
- Data: 25.01.2024
Podwyżki dla nauczycieli 2024
Niezależnie od posiadanego stopnia awansu zawodowego i poziomu wykształcenia, wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli przedszkoli w 2024 roku wzrośnie o ponad 1000 zł brutto. Nowe stawki wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli przełożą się także na wzrost świadczeniach naliczanych z ich uwzględnieniem jak np. dodatku za wysługę lat, czy dodatku motywacyjnego. Sprawdź, o ile wzrosną pensje nauczycieli od 1 stycznia 2024 r. i kiedy nauczyciele mogą liczyć na wyższe przelewy na swoich kontach.

- Data: 24.01.2024
CZĘŚĆ I. Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w przedszkolu w teorii
Dostarczenie do przedszkola orzeczenia o potrzebie kształcenie specjalnego dziecka uruchamia całą machinę i procedurę postępowania, aby objąć je odpowiednią pomocą. Obowiązki z tym związane spoczywają na dyrektorze przedszkola, nauczycielach, rodzicach. Jakie podjąć konkretnie kroki, jakie terminy obowiązują placówkę, jakie dokumenty opracować? Czy przedszkola publiczne i niepubliczne mają w tym zakresie jednakowe obowiązki? Jakie zadania spoczywają na nauczycielu wspomagającym? Odpowiedzi na te oraz inne pytania przedstawiamy w numerze specjalnym - kompendium wiedzy na temat orzeczenia o kształceniu specjalnym w przedszkolu.

- Data: 24.01.2024
CZĘŚĆ II. Praktyczne porady – pytania i odpowiedzi dotyczące orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego w przedszkolu
Przedstawiamy pytania i odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące organizowania kształcenia specjalnego dla dzieci posiadających orzeczenie z poradni psychologiczno-pedagogicznej.

- Data: 24.01.2024
Limit wynagrodzenia dyrektora przedszkola niepublicznego w 2024 r., które można pokryć z dotacji oświatowej
Przepisy prawa oświatowego określają limit wynagrodzenia dyrektorów przedszkoli niepublicznych, które może zostać wypłacone z dotacji. Sprawdź, jakie w 2024 roku może być najwyższe wynagrodzenie dyrektora placówki niepublicznej finansowane z dotacji.

- Data: 23.01.2024
Wiek dziecka jako kryterium rekrutacji do przedszkola
Nierzadko w postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkola największa liczbę punktów otrzymują dzieci w wieku trzech czy czterech lat. Skutkuje to tym, że w pierwszym terminie na zapis do wybranego przedszkola nie mogą liczyć sześciolatki. Niektórzy dyrektorzy decydują, by w pierwszej kolejności rozpatrywać wnioski o przyjęcie do przedszkola dzieci objętych obowiązkiem przedszkolnym. Czy takie działanie jest prawidłowe? Sprawdź, czy dziecko 6-letnie ma pierwszeństwo przed dzieckiem, które spełnia kryteria na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego do przedszkola. Kto decyduje o tym, czy dziecko zostanie przyjęte i będzie mogło chodzić do przedszkola?

- Data: 23.01.2024
Przydział zajęć z religii nauczycielowi bez kwalifikacji
Co do zasady na zatrudnienie nauczyciela, który nie posiada wymaganych przepisami kwalifikacji dyrektor przedszkola musi uzyskać zgodę kuratorium. Nie dotyczy to jednak wszystkich przypadków. Wyjątkiem jest tutaj nauczyciel religii. Sprawdź, jak w ramach etatu przydzielić nauczycielowi zajęcia z religii, do których prowadzenia nie posiada jeszcze formalnych kwalifikacji i czy trzeba uzyskać na to zgodę organu sprawującego nadzór pedagogiczny.

- Data: 19.01.2024
Tydzień z Portalem Przedszkolnym: 15–20 stycznia 2024 r.
Sprawdź, co nowego znalazło się na portalprzedszkolny.pl w ostatnim tygodniu. Pamiętaj, że codziennie zamieszczamy nowe porady, wzory dokumentów lub materiały do wykorzystania w pracy z dziećmi. Wszystkie materiały są dostępne dla zalogowanych użytkowników. Przeczytaj najnowsze wydanie Poradnika Dyrektora Przedszkola!

- Data: 19.01.2024
Zajęcia rewalidacyjne dla dziecka z indywidualnym przygotowaniem przedszkolnym mogą odbywać się w przedszkolu
Dostarczenie do przedszkola orzeczenia o potrzebie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego nie oznacza, że dziecko nie może przebywać na terenie przedszkola. Jeżeli stan zdrowia dziecka na to pozwala, może uczęszczać do przedszkola nie tylko na zajęcia integrujące z innymi dziećmi, ale również na zajęcia rewalidacyjne i zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

- Data: 18.01.2024
Brak efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu – zadania, możliwe działania, rozwiązania
Niekiedy trudności w rozwoju ujawniają się od pierwszych dni pobytu dziecka w przedszkolu, ale pomimo podjętych oddziaływań postępy w rozwoju dziecka nie pojawiają się w oczekiwanym tempie. W takich sytuacjach konieczne jest dokonanie analizy dotychczasowych działań, modyfikacja sposobów postępowania lub poszukanie nowych rozwiązań w celu wsparcia dziecka, a niekiedy również nauczyciela i rodziców w rozwoju ich kompetencji. Sprawdź, co robić, gdy ocena efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej dziecku wskazuje na brak progresu.

- Data: 18.01.2024
Notatka służbowa w przedszkolu
Notatka służbowa do dokument, który ma wykazać prawidłowość działania dyrektora przedszkola lub pracownika placówki w różnych sytuacjach. Celem sporządzenia notatki służbowej może być także wykazanie nieprawidłowości postępowania pracownika np. gdy wymierzana jest mu kara porządkowa lub wydawanie polecenie służbowe, którego wykonania podwładny odmawia. Sprawdź, w jakich sytuacjach przydaje się taki dokument i pobierz jego przykładowy wzór.
Aktualny numer
