Przepisy nie dają możliwości przyjmowania do punktów przedszkolnych większej liczby dzieci niż 25. Jednak przepisy rozporządzenia w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania dopuszczają podział na grupy w punkcie przedszkolnym.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
W jakich formach można prowadzić wychowanie przedszkolne.
Co zrobić, gdy liczba dzieci przyjętych do oddziału przedszkolnego przekracza 25.
Pytanie:Czy można wypowiedzieć umowę rodzicom w trybie natychmiastowym, w sytuacji gdy dziecko od ponad pół roku niszczy mienie przedszkola, bije nauczycieli oraz dyrekcję, wyzywa dzieci, dzieci w grupie tracą zajęcia, są przerażone. Dziecko uniemożliwia prowadzenie zajęć. Dodam, że opinia była wystawiona już drugi raz. Rodzice odmawiają spotkań, tłumacząc, że nie mają czasu. Dodam, że nauczycielka idzie na zwolnienie psychiatryczne z tego powodu. Nasze kroki to objęcie dziecka indywidualizacją, dwukrotnie napisana opinia, prowadzenie karty wydarzeń przy każdej sytuacji, rozmowa i podpis rodzica. Zgłosiliśmy ten przypadek do MOPS-u i z powodu różnych relacji chłopca został on objęty obserwacją psychologiczną (psychologa mamy w placówce). Jak powinno wyglądać takie wypowiedzenie? Co powinno tam być?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Czy do wykreślenia ucznia z listy potrzebna jest uchwała
Rodzice mogą odwołać się od decyzji
Pytanie: Rodzice z grupy przedszkolnej wystosowali żądanie do dyrektora, by informował rodziców za pomocą SMS na temat wszystkich chorób panujących w przedszkolu. Czy istnieje jakaś podstawa prawna, która mówi o takim obowiązku leżącym po stronie dyrektora? Gdzie należy szukać katalogu chorób, o których należałoby informować rodziców dzieci przedszkolnych?
Pytanie: Czy gmina, która jest organem prowadzącym dla szkoły, ma obowiązek dowozić dzieci 5-letnie do oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej? W chwili obecnej regulamin dowożenia opracowany w gminie zawiera zapis o dowożeniu do oddziału przedszkolnego jedynie dzieci 6-letnich.
Skoro opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za korzystanie z wyżywienia w przedszkolach stanowią opłaty publicznoprawne, to nie ma podstaw prawnych do zawierania w tych sprawach umów cywilnoprawnych.
Czy można zawrzeć umowę cywilnoprawną między rodzicami a dyrektorem przedszkola
W umowie można określić dodatkowe prawa i obowiązki stron
Czy wystarczającym dokumentem jest oświadczenie o korzystaniu z wychowania przedszkolnego
Dyrektor w trosce o jakość standardów w prowadzonej placówce może wprowadzić nowy zakres obowiązków, odpowiedzialności i uprawnień dla pracowników administracji i pracowników technicznych. Sprawdź, jakich formalności powinien dopilnować, aby wprowadzić te zmiany.
Jaki jest zakres obowiązków pracownika
W jaki sposób można zmienić dotychczasowe obowiązki
Jak powinien być sporzadzony pisemny zakres obowiązków?
Sprawdź, jakich formalności w organie ewidencyjnym powinien dokonać dyrektor przedszkola niepublicznego, które zmienia formę działalności.
„Przedszkola Jutra – Równe Szanse” to wyjątkowy program edukacyjny skierowany do placówek przedszkolnych, który pozwoli dzieciom już od najmłodszych lat rozwijać umiejętności i kompetencje przyszłości. Celem programu jest promowanie w edukacji przedszkolnej metodyki nauczania na miarę XXI wieku z użyciem nowoczesnych narzędzi edukacyjnych oraz zapewnienie kompleksowego wsparcia nauczycielom i rodzicom w prowadzeniu edukacji ukierunkowanej na wszechstronny rozwój dziecka, również ze specjalnymi potrzebami. Program startuje 24 stycznia 2022 roku w całej Polsce.
Katalog osób uprawnionych na mocy rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 26 marca 2021 r. do korzystania ze stacjonarnej opieki przedszkolnej dla swoich dzieci jest na tyle nieprecyzyjnie określony, że z jednej strony wywołuje wątpliwości o to, kto tak naprawdę może złożyć wniosek w ramach tego rozporządzenia, a z drugiej prowadzi do nadużyć interpretacyjnych i obejścia przepisów. Upewnij się zatem, kogo możesz przyjąć do placówki w okresie przedszkolnego lockdownu.
Z obligatoryjnym ogólnokrajowym ograniczeniem działalności przedszkoli w zakresie wskazanym w rozporządzeniu MEiN z 26 marca 2021 r. spotkaliśmy się po raz pierwszy. Z tego powodu organizacja pracy placówki (pracującej dla części dzieci stacjonarnie) budziła wiele wątpliwości. Mimo wznowienia działalności przedszkoli niewykluczone, że może nas czekać ponowny lockdown.
Nienależnie od tego, w jakich godzinach dziecko przebywa w przedszkolu, ma prawo do korzystania z bezpłatnej edukacji przedszkolnej w wymiarze co najmniej 5 godzin dziennie. Dowiedz się, czy dyrektor przedszkola może wskazać w jakich godzinach obowiązuje bezpłatna edukacja.
Sprawdź, czy w nazwie przedszkola, które przyjmuje dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, musi być zawarte, że jest przedszkolem z oddziałami integracyjnymi.
Wsparcie dziecka w poznawaniu nowego miejsca, jakim jest przedszkole, wymaga wielopłaszczyznowego działania. Dlatego praca nada adaptacją przedszkolaka wymaga oddziaływań zarówno rodziców czy opiekunów dziecka, jak i nauczycieli. Sprawdź, jak podejść do tego zadania by proces ten przebiegał przyjaźnie dla dziecka.
W razie braku porozumienia rozwiedzionych rodziców co do kwestii uczęszczania dziecka do przedszkola w czasie trwania epidemii sprawę należy skierować do sądu opiekuńczego na podstawie art. 572 § 1 i 2 Kodeksu postępowania cywilnego w zw. z art. 97 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Zasady dotyczące opieki przedszkolnej, np. opłaty za żywienie, liczba godzin pobytu dziecka w przedszkolu itp., mogą zostać zawarte w oświadczeniu rodziców/opiekunów o korzystaniu z wyżywienia i deklarowanym czasie pobytu w przedszkolu.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.