- Data: 26.03.2024
Terapia pedagogiczna w przedszkolu
Jednym z najważniejszych zadań współczesnego wychowania przedszkolnego jest możliwe wczesne zaobserwowanie zaburzeń, odchyleń od norm rozwoju, a co za tym idzie czynników i przyczyn trudności dzieci w uczeniu się, ponieważ pozwala to zminimalizować, albo wykluczyć w przyszłości ryzyko niepowodzeń szkolnych (nie tylko edukacyjnych). Przyczyny tych trudności są często złożone i mają różne źródła, dlatego tak istotna jest wczesna profilaktyka, diagnoza i możliwie szybkie rozpoczęcie pracy terapeutycznej z dzieckiem w postaci terapii pedagogicznej.
- Data: 26.03.2024
Termin na zorganizowanie zajęć z opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej
Przepisy prawa oświatowego jednoznacznie wskazują, w jakim terminie przedszkola musi opracować IPET dla dziecka, którego rodzice dostarczą orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Nie ma natomiast analogicznych regulacji dotyczących terminu na zrealizowanie zaleceń i zorganizowanie zajęć wskazanych w opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej. Sprawdź, ile wynosi termin na zorganizowanie zajęć z opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej.
- Data: 20.03.2024
Kto prowadzi zajęcia korekcyjno-kompensacyjne w przedszkolu?
Katalog zadań specjalistów zatrudnianych w przedszkolu jest ściśle określony przez przepisy i zależy od posiadania określonych kwalifikacji. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy zatrudniony w przedszkolu pedagog specjalny z uprawnieniami terapeuty pedagogicznego może w ramach swojego etatu i czasu pracy prowadzić z dziećmi zajęcia korekcyjno-kompensacyjne.
- Data: 23.02.2024
W jakim czasie realizować zajęcia rewalidacyjne w przedszkolu
Przedszkole ma obowiązek organizowania i realizowania zajęć rewalidacyjnych dla dzieci posiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Duże wątpliwości budzi jednak to, w której części dnia należy je prowadzić. Czy zajęcia rewalidacyjne można zaplanować w czasie realizacji podstawy programowej?
- Data: 21.02.2024
Nieśmiały przedszkolak
Nieśmiały przedszkolak wymaga wsparcia zarówno w relacjach z rodziną, jak i rówieśnikami w grupie przedszkolnej. Dziecko nieśmiałe może mieć bowiem trudności w wielu aspektach życia codziennego, dlatego wczesna diagnoza problemu pozwoli objąć je odpowiednią pomocą i pomóc radzić sobie z trudnościami. Sprawdź, jak wspierać nieśmiałego przedszkolaka w ramach grupy przedszkolnej.
- Data: 21.02.2024
Podsumowanie i ewaluacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej w przedszkolu w I semestrze
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w przedszkolu to wiele działań, których celem jest wspieranie dzieci w szeroko pojętym rozwoju, praca na rzecz wyrównywania ich szans edukacyjnych, kompensacja deficytów i rozwijanie zasobów. Podstawą udzielania pomocy jest przede wszystkim rozpoznanie indywidualnych potrzeb (poznawczych, społecznych, emocjonalnych, fizycznych) dzieci i czynników środowiskowych, które wpływają na jakość ich rozwoju. Koniec pierwszego semestru roku szkolnego to czas, w którym warto ocenić efektywność pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Dobra ewaluacja pozwoli zaś zaplanować pracę na kolejne miesiące.
- Data: 16.02.2024
Opinia o potrzebie WWR a kategorie niepełnosprawności dotyczące kształcenia specjalnego
Wczesne wspomaganie przysługuje dzieciom, u których rozpoznano niepełnosprawność. Rodzaj niepełnosprawności nie jest uzależniony od kategorii niepełnosprawności, z uwagi, na które wydawane są orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. W związku z tym, jeśli dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności i w ocenie zespołu wymaga wczesnego wspomagania, można mu wydać opinię o takiej potrzebie.
- Data: 09.02.2024
Jak pracować nad rozwojem koncentracji uwagi u dziecka w wieku przedszkolnym
Nie skupia się w ogóle! Nie jest w stanie wysiedzieć nad zadaniem nawet pięciu minut. Nie słucha, co do niego mówię. Nie potrafi powtórzyć polecenia. Podobne komentarze są codziennością dzieci, które mają trudności w zakresie koncentracji uwagi. Zdarza się, że dorośli stawiają dzieciom wymagania powyżej aktualnych możliwości poznawczych. Jaki poziom koncentracji uwagi powinno osiągnąć dziecko w okresie przedszkolnym? Jak wspierać przedszkolaki z trudnościami? Dowiedz się, jak świadomie wspierać rozwój koncentracji uwagi u dziecka w wieku przedszkolnym.
- Data: 24.01.2024
CZĘŚĆ I. Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w przedszkolu w teorii
Dostarczenie do przedszkola orzeczenia o potrzebie kształcenie specjalnego dziecka uruchamia całą machinę i procedurę postępowania, aby objąć je odpowiednią pomocą. Obowiązki z tym związane spoczywają na dyrektorze przedszkola, nauczycielach, rodzicach. Jakie podjąć konkretnie kroki, jakie terminy obowiązują placówkę, jakie dokumenty opracować? Czy przedszkola publiczne i niepubliczne mają w tym zakresie jednakowe obowiązki? Jakie zadania spoczywają na nauczycielu wspomagającym? Odpowiedzi na te oraz inne pytania przedstawiamy w numerze specjalnym - kompendium wiedzy na temat orzeczenia o kształceniu specjalnym w przedszkolu.
- Data: 24.01.2024
CZĘŚĆ II. Praktyczne porady – pytania i odpowiedzi dotyczące orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego w przedszkolu
Przedstawiamy pytania i odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące organizowania kształcenia specjalnego dla dzieci posiadających orzeczenie z poradni psychologiczno-pedagogicznej.