
- Data: 24.09.2024
Dodatkowe godziny z języka polskiego dla dzieci z Ukrainy w przedszkolu
Sprawdź, czy dodatkowe godziny języka polskiego należą się również dziecku z Ukrainy, uczęszczającego do oddziału przedszkolnego, tzw. zerówki? Dowiedz się jak nazywać takie zajęcia: język polski czy edukacja polonistyczna.

- Data: 23.09.2024
Podstawowe miejsce pracy nauczyciela a dodatek za wysługę lat
Nauczycielowi zatrudnionemu jednocześnie w kilku placówkach oświatowych łącznie w wymiarze przekraczającym pełen etat przysługuje dodatek za wysługę lat w podstawowym miejscu pracy. W dodatkowym miejscu pracy musi zaś wypracować dodatek na nowo tzn. przysługuje mu po przepracowaniu 4 lat. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nauczyciel posiada udokumentowany staż pracy niezaliczony w podstawowym miejscu pracy. Może się też zdążyć tak, że nauczyciel zechce wskazać inne podstawowe miejsce pracy niż dotychczas. Sprawdź, czy może to zrobić.
- Data: 20.09.2024
Rezygnacja z zajęć rewalidacyjnych a IPET – czy przedszkole musi go opracować?
Przedszkole nie ma możliwości wyegzekwowania od rodziców, ze dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego będzie uczęszczało na zajęcia rewalidacyjne. Rezygnacja z zajęć rewalidacyjnych nie zwalnia jednak dyrektora przedszkola z realizacji obowiązków wynikających z dostarczenia do przedszkola orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. W szczególności zaś nie oznacza, że zespół nauczycieli może odstąpić do dokonania WOPFU i opracowania IPET. Sprawdź, czym pamiętać, gdy rodzice nie chcą korzystać z rewalidacji w przedszkolu.

- Data: 19.09.2024
Tydzień z Portalem Przedszkolnym: 16 – 21 września 2024 r.
Sprawdź, co nowego znalazło się na portalprzedszkolny.pl w ostatnim tygodniu. Pamiętaj, że codziennie zamieszczamy nowe porady, wzory dokumentów lub materiały do wykorzystania w pracy z dziećmi. Wszystkie materiały są dostępne dla zalogowanych użytkowników. Przeczytaj najnowsze wydanie Poradnika Dyrektora Przedszkola! Już dziś możesz przeczytać najnowsze wydanie Poradnika Dyrektora Przedszkola!

- Data: 18.09.2024
Czym zajęcia korekcyjno-kompensacyjne różnią się od terapii pedagogicznej?
Zalecenie zorganizowania dla dziecka zajęć korekcyjno-kompensacyjnych zwykle nie budzi wątpliwości wśród dyrektorów i nauczycieli. Zdarza się jednak, że poradnia wskazuje na konieczność prowadzenia terapii pedagogicznej. Wówczas pojawia się pytanie – czym się różnią zajęcia korekcyjno-kompensacyjne od terapii pedagogicznej? Sprawdź, czy są to te same zajęcia o różnych nazwach czy raczej dwa różne rodzaje zajęć specjalistycznych? W niniejszym artykule ekspert wyjaśnia czy istnieje różnica pomiędzy zajęciami korekcyjno-kompensacyjnymi a zajęciami z terapii pedagogicznej prowadzonymi w przedszkolu.

- Data: 18.09.2024
Awans zawodowy nauczycieli przedszkoli od 1 września 2024 r.
Nowy awans zawodowy nauczycieli szkół i przedszkoli obowiązujący już od dwóch lat nadal przysparza wielu wątpliwości w kontekście tego, jakie regulacje stosować w danym przypadku (stare czy nowe). Poznaj nowe regulacje i rozwiązania przejściowe dla nauczycieli, którzy rozpoczęli awans według zasad obowiązujących do 31 sierpnia 2022 r. Uzyskaj także dostęp do pakietu nowych wzorów dokumentów związanych z awansem zawodowym.

- Data: 18.09.2024
Zwiększenie limitu dzieci w oddziałach przedszkolnych w roku szkolnym 2024/2025. Obowiązek przedszkolny dla dzieci z Ukrainy
W dniu 1 września 2024 r. weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi odbywanie rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego w polskiej jednostce systemu oświaty warunkuje prawo do otrzymywania tzw. 800+. Taka zmiana powoduje zwiększenie liczby dzieci zapisywanych do przedszkoli. Ze względu na nowe obowiązki edukacyjne dla dzieci z Ukrainy, zwiększono liczebności oddziałów w przedszkolach.

- Data: 17.09.2024
Czy dziecko może przebywać w gabinecie samo ze specjalistą prowadzącym zajęcia?
Wejście w życie standardów ochrony małoletnich budzi wątpliwości dotyczące prowadzenia zajęć „sam na sam” z dzieckiem. W artykule wyjaśniamy, czy dziecko może przebywać w gabinecie samo z nauczycielem specjalistą: psychologiem, pedagogiem, pedagogiem specjalnym lub terapeutą pedagogicznym.

- Data: 17.09.2024
Pracownik z art. 15 prawa oświatowego udział w radzie pedagogicznej
Pracownik zatrudniany w przedszkolu na podstawie art. 15 ustawy – Prawo oświatowe do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania dzieci nie ma statusu nauczyciela ani pracownika niepedagogicznego. Jego stosunek pracy łączy w sobie regulacje z Karty Nauczyciela i Kodeksu pracy. Sprawdź zatem, czy taki pracownik może być członkiem rady pedagogicznej i brać udział w jej posiedzeniach.
Aktualny numer
