- Data: 06.03.2022
Gdzie będą się uczyć dzieci i uczniowie z Ukrainy?
Ukraińska specustawa przewiduje możliwość organizowania zajęć dydaktycznych wychowawczych i opiekuńczych w innych lokalizacjach niż szkoły i przedszkola. Sprawdź, co w praktyce oznaczają regulacje specustawy dotyczące kształcenia i wychowania dzieci i uczniów z terytorium Ukrainy.
- Data: 05.03.2022
Projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa
Trwają pilne prace nad projektem specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Pierwsza wersja projektu ustawy zakłada szereg rozwiązań prawnych, finansowych i organizacyjnych mających na celu kompleksową pomoc cudzoziemcom, a w szczególności obywatelom Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju pochodzenia i wjechali, posiadając stosowne uprawnienie wjazdowe, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
- Data: 28.04.2021
Obowiązek organizowania zajęć stacjonarnych w czasie lockdownu
Katalog osób uprawnionych na mocy rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 26 marca 2021 r. do korzystania ze stacjonarnej opieki przedszkolnej dla swoich dzieci jest na tyle nieprecyzyjnie określony, że z jednej strony wywołuje wątpliwości o to, kto tak naprawdę może złożyć wniosek w ramach tego rozporządzenia, a z drugiej prowadzi do nadużyć interpretacyjnych i obejścia przepisów. Upewnij się zatem, kogo możesz przyjąć do placówki w okresie przedszkolnego lockdownu.
- Data: 28.04.2021
Organizacja pracy nauczycieli w czasie ograniczenia funkcjonowania przedszkoli (artykuł otwarty)
Z obligatoryjnym ogólnokrajowym ograniczeniem działalności przedszkoli w zakresie wskazanym w rozporządzeniu MEiN z 26 marca 2021 r. spotkaliśmy się po raz pierwszy. Z tego powodu organizacja pracy placówki (pracującej dla części dzieci stacjonarnie) budziła wiele wątpliwości. Mimo wznowienia działalności przedszkoli niewykluczone, że może nas czekać ponowny lockdown.
- Data: 05.01.2021
Odebranie dziecka z przedszkola przez starsze rodzeństwo
Dziecko uczęszczające do przedszkola może zostać odebrane przez starsze rodzeństwo, które ma co najmniej 10 lat. Osobami kompetentnymi do podjęcia takiej decyzji o upoważnieniu do odbioru dziecka w wieku przedszkolnym przez starsze rodzeństwo (co najmniej 10-letnie) są wyłącznie rodzice dziecka.
- Data: 05.01.2021
Przedszkole na piętrze budynku
Przedszkole może być zlokalizowane na pierwszym piętrze budynku, jeśli komendant powiatowy (miejski) Państwowej Straży Pożarnej oraz inspektor sanitarnego wydadzą pozytywne opinie potwierdzające spełnienie wymagań dla tej części budynku, w której ma być prowadzona placówka.
- Data: 21.10.2020
Zaświadczenie o stanie zdrowia dziecka
Możliwość wymagania od rodziców zaświadczeń lekarskich o tym, że dziecko jest zdrowe, nie wynika ani z wytycznych GIS, ani z obowiązujących przepisów. Także zapisy statutowe nie stanowią podstawy do żądania tego typu dokumentów. Sprawdź, o co zatem chodzi z tymi zaświadczeniami i dlaczego nie powinieneś ich wymagać.
- Data: 23.08.2020
Odpowiednie nasłonecznienie sali przedszkolnej
Pomieszczenia przeznaczone do zbiorowego przebywania dzieci w przedszkolu powinny mieć zapewniony czas nasłonecznienia wynoszący co najmniej 3 godziny w dniach równonocy (21 marca i 21 września) w godzinach 8–16. Promieni słonecznych niedostatecznie docierających do sali przedszkolnej nie da się zastąpić dodatkowymi źródłami światła sztucznego. Niekiedy, aby uzyskać wymagane przepisami nasłonecznienie, niezbędne jest wstawienie dodatkowego okna.
- Data: 09.08.2020
Alergia na białka mleka krowiego
Alergie na białko mleka krowiego zalicza się do głównych problemów klinicznych u najmłodszych dzieci. Częstość występowania alergii na mleko krowie występuje u 1,8-7,5% dzieci i maleje wraz z wiekiem. Przyczyną reakcji alergicznych po spożyciu mleka krowiego jest znajdujące się w nim około 30 białek. Najważniejszymi alergenami pochodzącymi z mleka krowiego są białka serwatkowe (najczęściej beta-laktoglobulina) oraz kazeina. U dzieci uczulonych na białko mleka krowiego reakcja alergiczna może występować również po spożyciu mleka innych zwierząt kopytnych np. owiec, kóz. Aż co czwarte dziecko z alergią na mleko krowie może wykazywać również reakcje alergiczne na soje.