Zasady dotyczące opieki przedszkolnej, np. opłaty za żywienie, liczba godzin pobytu dziecka w przedszkolu itp., mogą zostać zawarte w oświadczeniu rodziców/opiekunów o korzystaniu z wyżywienia i deklarowanym czasie pobytu w przedszkolu.
Zgodnie z wytycznymi GIS dla przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego, które wznowiły działalność po 6 maja br., do prowadzenia zajęć opiekuńczych nie należy angażować pracowników powyżej 60 roku życia i osób z istotnymi problemami zdrowotnymi. Sprawdź, jak zgodnie z wytycznymi zorganizować pracę placówki zatrudniającej takie osoby.
Z dniem 1 stycznia 2024 r. nauczyciele przedszkoli, oddziałów przedszkolnych funkcjonujących w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego zyskają 35 dni roboczych urlopu wypoczynkowego. Oczywiście dotyczy to pracowników zatrudnionych na pełen etat przez cały 2024 rok. Udzielenie i rozliczenie urlopu tych nauczycieli w praktyce nie sprawia większych problemów. Trudności pojawiają się natomiast przy ustaleniu puli urlopowej nauczyciela zatrudnionego we wrześniu 2023 roku i dalej w 2024 roku oraz pracującego na część etatu albo ze zmiennym wymiarem pensum. Poprawne naliczenie, udzielenie i rozliczenie urlopu w tych przypadkach wymaga zastosowania zarówno Karty Nauczyciela jak i Kodeksu pracy. Sprawdź, jak nie popełnić przy tym błędów.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Z dniem 6 maja br. wyłączone zostały przepisy dotyczące zawieszenia działalności przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego. Nie oznacza to jednak, że placówki te zostają obligatoryjnie otwarte. W praktyce decyzja należy do organu prowadzącego i dyrektora. Nie bez znaczenia są także potrzeby zgłaszane przez rodziców.
W związku z możliwością otwarcia placówki od 6 maja br. dyrektorzy mają szereg nowych zadań do wykonania. Zalecenia w tym zakresie wydał Główny Inspektor Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia.
W praktyce decyzja o otwarciu publicznych placówek wychowania przedszkolnego należy do samorządów, którzy powinni przy tym uwzględnić zdanie dyrektorów placówek oraz potrzeby zgłaszane przez rodziców.
Od 6 maja 2020 r. do przedszkola i innej formy wychowania przedszkolnego będzie można przyjąć do 14 dzieci w każdej grupie. Dzieci nie muszą przebywać w placówce w maseczce, za to opiekunowie i pozostali pracownicy musza być zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej - jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos, a także fartuchy z długim rękawem.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego i w żłobku:
Gastronomia w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego i w żłobku:
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u personelu placówki:
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.