
- Data: 31.03.2023
Pomoc nauczyciela w przedszkolu – czy obowiązkowa grupie trzylatków
W wielu przedszkolach przyjęto zasadę, że do grup trzylatków na stałem przydzielona jest pomoc nauczyciela. Jest to pracownik niepedagogiczny, który wykonuje zadania określone przez dyrektora – głównie wspiera nauczyciela w zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa, rzadziej w czynnościach niezwiązanych z procesem dydaktycznym i wychowawczym. Sprawdź, czy zatrudnienie pomocy nauczyciela w grupie trzylatków jest obowiązkowe.

- Data: 28.03.2023
Brak gotowości szkolnej a zapewnienie miejsca w przedszkolu na kolejny rok szkolny
Do końca kwietnia rodzice i opiekunowie dzieci powinni otrzymać informację o gotowości szkolnej dzieci. W odniesieniu w opiniach niektórych wskazane będzie, że dziecko nie osiągnęło gotowości do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej. Czy to oznacza, że dziecko będzie kontynuowało korzystanie z wychowania przedszkolnego w danym przedszkolu? Sprawdź czy brak gotowości szkolnej zobowiązuje do zapewnienia miejsca na kolejny rok szkolny.

- Data: 10.03.2023
Jedna osoba jako nauczyciel wspomagający i wychowawca oddziału w przedszkolu
Każdy oddział w przedszkolu jest powierzany opiece jednego lub dwóch nauczycieli, których określa się mianem wychowawcy oddziału. W wielu przedszkolach, w związku z organizacją kształcenia specjalnego dla dzieci z orzeczeniem zatrudnia się również tzw. nauczycieli wspomagających. Są to nauczyciele posiadający kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej. Sprawdź, czy wychowawcą oddziału może być nauczyciel wspomagający.

- Data: 03.03.2023
Zwolnienie dziecka z przygotowania do posługiwania się językiem obcym w przedszkolu
Przygotowanie dziecka do posługiwania się językiem obcym to jeden z elementów realizacji podstawy programowej. Zdarza się jednak, że kilkulatki, ze względu na dwujęzyczność, biegle posługują się danym językiem obcym. Czy w takim przypadku można zwolnić dziecko z obowiązku uczęszczania na zajęcia językowe?

- Data: 07.02.2023
Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w oddziale przedszkolnym
Oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych funkcjonują, tak jak przedszkola, przez cały rok szkolny z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący. Bardzo często takie przerwy ustalane są na czas trwania ferii zimowych i wakacji. Sprawdź, czy oddział przedszkolny powinien prowadzić zajęcia dla dzieci w dni, które dla szkoły są dodatkowymi dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

- Data: 05.02.2023
Skreślenie z listy dziecka z Ukrainy – nowe możliwości dyrektora przedszkola
Planowana nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw przewiduje ważne zmiany dotyczące skreślania z listy dzieci pochodzących z Ukrainy. Sprawdź, jakie uprawnienia zyska dyrektor przedszkola, jeżeli przepisy wejdą w życie.

- Data: 17.01.2023
Kalendarz świąt nietypowych dla przedszkola
Prawie każdego dnia obchodzimy ciekawe święto. Nie wszystkie są oczywiste, ale każde z nich można wykorzystać, by uatrakcyjniać zajęcia z dziećmi. Znajomość kalendarza świąt nietypowych pomaga w planowaniu atrakcyjnych zajęć dydaktycznych i wychowawczych. Pobierz kalendarz świąt nietypowych dla przedszkola na pierwszy kwartał 2023 roku.

- Data: 11.01.2023
Innowacja pedagogiczna w przedszkolu – czy wymagana jest uchwała rady pedagogicznej?
Podejmowanie przez nauczyciela działań innowacyjnych jest istotne zarówno w kontekście uzyskiwania stopni awansu zawodowego, jak i oceny pracy nauczyciela. Powszechnie przyjmuje się więc, że nauczycieli realizują tzw. innowacje pedagogiczne. Co jednak ważne – nie ma przepisów wskazujących na konieczność podjęcia uchwały rady pedagogicznej w sprawie wdrażania innowacji pedagogicznej w przedszkolu.

- Data: 05.01.2023
Zmniejszenie liczby dzieci w oddziale przedszkola, gdy uczęszcza do niego dziecko z orzeczeniem
Liczba dzieci w oddziale przedszkolnym w przedszkolu ogólnodostępnym, co do zasady, nie powinna przekraczać 25 osób. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy do oddziału zostały przyjęte dzieci uchodźców z Ukrainy. O ile jednak dyrektor nie może zwiększyć limitu, o tye pojawia się pytanie – czy możliwe jest zmniejszenie liczby dzieci w oddziale, do którego uczęszcza dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego?

- Data: 03.01.2023
Przygotowanie do posługiwania się językiem obcym w przedszkolu – osłuchiwanie się z językiem obcym
W odniesieniu do dzieci w wieku przedszkolnym przygotowania do posługiwania się językiem obcym nowożytnym polegają na rozwijaniu ich ciekawości względem języków obcych oraz na poznawaniu innych kultur. Realizacja powyższych założeń powinna opierać się na kształtowaniu sprawności rozumienia ze słuchu oraz na nauce słownictwa. Najważniejszą formą pracy z dziećmi w tym zakresie mają natomiast być wszelkiego rodzaju zabawy i gry. W jaki sposób połączyć zabawę z nauką języka obcego w przedszkolu? Jakie podejście metodyczne i formy pracy są zalecane w edukacji przedszkolnej oraz jakimi zasadami powinni kierować się nauczyciele języków obcych dzieci w wieku przedszkolnym? Poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania dotyczące praktycznych aspektów przygotowania dzieci do posługiwania się językiem obcym.
Aktualny numer
