
- Data: 05.01.2021
Przedszkole na piętrze budynku
Przedszkole może być zlokalizowane na pierwszym piętrze budynku, jeśli komendant powiatowy (miejski) Państwowej Straży Pożarnej oraz inspektor sanitarnego wydadzą pozytywne opinie potwierdzające spełnienie wymagań dla tej części budynku, w której ma być prowadzona placówka.

- Data: 21.10.2020
Zaświadczenie o stanie zdrowia dziecka
Możliwość wymagania od rodziców zaświadczeń lekarskich o tym, że dziecko jest zdrowe, nie wynika ani z wytycznych GIS, ani z obowiązujących przepisów. Także zapisy statutowe nie stanowią podstawy do żądania tego typu dokumentów. Sprawdź, o co zatem chodzi z tymi zaświadczeniami i dlaczego nie powinieneś ich wymagać.

- Data: 23.08.2020
Odpowiednie nasłonecznienie sali przedszkolnej
Pomieszczenia przeznaczone do zbiorowego przebywania dzieci w przedszkolu powinny mieć zapewniony czas nasłonecznienia wynoszący co najmniej 3 godziny w dniach równonocy (21 marca i 21 września) w godzinach 8–16. Promieni słonecznych niedostatecznie docierających do sali przedszkolnej nie da się zastąpić dodatkowymi źródłami światła sztucznego. Niekiedy, aby uzyskać wymagane przepisami nasłonecznienie, niezbędne jest wstawienie dodatkowego okna.

- Data: 09.08.2020
Alergia na białka mleka krowiego
Alergie na białko mleka krowiego zalicza się do głównych problemów klinicznych u najmłodszych dzieci. Częstość występowania alergii na mleko krowie występuje u 1,8-7,5% dzieci i maleje wraz z wiekiem. Przyczyną reakcji alergicznych po spożyciu mleka krowiego jest znajdujące się w nim około 30 białek. Najważniejszymi alergenami pochodzącymi z mleka krowiego są białka serwatkowe (najczęściej beta-laktoglobulina) oraz kazeina. U dzieci uczulonych na białko mleka krowiego reakcja alergiczna może występować również po spożyciu mleka innych zwierząt kopytnych np. owiec, kóz. Aż co czwarte dziecko z alergią na mleko krowie może wykazywać również reakcje alergiczne na soje.

- Data: 09.08.2020
Alergia na ryby
Ryby to jeden z czynników najczęściej wywołujących u dzieci alergie pokarmową. Z reguły uczulenie występuje na wiele rodzajów ryb na raz, choć zdarza się również alergia na jeden gatunek. Reakcje uczuleniowe mogą wstąpić nie tylko po spożyciu, ale także na drodze kontaktowej (po zetknięciu ze skórą) czy inhalacyjnej (podczas przygotowywania potrawy). Objawy pojawiają się nawet już po kilku minutach od spożycia bądź kontaktu z rybą. Najgroźniejszym objawem reakcji alergicznej na ryby jest anafilaksja.

- Data: 09.08.2020
Celiakia i dieta bezglutenowa
Celiakia, czyli choroba trzewna jest genetycznie uwarunkowaną nadwrażliwością na znajdujący się w zbożach gluten. Jest to choroba ogólnoustrojowa o podłożu autoimmunologicznym. Celiakia polega na zaburzeniach trawienia oraz wchłaniania jelitowego. Prowadzi do zaniku kosmków jelitowych odpowiedzialnych za przyswajanie substancji odżywczych z pożywienia i w konsekwencji powstania niedoborów pokarmowych. Kiedyś była uznawana za chorobę występującą wyłącznie u dzieci, jednak coraz częściej diagnozowana jest u osób dorosłych, u których przez wiele lat przebiegała bezobjawowo.

- Data: 09.08.2020
Dieta w alergiach pokarmowych
Alergia pokarmowa jest nieprawidłową reakcją układu immunologicznego, pojawiającą się w krótkim czasie po zjedzeniu pokarmu zawierającego alergen. Do pierwszych objawów zalicza się trudności w oddychaniu, kaszel, obrzęk twarzy, pokrzywkę, nudności, wymioty, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Alergia pokarmowa jest najczęstszą przyczyną wstrząsu anafilaktycznego u dzieci.
Aktualny numer
