Dowiedz się, czy przepisy określają minimalny i maksymalny czas trwania posiedzeń rady pedagogicznej w przedszkolu.
Za sfałszowany głos na radzie pedagogicznej grozi odpowiedzialność dyscyplinarna. Sprawdź, jakie działania należy podjąć w takiej sytuacji.
Dowiedz się, jaką treść powinien mieć protokół rady pedagogicznej obradującej nad opinią na temat pracy dyrektora.
Przeczytaj także:
Zgłaszanie poprawek do protokołu zebrania rady pedagogicznej oraz ich dalsze procedowanie powinno być uregulowane w regulaminie rady pedagogicznej. Decyzja o wniesieniu poprawki do protokołu rady pedagogicznej, bądź jej odrzuceniu powinna być decyzją kolegialną członków rady.
Z tego artykułu dowiesz się:
W okresie czasowego zawieszenia funkcjonowania jednostek oświaty możliwe jest zorganizowanie posiedzenia rady pedagogicznej on-line, a także podanie do wiadomości listy dzieci przejętych do przedszkola tylko w formie elektronicznej.
Przepisy dotyczące funkcjonowania placówek oświatowych w okresie zawieszenia zajęć nie zabraniają zwoływania w tym czasie zebrań rady pedagogicznej. Jednak takie spotkanie w kilku, czy kilkunastoosobowym składzie jest ryzykowne z uwagi na stan zagrożenia epidemiologicznego. O ile zatem to możliwe, zebranie warto przełożyć lub odbyć je za pomocą narzędzi internetowych np. komunikatora.
Aby rada pedagogiczna mogła rozpocząć funkcjonowanie w przedszkolu niepublicznym już funkcjonującym, osoba prowadząca to przedszkole musi dokonać zmiany w statucie przedszkola, polegającej na wpisaniu do organów przedszkola także rady pedagogicznej.
Pomoc nauczyciela zatrudniona w przedszkolu może brać udział w posiedzeniu rady pedagogicznej, ale nie jako członek rady, a jedynie jako osoba zaproszona – z głosem doradczym.
Nauczyciel przebywający na urlopie wypoczynkowym może w czasie jego trwania czynnie uczestniczyć w posiedzeniu rady pedagogicznej, ale wyłącznie z własnej, niczym nieprzymuszonej woli.
Niektórzy dyrektorzy udostępniając protokoły z kontroli przeprowadzonych w przedszkolu usuwają dane osobowe nauczycieli argumentując to ochroną ich prywatności. Tymczasem, zgodnie z prawem ujawnianie osobowych nauczycieli w związku z pełnioną funkcją jest dopuszczalne. Jak więc należy postępować z protokołami?
Osoba prowadząca przedszkole niepubliczne może, ale nie musi tworzyć rady rodziców i rady pedagogicznej w przedszkolu. Wątpliwości nie budzi sytuacja, gdy takich organów nigdy nie powołano, jednak co, jeśli osoba prowadząca chciałaby je zlikwidować? Czy wystarczy dokonać zmian w statucie? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Pierwszy rok realizowania nowej podstawy oznaczał dla nauczycieli konieczność zmodyfikowania wcześniej stosowanych programów wychowania przedszkolnego. Po upływie kilku miesięcy wiedzą już czy programy się sprawdziły. Być może warto wprowadzić modyfikacje albo opracować program autorski? Dowiedz się, jak przejść przez procedurę konstruowania i dopuszczania do użytku programu wychowania przedszkolnego.
Zakończenie półrocznej pracy przedszkola to odpowiedni czas, by omówić z radą pedagogiczną sprawy istotne dla jakości jego pracy i dalszego rozwoju. Planując zebranie pamiętaj o przedstawieniu wniosków z nadzoru pedagogicznego, a tym samym – o obowiązkach wynikających z przepisów obowiązujących od 1 września 2017 r. Skorzystaj ze wskazówek, dzięki którym przekażesz nauczycielom wszystkie niezbędne informacje.
Jednym z najważniejszych obowiązków rady pedagogicznej przedszkola w związku z reformą systemu oświaty jest zaktualizowanie statutu placówki, który należy dostosować do nowych przepisów. Jakie postanowienia należy zaktualizować oraz jak to zrobić – wyjaśniamy w artykule.
Sprawna organizacja podsumowującego posiedzenia rady pedagogicznej jest zadaniem dyrektora, ale bez aktywnego udziału nauczycieli niemożliwa do wykonania. Dlatego jednoznaczne ustalenie terminów i obowiązków spoczywających na poszczególnych przedstawicielach kadry pedagogicznej jest gwarantem powodzenia. Sprawdź, jak przygotować się do posiedzenia i jakich kwestii nie wolno ci pominąć.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.