Kryteria przyjmowania dzieci do przedszkola określa ustawa oraz organ prowadzący, jednak to do dyrektora należy przygotowanie i przeprowadzenie rekrutacji. Rok szkolny 2017/2018 jest szczególny w zakresie postępowania rekrutacyjnego, dlatego w artykule wyjaśniamy, co się zmieniło i które przepisy stosować.
Jak wybierać i dezynfekować zabawki?
Coaching kojarzy się głównie z rozwojem osobistym osób dorosłych, jednak umiejętny dobór jego elementów w pracy nauczyciela przedszkola może przynieść wiele pozytywnych rezultatów wychowawczych i edukacyjnych. Czym jest coaching, rozumiany jako narzędzie pracy nauczyciela, i jak go wykorzystać w procesie realizacji podstawy programowej oraz podnoszenia jakości pracy przedszkola?
Rekrutacja do przedszkoli na rok szkolny 2017/2018 nie przewiduje żadnych zmian w stosunku do ubiegłego roku, ale dyrektorzy powinni przygotować się na dużo większą liczbę wniosków o przyjęcie dziecka.
Dziecku sprawiającemu problemy wychowawcze potrzebna jest pomoc, w którą zaangażowani będą: dyrektor, nauczyciele i rodzice. Jak wypracować zasady udzielania wsparcia i zorganizować pomoc psychologiczno-pedagogiczną, aby unikać skreślenia agresywnego dziecka z listy wychowanków?
Z tego artykułu dowiesz się:
Dyrektor i nauczyciele odpowiadają za stworzenie dzieciom bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w przedszkolu. Niekiedy wymóg ten trudno jest pogodzić z obawami o zarzut molestowania seksualnego. Jakie są faktyczne obowiązki nauczycieli i jakie rozważania formalne wdrożyć, aby uniknąć oskarżeń?
Dyrektorzy przedszkoli mogą złożyć wniosek o uznanie za organizację uprawnioną do bezpłatnego otrzymywania produktów nieprzeznaczonych do sprzedaży. Przed złożeniem wniosku należy zastanowić się, czy dzieci faktycznie będą w stanie zjeść dodatkowe produkty – za niegospodarność mogą zostać nałożone sankcje.
Jeżeli w składzie zespołu powypadkowego jako przedstawiciel pracowników uczestniczy pracownik, wystarczy, aby posiadał aktualne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownik bez dodatkowych kwalifikacji może zastępować jedynie społecznego inspektora pracy.
Czynności związane z przyjęciem do przedszkola nowych wychowanków należy rozpocząć tuż po zakończeniu rekrutacji. Odpowiednio wcześnie rozpoczęta adaptacja pozwoli nie tylko rozpoznać potrzeby dzieci i ich rodziców, ale także ułatwi im pokonanie trudności związanych ze zmianą.
Do 1 września 2019 r. oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych mogą funkcjonować na dotychczasowych zasadach. Według pierwotnego planu oddziały przedszkolne funkcjonujące w szkołach podstawowych miały zostać przekształcone w przedszkola do 1 września 2016 r.
O tym, jak długo nauczyciel przedszkola może chorować bez obawy o rozwiązanie stosunku pracy, decyduje podstawa jego zatrudnienia. Najdłuższy okres zwolnienia od pracy przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony.
Formalnie dyrektor przedszkola nie ma obowiązku organizowania leżakowania w ciągu dnia, jednak orzecznictwo wskazuje, że warunki pobytu w przedszkolu nie powinny być gorsze niż w innych formach wychowania przedszkolnego.
Nauczyciel zobowiązany jest do natychmiastowego reagowania w przypadku wystąpienia ataku padaczki u wychowanka. Podstawowym działaniem jest natychmiastowe zapewnienie dziecku bezpieczeństwa oraz wezwanie pomocy. Poniżej wymieniamy 14 zasad postępowania w takiej sytuacji.
Indywidualne różnice w rozwoju dziecka mogą sięgać od trzech do czterech lat. To sprawia, że w pracy z grupą nauczyciele nie mogą kierować się jednorodnym schematem postępowania. Konieczne jest zindywidualizowanie oddziaływań tak, by każde z dzieci miało szansę rozwijać osobisty potencjał, odpowiednio do własnych potrzeb i możliwości. Poznaj zatem zasady indywidualizacji pracy z dzieckiem.
W przypadku obniżonej frekwencji, np. absencji chorobowych czy awarii, możliwe jest wprowadzenie okresowych zmian w organizacji pracy przedszkola. Decyzję o takim działaniu podejmuje organ prowadzący, a nie dyrektor przedszkola – samowolne podjęcie decyzji o zmianach pociąga za sobą konsekwencje służbowe.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.