
- Data: 02.05.2025
Rodzic nie może udzielić pełnomocnictwa ogólnego do sprawowania opieki nad dzieckiem
Pełnomocnictwo notarialne nie jest dokumentem pozwalającym przekazać opiekę prawną nad dzieckiem. Rodzice mogą dokonać tego jedynie przez sąd. To oznacza, że działania przedszkola na podstawie pełnomocnictwa od rodzica, np. dla babci dziecka, są niezgodne z prawem. Dowiedz się, kiedy rodzic może skorzystać z pomocy pełnomocnika, a w jakich sprawach udzielenie pełnomocnictwa nie jest możliwe.

- Data: 02.05.2025
Zajęcia logopedyczne w ramach podstawy programowej czy poza nią?
Czy zajęcia logopedyczne muszą odbywać się poza obowiązkowymi godzinami pobytu dziecka w przedszkolu? A może mogą – i powinny – być realizowane w ramach podstawy programowej? Wątpliwości wokół tej kwestii pojawiają się często, szczególnie w kontekście organizacji zajęć specjalistycznych jako formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Tymczasem przepisy pozostawiają placówkom pewną elastyczność – ale jednocześnie zobowiązują je do spełnienia określonych standardów organizacyjnych i prawnych. W tym artykule wyjaśniamy, kiedy i jak można zaplanować zajęcia logopedyczne, aby były zgodne z prawem, wygodne dla rodziców i możliwe do zrealizowania przez przedszkole.

- Data: 01.05.2025
IPET – kiedy i w jakiej formie należy wprowadzić zmiany?
Z przepisów wynika, że zmiany w IPET wprowadza się w miarę potrzeb. Oznacza to, że IPET może być zmieniony, jeśli to konieczne. Nie wskazują przy tym, czy ma to być forma aneksu, czy też zaktualizowany program powinien być opracowany jako „modyfikacja”. Dowiedz się, kiedy należy modyfikować IPET, a kiedy trzeba opracować nowy dokument. Sprawdź również, jaką formę powinna mieć modyfikacja IPET.

- Data: 01.05.2025
Ponowne zatrudnienie dyrektora przedszkola po przejściu na emeryturę
Nauczyciele, po przejściu na emeryturę nie rzadko ponownie ubiegają się o zatrudnienie w tym samym przedszkolu lub szkole. Najczęściej jest to zatrudnienie na tym samym stanowisku i w takim samym wymiarze zajęć. Sprawdź, jednak czy nauczyciel musi otrzymać taką samą umowę o pracę jak przed przejściem na emeryturę oraz czy pomiędzy przejściem na świadczenie a ponownym zatrudnieniem musi wystąpić przerwa.

- Data: 30.04.2025
Ocena okresowa pracownika niepedagogicznego za 2025 rok
Obowiązkowe oceny okresowe pracowników niepedagogicznych zatrudnionych w przedszkolu na stanowiskach urzędniczych to nie tylko wymóg ustawowy, ale też doskonała okazja, by przyjrzeć się jakości pracy personelu, podsumować osiągnięcia i wyznaczyć cele na kolejny rok. W artykule przypominamy, kto podlega ocenie, jakie dokumenty należy przygotować, jak opracować przejrzyste i sprawiedliwe kryteria ocen oraz czy konieczny jest regulamin oceniania. Podpowiadamy również, jak uczynić ten proces narzędziem realnego wsparcia w zarządzaniu kadrą i wzmocnienia standardów pracy przedszkola.

- Data: 30.04.2025
Kto może opiekować się dzieckiem w przedszkolu? Statutowe zasady powierzania opieki nad dziećmi
Statut każdego przedszkola musi określać szczegółowe zasady przyprowadzania i odbierania dzieci przez rodziców lub upoważnioną przez nią osobę. Należy pamiętać, że postanowienia statutu nie mogą być sprzeczne z przepisami prawa powszechnie obowiązującego. To z kolei oznacza, że niedopuszczalne jest wskazanie, że rodzic pozostawia dziecko pod opieką nauczyciela lub wyznaczonego pracownika obsługi.

- Data: 29.04.2025
CERTYFIKOWANE SZKOLENIE: Podsumowanie pracy przedszkola 2024/2025
Zakończ rok szkolny z sukcesem! Zapraszamy na szkolenie dla dyrektorów przedszkoli Podsumowanie roku szkolnego to więcej niż obowiązek – to szansa na rozwój Twojego przedszkola! Dowiedz się, jak profesjonalnie zamknąć rok 2024/2025 i z energią przygotować się do nowego. Jak podsumować działalność dydaktyczną, wychowawczą i organizacyjną, by było to Twoim atutem? Jak przygotować perfekcyjne sprawozdanie z nadzoru pedagogicznego? Jak ocenić skuteczność pomocy psychologiczno-pedagogicznej i wzmocnić wsparcie dla dzieci? Praktyczne narzędzia, gotowe wzory dokumentów, sprawdzone rozwiązania! Trzy ekspertki poprowadzą Cię przez cały proces – od analizy do gotowych planów na nowy rok. Dyskusje, przykłady z praktyki, sesje pytań i odpowiedzi – wszystko, czego potrzebujesz, by pewnie zamknąć rok szkolny! Nie czekaj – zapisz się już dziś i zakończ rok z sukcesem!

- Data: 29.04.2025
Dzień wolny za Święto 3 Maja: zasady dla szkół i przedszkoli
Zastanawiasz się, czy 2 maja 2025 r. może stać się dla nauczycieli dodatkowym wolnym dniem „za” sobotnie Święto 3 Maja 2025? Choć dla pracowników administracji i obsługi Kodeks pracy przewiduje taki mechanizm, nauczyciele podlegają odrębnym przepisom zawartym w Karcie Nauczyciela. W naszym artykule wyjaśniamy, dlaczego nauczycielom nie przysługuje automatyczne dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę oraz jakie regulacje trzeba zastosować, by formalnie objąć ich wolnym 2 maja oraz jakie kroki musi podjąć dyrektor, by zmienić harmonogram pracy placówki. Jeśli chcesz uniknąć błędów przy planowaniu kalendarza zajęć i dowiedzieć się, jak prawidłowo wprowadzić ten wyjątkowy dzień, koniecznie przeczytaj nasz przewodnik!

- Data: 29.04.2025
Liczba nauczycieli w grupie przedszkolnej – czy dwóch na jeden oddział w przedszkolu?
Przepisy pozwalają przydzielić opiekę nad oddziałem przedszkolnym dwóm nauczycielom. Warto jednak pamiętać, że nie jest to obowiązek, ale możliwość. Należy przy tym zaznaczyć, że powierzenie opieki nad oddziałem dwóm nauczycielom nie oznacza, że dwie osoby jednocześnie prowadzą zajęcia z grupą. Sprawdź, kiedy zajęcia w grupie przedszkolnej powinny być prowadzone jednocześnie przez dwóch nauczycieli.

- Data: 28.04.2025
Brak oświadczenia o dochodach? Sprawdź, jak regulamin ZFŚS zabezpiecza pracownika i pracodawcę
W każdej organizacji rolą Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych jest realne wsparcie osób najbardziej tego potrzebujących. Kluczowym narzędziem weryfikacji tej potrzeby jest oświadczenie o dochodach, które pozwala rzetelnie ocenić sytuację materialną pracownika i przyznać odpowiednią wysokość świadczeń. Co jednak zrobić, gdy ktoś zapomni dostarczyć takiego dokumentu? Czy ma być całkowicie pominięty przy przyznawaniu pomocy, czy może zastosować się mechanizm „domyślnego” progu dochodowego? W niniejszym artykule wyjaśniamy, jak skonstruować regulamin ZFŚS, by skutecznie i sprawiedliwie radzić sobie z takimi przypadkami — od zasad składania oświadczeń, przez wewnętrzne procedury kwalifikacji, aż po rekomendowane dobre praktyki, które chronią zarówno pracowników, jak i budżet funduszu.
Aktualny numer
