Ponowne badanie na COVID-19 po przebytej chorobie
Dowiedz się, czy nauczyciel przedszkola po przebytej chorobie wywołanej wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) może wrócić do pracy bez konieczności wykonywania ponownego badania w kierunku COVID-19.
Izolacja to odosobnienie osoby lub grupy osób chorych na chorobę zakaźną albo osoby lub grupy osób podejrzanych o chorobę zakaźną w celu uniemożliwienia przeniesienia biologicznego czynnika chorobotwórczego na inne osoby. Natomiast kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych.
Zapamiętaj Jeżeli izolacja nauczyciela (pracownika) dobiegła końca, może wrócić do pracy. |
Kiedy kończy się izolacja?
Zakończenie izolacji z powodu rozpoznania zakażenia wirusem SARS-CoV-2 lub zachorowania na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) następuje:
- po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów w przypadku pacjenta z objawami klinicznymi w izolacji w warunkach domowych, chyba że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który udzielił teleporady lub porady w warunkach domowych nie wcześniej niż w ósmej dobie odbywania tej izolacji, przedłuży okres jej trwania, lub
- po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 – w przypadku pacjenta bez objawów klinicznych, chyba że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który udzielił teleporady lub porady w warunkach domowych nie wcześniej niż w ósmej dobie odbywania tej izolacji, przedłuży okres jej trwania.
Kto musi wykonać powtórne badania?
W szczególnych sytuacjach, w tym w przypadku osób wykonujących zawód medyczny lub sprawujących opiekę nad osobami przebywającymi w domach pomocy społecznej, lub przypadkach uzasadnionych klinicznie, zakończenie izolacji pacjenta, w przypadku którego uzyskano dodatni wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, następuje po uzyskaniu dwukrotnie ujemnego wyniku tego testu z próbek pobranych w odstępach co najmniej 24-godzinnych, niezależnie od liczby dni, które upłynęły od ostatniego dodatniego wyniku diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 i od rodzaju objawów klinicznych.
Okres obowiązkowej kwarantanny w przypadku zespołu ostrej niewydolności oddechowej (SARS) wynosi 10 dni, natomiast u osób, u których nie wystąpiły objawy choroby COVID-19, albo styczności ze źródłem zakażenia, ulega zakończeniu po 10 dniach, licząc od dnia następującego po ostatnim dniu odpowiednio narażenia albo styczności. Państwowy powiatowy inspektor sanitarny, w uzasadnionych przypadkach, decyduje o skróceniu albo zwolnieniu z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny.
Oznacza to, że powtórny test w kierunku SARS-CoV-2 nie jest warunkiem zakończenia izolacji, kieruje na niego lekarz w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Jeżeli nie stwierdził takiej konieczności, nauczycielka może powrócić do pracy, jeśli okres izolacji dobiegł końca.
Omówiona kwestia badań lekarskich dotyczy także przedszkoli niepublicznych oraz innych niepublicznych form wychowania przedszkolnego.
Przeczytaj także:
- Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w dobie pandemii – przedszkole
- COVID -19 dokumenty kadrowe
- Zmiana umów i statutu przedszkola w związku z COVID-19
- Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia COVID-19
- Badania na koronawirusa ze środków ZFŚS
- Zmniejszenie odpraw dla pracowników w czasie pandemii
- Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola w czasie epidemii COVID-19
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia 6 kwietnia 2020 r. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego (Dz.U. z 2020 r. poz. 607) – § 3a ust. 2, ust. 3, § 5 ust. 2 pkt 3.