
- Data: 30.05.2023
Przerwa w pracy przedszkola w arkuszu organizacyjnym na dany rok szkolny
Przedszkole jako placówka nieferyjna, funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący. Taka przerwa, z praktycznego punktu widzenia, oznacza zmianę o charakterze organizacyjnym. Nie ma jednak żadnych przepisów wskazujących na konieczność wykazania terminu wakacyjnej przerwy w pracy przedszkola w arkuszu organizacyjnym.

- Data: 24.05.2023
W przedszkolu nie organizuje się etyki
Publiczne przedszkola na wniosek rodziców mają obowiązek zorganizowania dla dzieci zajęć religii. W ostatnich latach coraz więcej rodziców wnioskuje także o zorganizowanie zajęć etyki. Czy dyrektor ma obowiązek uwzględnienia takiego wniosku i zorganizować etykę dla przedszkolaków?

- Data: 19.05.2023
Dokumentacja terapeuty pedagogicznego w przedszkolu
Terapeuta pedagogiczny prowadzi zajęcia indywidualne z dziećmi objętymi kształceniem specjalnym oraz pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Oprócz tego może uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli. W obu przypadkach konieczne jest odpowiednie dokumentowanie pracy. Sprawdź, jaką dokumentację prowadzi terapeuta pedagogiczny w przedszkolu.

- Data: 19.05.2023
Zabieranie niezjedzonego posiłku z przedszkola
Nie wszystkie dzieci chętnie zjadają w przedszkolu posiłki, za które rodzice wnieśli opłatę. Zdarza się, że rodzice proszą, aby takie niezjedzone produkty były pakowane i przekazywane w chwili odbierania dziecka. Prośbę tę uzasadniają unikaniem marnowania jedzenia i zwracają uwagę, że zabieranie niezjedzonego dania to powszechna praktyka w restauracjach. Czy możliwe jest zabieranie niezjedzonych posiłków do domu?

- Data: 17.05.2023
Dzieci zamieszkałe w innej gminie – termin wystawiania not księgowych
W przypadku przyjęcia do przedszkola dziecka zamieszkałego w innej gminie, wystawiane są noty księgowe. Sprawdź, czy istnieją przepisy wskazujące, jak często i w jakim terminie powinny być one wystawiane. Czy noty obciążeniowa na daną gminę trzeba wystawiać co miesiąc?

- Data: 21.04.2023
Nie można odroczyć obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego
Zdarza się, że ze względu na indywidualne potrzeby dziecka, np. z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, jest ono kierowane do młodszej grupy wiekowej. Taka decyzja może dotyczyć również sześciolatka, który odbywa roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne. Nie oznacza to jednak, że doszło do odroczenia – nie można bowiem odroczyć obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego.

- Data: 20.04.2023
Opłata za deklarowany czas pobytu w przedszkolu a faktyczna godzina odebrania dziecka
Większość przedszkoli prosi rodziców o złożenie deklaracji dotyczącej deklarowanego czasu pobytu dziecka w przedszkolu. Trzeba jednak pamiętać, że deklaracja ta nie zobowiązuje do odebrania dziecka o konkretnej godzinie, a to może wpłynąć na wysokość opłaty. Sprawdź rodzice płacą zgodnie z deklaracją czy zgodnie z rzeczywistym czasem pobytu dziecka w przedszkolu?

- Data: 14.04.2023
Czy w zajęciach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka musi uczestniczyć rodzic
Przepisy prawa oświatowego stanowią, że zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka są prowadzone z dzieckiem i jego rodziną – indywidualnie lub w grupie. W związku z tym pojawiają się wątpliwości odnoszące się do obowiązku uczestniczenia rodziny w zajęciach wwr. Sprawdź, czy w zajęciach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka musi uczestniczyć rodzic czy jest to tylko możliwość.

- Data: 13.04.2023
Udostępnianie pomieszczeń przedszkola niepublicznego specjalistom
Wielu rodziców uważa, że zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz w ramach kształcenia specjalnego nie są wystarczające dla ich dzieci. Ponadto konsultacji i zajęć ze specjalistą oczekują również rodzice dzieci bez orzeczeń i opinii z poradni. Zwracają się oni do dyrektora z wnioskiem o zapewnienie dodatkowych zajęć, za które gotowi są samodzielnie zapłacić. Jednym z rozwiązań w takiej sytuacji może być nie tyle organizowanie dodatkowych zajęć, ile wynajmowanie udostępnianie specjalistom pomieszczeń i gabinetów. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, na jakiej podstawie możliwe jest udostępnianie pomieszczeń przedszkola niepublicznego specjalistom.

- Data: 12.04.2023
Dla oddziałów przedszkolnych nie ustala się obwodów jak dla szkół podstawowych
Rodzice ubiegający się o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej często wskazują, że szkoła ma obowiązek przyjęcia ich dziecka ze względu na zamieszkanie w obwodzie tej szkoły. Czy faktycznie dziecko ma gwarantowane miejsce w oddziale przedszkolnym działającym przy szkole, w obwodzie której mieszka dziecko? Otóż nie, ponieważ dla oddziałów przedszkolnych nie ustala się obwodów. To z kolei oznacza, że miejsce zamieszkania dziecka nie wpływa na wyniki rekrutacji.
Aktualny numer
