- Data: 01.03.2025
Wzór świadectwa pracy obowiązujący od 23 maja 2023 r.
Świadectwo pracy to dokument podsumowujący zakończony stosunek pracy. Sprawdź co powinno zawierać świadectwo pracy wystawiane w dniu rozwiązania stosunku pracy. Dowiedz się jaki jest aktualny darmowy wzór świadectwa pracy na 2025 r. Pobierz bezpłatny wzór świadectwa pracy z omówieniem.
- Data: 27.02.2025
Oświadczenia dotyczące spełnienia kryteriów rekrutacji
Do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego przyjmuje się kandydatów zamieszkałych na obszarze danej gminy. W przypadku większej liczby kandydatów spełniających warunek zamieszkania na obszarze danej gminy niż liczba wolnych miejsc w publicznym przedszkolu, oddziale przedszkolnym w publicznej szkole podstawowej lub publicznej innej formie wychowania przedszkolnego, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie następujące kryteria:1) wielodzietność rodziny kandydata;2) niepełnosprawność kandydata;3) niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;4) niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;5) niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;6) samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;7) objęcie kandydata pieczą zastępczą.Kryteria te mają jednakową wartość. Potwierdzenie ich spełnienia następuje w formie oświadczenia. Pobierz przykładowy wzór takiego dokumentu.
- Data: 27.02.2025
Deklaracja o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w przedszkolu
By dziecko uczęszczające w obecnym roku do przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego mogło dalej uczęszczać do placówki i miało zagwarantowane w niej miejsce konieczne jest złożenie deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w kolejnym roku szkolnym. Rodzice dzieci przyjętych do danego publicznego przedszkola, danego oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej lub danej publicznej innej formy wychowania przedszkolnego corocznie składają na kolejny rok szkolny deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu, tym oddziale przedszkolnym w publicznej szkole podstawowej lub tej innej formie wychowania przedszkolnego, w terminie 7 dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego.
- Data: 26.02.2025
Wniosek o przyjęcie dziecka do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego przy szkole, innej formy wychowania przedszkolnego
Dzieci przyjmuje się odpowiednio do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych, publicznych innych form wychowania przedszkolnego po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego (art. 130 ust. 1 UPO). Z kolei o przyjęciu dziecka do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej i publicznej innej formy wychowania przedszkolnego w trakcie roku przedszkolnego decyduje odpowiednio dyrektor przedszkola, a w przypadku publicznej innej formy wychowania przedszkolnego prowadzonej przez osobę prawną inną niż jednostka samorządu terytorialnego lub osobę fizyczną także osoba kierująca tą inną formą wychowania przedszkolnego, z wyjątkiem przypadków przyjęcia dzieci zamieszkałych w obwodzie publicznej szkoły podstawowej, które są przyjmowane z urzędu (art. 130 ust. 2 UPO).By wziąć udział w rekrutacji konieczne jest złożenie wniosku przez rodziców lub opiekunów prawnych dziecka. Pobierz przykładowy wzór takiego wniosku.
- Data: 24.02.2025
Opis stanowiska pracy - pomoc nauczyciela
Pomoc nauczyciela to pracownik niepedagogiczny, zaliczany do grupy pracowników pomocniczych i obsługi, do którego stosuje się przepisy ustawy o pracownikach samorządowych wraz z przepisami wykonawczymi i zatrudnia na podstawie przepisów Kodeksu pracy, tj. w oparciu o umowę o pracę. Sprawdź, jaki może być przykładowy zakres obowiązków pracownika zatrudnionego na stanowisku pomocy nauczyciela w przedszkolu.
- Data: 24.02.2025
Zawiadomienie PIP o umowie o pracę na czas określony
Zgodnie z art. 25[1] kp okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech. Uzgodnienie między stronami w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony dłuższego okresu wykonywania pracy na podstawie tej umowy uważa się za zawarcie, od dnia następującego po dniu, w którym miało nastąpić jej rozwiązanie, nowej umowy o pracę na czas określony. Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dłuższy niż 33 miesiące, lub jeżeli liczba zawartych umów jest większa niż 3, uważa się, że pracownik, odpowiednio od dnia następującego po upływie 33 miesięcy lub od dnia zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W świetle tych przepisów nie ma znaczenia ewentualna przerwa między umowami. Powyższe limity działają niezależnie od siebie. Dlatego jeżeli pracownik nie przepracował 33 miesięcy na czas określony, ale był już zatrudniony na podstawie trzech umów terminowych, wówczas nie może zawrzeć czwartej takiej umowy z tym samym pracodawcą. Powyższego limitu nie stosuje się do umów o pracę zawartych na czas określony: w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym, w celu wykonywania pracy przez okres kadencji, w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie - jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy (art. 25 [1] § 4 kp). Limit nie obowiązuje także w przypadku przedłużenia umowy o pracę do dnia porodu zgodnie z art. 177 § kp (art. 251 § 41 kp). Pracodawca zawiadamia właściwego okręgowego inspektora pracy, w formie pisemnej lub elektronicznej, o zawarciu umowy o pracę, o której mowa w § 4 pkt 4, wraz ze wskazaniem przyczyn zawarcia takiej umowy, w terminie 5 dni roboczych od dnia jej zawarcia (art. 251 § 5 kp). Pobierz przykładowy wzór powiadomienia PIP o umowie o pracę na czas określony.
- Data: 23.02.2025
Wzór wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony
Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas określony i nieokreślony powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. Rozwiązanie umowy o pracę na czas określony następuje po upływie okresu wypowiedzenia, który wynosi: 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy, 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata. Pobierz wzór wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony.
- Data: 19.02.2025
Wzór arkusza oceny efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Zasady oceny efektywności pomocy udzielanej dzieciom i młodzieży powinny określać wewnętrzne rozstrzygnięcia przyjęte w szkole lub przedszkolu. Skorzystaj z przykładowego wzoru arkusza oceny efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
- Data: 16.02.2025
Wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola i oddziału przedszkolnego
Wniosek o przyjęcie do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej, publicznej innej formy wychowania przedszkolnego, publicznej szkoły, publicznej placówki, na zajęcia w publicznej placówce oświatowo-wychowawczej, na kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych lub kwalifikacyjny kurs zawodowy, składa się do dyrektora wybranego publicznego przedszkola a w przypadku wyboru oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego – odpowiednio do dyrektora publicznego przedszkola lub publicznej szkoły podstawowej. Wniosek o przyjęcie do przedszkola powinien zawierać dane wskazane w art. 150 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe.
- Data: 16.02.2025
Przykładowa informacja o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej
Niniejszy dokument stanowi przykład informacji o gotowości szkolnej. Został opracowany w celach demonstracyjnych. Należy pamiętać, że każda informacja o gotowości szkolnej, niezależnie od jego indywidualnych potrzeb, predyspozycji czy wyzwań, musi być tworzona indywidualnie i dostosowana do konkretnego dziecka. To oznacza uwzględnienie jego unikalnych mocnych stron, obszarów, w których wymaga wsparcia, zainteresowań oraz preferencji. Niniejszy dokument służy jako wzór, który należy dostosować do wyników obserwacji i wniosków dotyczących konkretnego dziecka.
Aktualny numer
