Jednym z ważniejszych zebrań rady pedagogicznej organizowanych z inicjatywy dyrektora przedszkola jest zebranie przed rozpoczęciem roku szkolnego. Zwoływane jest ono w sposób obligatoryjny i musi się odbyć nie później niż w ostatnich dniach sierpnia, by w porę zostały omówione i zatwierdzone sprawy istotne dla funkcjonowania przedszkola w nowym roku szkolnym. Skorzystaj z gotowego scenariusza zebrania, a żaden ważny punkt do omówienia na radzie nie umknie Twojej uwadze.
Z tego artykułu dowiesz się:
Z zebrania rady pedagogicznej sporządza się protokół oraz listę obecności, na której członkowie rady dokumentują podpisem swój udział na zebraniu. Sprawozdawczy opis zebrania sporządza protokolant – stały lub wyznaczony na początku zebrania. Pobierz przykładowy wzór i dowiedz się jakie elementy powinien zawierać protokół z zebrania rady pedagogicznej w przedszkolu.
Dowiedz się, czy po podjęciu uchwały przez radę pedagogiczną dyrektor musi wydać zarządzenie w tej samej sprawie w celu wykonania tej uchwały.
Rada pedagogiczna jest jednym z wewnętrznych organów przedszkola. Jako organ kolegialny podejmuje uchwały, a tym samym ma znaczący wpływ na sprawy dotyczące wychowania opieki i funkcjonowania przedszkola. Sprawdź, czy istnieje obowiązek tworzenia rady w przedszkolu niepublicznym i jakie są zasady jej działalności.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Zebrania rady pedagogicznej powinny być protokołowane i odpowiednio numerowane. Z podjętymi przez radę pedagogiczną uchwałami należy zapoznać wszystkich nauczycieli zatrudnionych w przedszkolu. Pobierz przykładowy wzór protokołu z posiedzenia rady pedagogicznej w przedszkolu niepublicznym.
W przedszkolu niepublicznym inaczej niż to istnieje w placówkach publicznych, rada pedagogiczna nie jest obowiązkowa. Jeżeli jednak organ ten został uwzględniony w statucie, to dokument ten powinien określić, czy w przedszkolu niepublicznym mają być organizowane zebrania z udziałem nauczycieli, czy istnieje obowiązek ich protokołowania oraz czy do kompetencji zespołu nauczycieli tworzących radę pedagogiczną należy podejmowanie uchwał. Sprawdź, na jakich zasadach może działać rada pedagogiczna w przedszkolu niepublicznym.
Dyrektor przedszkola publicznego ustala sposób zapoznawania się nauczycieli z podjętymi przez radę pedagogiczną uchwałami oraz zarządzeniami dyrektora. Ich podpisywanie przez radę pedagogiczną nie jest wymagalne przepisami prawa.
Kto musi się podpisać pod uchwałą rady pedagogicznej
W jaki sposób zmienić statut przedszkola
Przed rozpoczęciem nowego roku szklanego konieczne jest przeprowadzenie zebrania rady pedagogicznej. Należy na nim przekazać nauczycielom wiele informacji, rozdzielić zadania, przypomnieć o obowiązkach, podjąć wiele decyzji, także w formie uchwał rady pedagogicznej. Dowiedz się, jak prawidłowo przeprowadzić sierpniowe zebranie rady pedagogicznej w przedszkolu.
Chyba w kadencji każdego dyrektora zdarzają się wyjątkowo pretensjonalni i problematyczni rodzice, którzy na każdym kroku podważają kompetencje kadry pedagogicznej, sposób prowadzenia zajęć itp., nie wykazując przy tym woli do dialogu i współpracy. Nierzadko skutkuje to skargami do organu prowadzącego i kuratorium. W tym artykule zajmiemy się takim właśnie przypadkiem i wskażemy możliwe drogi postępowania.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.