Nauczanie zdalne w przedszkolu dla jednego dziecka
Dowiedz się, czy przedszkole ma obowiązek organizowania nauczania zdalnego dla dziecka, które z powodu obawy o zakażenie koronawirusem nie uczęszcza do przedszkola. Sprawdź, czy inne zasady obowiązują 6-latków.
Jak wiemy, do tej pory nie ma przepisów, które nakazywałyby przejście przedszkolom na nauczanie zdalne, ale nie oznacza to, że takie rozwiązanie nie jest możliwe.
Podstawą prawną zawieszenia zajęć stacjonarnych są znowelizowane przepisy rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Przepisy te dotyczą także przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego – zarówno publicznych, jak i niepublicznych.
Zgodnie z nimi dyrektor placówki, za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, może zawiesić zajęcia na czas oznaczony, jeżeli ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną może być zagrożone zdrowie uczniów. Jakich przypadków to może dotyczyć? Dużej skali zachorowań na terenie danego powiatu, wielu przypadków zachorowań wśród dzieci, pracowników, członków ich rodzin.
Zawieszenie zajęć może dotyczyć w szczególności grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć.
O zawieszeniu zajęć odpowiednio organ prowadzący lub dyrektor zawiadamiają organ sprawujący nadzór pedagogiczny oraz organ rejestrujący, o którym mowa w przepisach ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych.
Obowiązujące przepisy prawa nie zawierają jednak uregulowań pozwalających na ustalenie zdalnego nauczania wyłącznie dla jednego ucznia – rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Zawieszenie stacjonarnej działalności przedszkola jest możliwe w ww. trybie, ale nie dla jednego ucznia, tylko całej placówki lub jego części (poszczególne oddziały). Wówczas wprowadza się naukę zdalną.
Rozwiązanie problemu przedstawionego w artykule dotyczy także przedszkoli niepublicznych i innych niepublicznych form wychowania przedszkolnego.
Przeczytaj dodatkowo:
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 1389).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 493 ze zm.).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1166 ze zm.).