Rodzinne pikniki w przedszkolu to nie tylko radosna okazja do integracji i wspólnej zabawy, ale również wydarzenie, które wiąże się z istotnymi kwestiami prawnymi i organizacyjnymi. Kto w tym czasie odpowiada za bezpieczeństwo dzieci? Czy obowiązek nadzoru spoczywa na przedszkolu, czy na rodzicach? Jakie działania powinien podjąć dyrektor, by zadbać o komfort i spokój wszystkich uczestników? W tym artykule wyjaśniamy, jak rozkłada się odpowiedzialność podczas pikniku rodzinnego z udziałem dzieci i ich opiekunów, jakie obowiązki ciążą na organizatorze wydarzenia oraz co należy uwzględnić w komunikatach do rodziców. Poznasz także praktyczne wskazówki oraz podstawy prawne, które pomogą uniknąć nieporozumień i zapewnią bezpieczeństwo całej społeczności przedszkolnej. Jeśli organizujesz w swojej placówce piknik lub inne wydarzenie z udziałem rodzin – ten materiał zdecydowanie warto przeczytać przed rozpoczęciem przygotowań.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Prawo do opłaty za posiłek w wysokości kosztów produktu, tzw. wsadu do kotła, przysługuje wyłącznie przedszkolakom. Natomiast nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni płacą za jedzenie kwotę ustaloną przez dyrektora przedszkola w porozumieniu z organem prowadzącym. Przedszkole nie dopłaci więc do obiadu nauczyciela czy pracownika niepedagogicznego.
Przedszkole to naturalne środowisko, gdzie pod okiem doświadczonych nauczycieli dziecko uczy się funkcjonowania w grupie rówieśniczej, zdobywa tam różnorakie doświadczenia. Każdy mały człowiek jest inny, ma swoje mocne i słabe strony, jak również cechy, które go wyróżniają spośród innych dzieci. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są obowiązki dyrektora przedszkola w kontekście obserwacji zajęć w przedszkolu. Skorzystaj z praktycznych porad dotyczących obserwacji pedagogicznych i diagnozy przedszkolnej dla dzieci odbywających obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne.
W okresie świąt Bożego Narodzenia przedszkola przeznaczają środki z ZFŚS m.in. na zakup paczek świątecznych dla dzieci pracowników i innych osób uprawnionych do ZFŚS w przedszkolu. Warto jednak wiedzieć że poza funduszem socjalnym taką paczkę można dofinansować ze środków rady rodziców. Pobierz przykładowy wzór wniosku w tej sprawie.
Tworzenie wizerunku przedszkola to długotrwały i wieloaspektowy proces obejmujący działania na różnych obszarach i trwający w zasadzie tak długo, jak długo istnieje przedszkole. Jak budować wizerunek, aby przedszkole zostało zauważone i zapamiętane nie tylko przez rodziców i dzieci, ale również środowisko lokalne?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Powszechnie obowiązujące przepisy prawa oświatowego nie nakładają na nauczycieli obowiązku tworzenia comiesięcznych planów pracy dydaktyczno-wychowawczej. W wielu przedszkolach taki obowiązek może jednak wynikać z przepisów wewnętrznych. Pobierz przykładowe szablony do tworzenia pisania planów miesięcznych w przedszkolu.
Przeczytaj również:
Pracownicy przedszkola mogą wydać dziecko tylko upoważnionej do tego osobie. Ze względu na bezpieczeństwo przedszkolaków upoważnienie powinno mieć formę pisemną. Pobierz przykładowy wzór takiego dokumentu.
Jeżeli dyrektor przedszkola planuje rozwiązać stosunek pracy z jednym z kilku nauczycieli prowadzących zajęcia w danej grupie to powinien opracować kryteria doboru nauczycieli do zwolnienia. Są one po to, by po pierwsze nauczyciel wiedział, dlaczego właśnie jego obejmą zmiany kadrowe a po drugie by dyrektor przedszkola mógł obronić swoją decyzję w sądzie pracy w sytuacji, gdy nauczyciel złoży stosowne odwołanie od wypowiedzenia. Poznaj przykładową listę kryteriów doboru nauczycieli do zwolnienia w związku ze zmianami kadrowymi w przedszkolu.
Dostarczenie do przedszkola orzeczenia o potrzebie kształcenie specjalnego dziecka uruchamia całą machinę i procedurę postępowania, aby objąć je odpowiednią pomocą. Obowiązki z tym związane spoczywają na dyrektorze przedszkola, nauczycielach, rodzicach. Jakie podjąć konkretnie kroki, jakie terminy obowiązują placówkę, jakie dokumenty opracować? Czy przedszkola publiczne i niepubliczne mają w tym zakresie jednakowe obowiązki? Jakie zadania spoczywają na nauczycielu wspomagającym? Odpowiedzi na te oraz inne pytania przedstawiamy w numerze specjalnym - kompendium wiedzy na temat orzeczenia o kształceniu specjalnym w przedszkolu.
Przedstawiamy pytania i odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące organizowania kształcenia specjalnego dla dzieci posiadających orzeczenie z poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Każdy logopeda, odpowiednio do potrzeb konkretnego dziecka i stwierdzonego zaburzenia, powinien opracowywać programy terapii. Są one przygotowywane, zatwierdzane i wdrażane w ramach procedur wewnętrznych w zakresie organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez dyrektora.
Z okazji świąt Bożego Narodzenia z ZFŚS w przedszkolu przyznawane są pracownikom różnego rodzaju świadczenia do których zaliczamy paczki, bony oraz np. zapomogi. Przydzielając je, trzeba jednak pamiętać o tym, by kierować się kryterium socjalnym i nie dzielić świadczeń każdemu po równo. Trzeba także pamiętać o zasadach opodatkowania i korzystania ze zwolnień podatkowych dla świadczeń socjalnych z ZFŚS w przedszkolu. Sprawdź, jak przyznawać świąteczne świadczenie z ZFŚS.
Z tego artykułu dowiesz się:
W podstawie programowej wychowania przedszkolnego wskazano, że dziecko kończące wychowanie przedszkolne powinno być przygotowane do nauki języka obcego nowożytnego . To oznacza, że działania związane z prowadzeniem takiego przygotowania także muszą zostać odnotowane w dzienniku. Jak powinien wyglądać wpis do dziennika zajęć przedszkola, biorąc pod uwagę język angielski?
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.