nauczycieli wspomagających w przedszkolu nie musi być tożsama z liczbą dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Dziecko nie musi mieć swojego nauczyciela współorganizującego – jeden nauczyciel może bowiem wspierać kilkoro dzieci. Nauczyciel wspomagający jest zatrudniony w przedszkolu, ale nie jest przypisany do dziecka.
- Data: 27.09.2023
Można zatrudnić dwóch nauczycieli wspomagających dla jednego dziecka
W przedszkolach, do których uczęszczają dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, zatrudnia się tzw. nauczycieli wspomagających. Nie zawsze możliwe jest takie zorganizowanie pracy przedszkola, aby tym samym dzieciom podczas wszystkich zajęć towarzyszyli ci sami nauczyciele wspomagający. Czasami wydaje się, że dziecko wymaga wsparcia nauczycieli posiadających różne kwalifikacje i kompetencje. Niekiedy zdarza się tak, że żaden nauczyciel ze względu na swoje zobowiązania nie może być zatrudniony na cały etat. Sprawdź, czy dziecko z niepełnosprawnością może mieć na różnych zajęciach innych nauczycieli wspomagających.
- Data: 25.09.2023
Termin WOPFU dla dziecka z orzeczeniem, które ma już IPET
Przepisy ściśle określają termin opracowania IPET dla dziecka, które rozpoczyna korzystanie z wychowania przedszkolnego lub otrzyma orzeczenie w trakcie roku szkolnego. Nie ma natomiast przepisów wskazujących, kiedy należy przeprowadzić WOPFU dla dziecka kontynuującego wychowanie przedszkolne. Sprawdź, jaki powinien być termin dokonania wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania dziecka.
- Data: 19.09.2023
Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze w przedszkolu – czy można je organizować
Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze to forma pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów mających trudności w nauce. Organizuje się je w szczególności dla uczniów z trudnościami w spełnianiu wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej kształcenia ogólnego dla danego etapu edukacyjnego. Sprawdź, czy takie zajęcia można organizować również w przedszkolu.
- Data: 11.09.2023
Jak wspierać dziecko z niepełnosprawnością ruchową w przedszkolu ogólnodostępnym?
Dziecko w okresie przedszkolnym uwielbia być w ruchu. Eksploruje świat całym sobą, wykorzystuje do tego wszystkie zmysły i całą swoją energię. Ciało przedszkolaka rozwija swoje umiejętności z każdym dniem. Motoryka mała i duża są wysoko na liście priorytetów edukacji przedszkolnej. Przedszkolak powinien być coraz bardziej samodzielny, sprawny, skoordynowany. Przedszkole dostarcza do tego ogrom okazji – motorykę doskonalą zabawy ruchowe, gry zespołowe, różnorodne techniki plastyczne, sensoryczne. W jaki sposób w tym dynamicznym środowisku ma odnaleźć się kilkulatek z niepełnosprawnością ruchową? Jak go wesprzeć w przedszkolu ogólnodostępnym?
- Data: 01.09.2023
Zadania pedagoga specjalnego i psychologa w przedszkolu
Sprawdź, czy psycholog i pedagog specjalny zatrudniony w przedszkolu w ramach godzin pensum może prowadzić zajęcia w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej, rewalidację oraz realizować godziny przeznaczone na wsparcie dla pracowników przedszkola.