Prawo do opłaty za posiłek w wysokości kosztów produktu, tzw. wsadu do kotła, przysługuje wyłącznie przedszkolakom. Natomiast nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni płacą za jedzenie kwotę ustaloną przez dyrektora przedszkola w porozumieniu z organem prowadzącym. Przedszkole nie dopłaci więc do obiadu nauczyciela czy pracownika niepedagogicznego.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Miesiące wakacyjne to okres, w którym praktyki pedagogiczne w przedszkolach odbywa największa liczba studentów. Zawarcie porozumienia z uczelnią lub wyrażanie zgody na odbywanie praktyk w przedszkolu wiąże się jednak z szeregiem obowiązków spoczywających na dyrektorze oraz nauczycielu, który będzie pełnił funkcję opiekuna praktyki. Poznaj obowiązki dyrektora wobec studentów odbywających praktyki w przedszkolu. Dowiedz się, jakich formalności trzeba dopełnić przed rozpoczęciem oraz po zakończeniu praktyki.
„Nowoczesne przedszkole” – każdy właściciel, dyrekcja, osoba zarządzająca placówką czy to publiczną, czy prywatną marzy o tym, by była tak postrzegana przez potencjalnych klientów. Bo przecież rodzice do takiego miejsca pragną zapisać swoje dziecko. I wiele z tych osób właśnie w ten sposób definiuje działalność, którą prowadzi. Ale czy słusznie przypisuje sobie status „nowoczesnego przedszkola”? Czy może to tylko pobożne życzenie, które nie ma nic wspólnego z rzeczywistością?
Stwierdzenie, że w przedszkolu doszło do zatrucia pokarmowego, wymaga podjęcia wielu działań ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i pracownikom oraz wypełnienie obowiązków formalnych. O prawdopodobnym zbiorowym zatruciu pokarmowym w przedszkolu dyrektor informuje: państwowego inspektora sanitarnego, organ prowadzący, kuratora oświaty oraz rodziców wszystkich dzieci. Dyrektor musi również zgromadzić dokumentację potwierdzającą przestrzeganie odpowiednich procedur. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy zatrucia pokarmowego oraz jak postępować, aby nie narazić podopiecznych i personelu na większe niebezpieczeństwo.
Do końca kwietnia rodzice dzieci odbywających roczne przygotowanie przedszkolne muszą otrzymać informację o gotowości szkolnej dziecka. Termin ten jest nieprzekraczalny. Z artykułu dowiesz się, dla których dzieci i na jakiej podstawie opracować informację o gotowości szkolnej. Dowiesz się również, co zrobić, jeżeli dziecko nie osiągnęło dojrzałości szkolnej.
Pobierz wzory:
Po przekroczeniu progu sali i przekazaniu dziecka pod opiekę nauczyciela to przedszkole zobowiązane jest do nadzoru nad wychowankiem. Jeśli dziecko podczas pobytu w placówce wyrządzi szkodę fizyczną innej osobie lub szkodę w mieniu, odpowiedzialność ponoszą pracownicy przedszkola. Dziecko w przedszkolu pozostaje pod opieką nauczyciela i to nauczyciel ponosi odpowiedzialność za każdą wyrządzoną szkodę. Sprawdź czy odpowiedzialność przedszkola wyklucza żądanie od rodziców ucznia pokrycia kosztów zniszczenia mienia.
Dnia 10 grudnia 2022 r. w życie weszło nowe rozporządzenie dotyczące rekrutacji. W dużej części powiela ono wcześniejsze rozwiązania, określone w rozporządzeniu MEN 21 sierpnia 2019 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów. Część nowych regulacji dotyczy natomiast wyłącznie szkół i nie ma zastosowania do przedszkoli. Chodzi o sposób przeliczania na punkty poszczególnych kryteriów branych pod uwagę w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Niektóre nowe przepisy dotyczą jednak również placówek wychowania przedszkolnego.
Zapewnienie warunków do korzystania z prawa do wychowania przedszkolnego oraz warunków do realizowania obowiązku odbywania rocznego przygotowania przedszkolnego jest zadaniem własnym gminy (art. 31 ust. 8 UPO). Zadanie to gmina realizuje w ten sposób, że zapewnia dziecku możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego w:
O przyjęciu dziecka do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej i publicznej innej formy wychowania przedszkolnego w trakcie roku szkolnego decyduje odpowiednio dyrektor przedszkola lub szkoły, w której funkcjonuje oddział przedszkolny. Natomiast w przypadku publicznej innej formy wychowania przedszkolnego prowadzonej przez osobę prawną inną niż jednostka samorządu terytorialnego lub osobę fizyczną, także osoba kierująca tą inną formą wychowania przedszkolnego.
Dyrektor publicznego przedszkola, który włada nieruchomością placówki w ramach trwałego zarządu, może wynająć część pomieszczeń przedszkolnych podmiotom zewnętrznym. Musi jednak mieć do tego stosowne pełnomocnictwo. Może również zawrzeć umowę użyczenia, ale nie darowizny. Sprawdź, jak w praktyce dyrektor może zarządzać nieruchomością przedszkola.
Jakie są uprawienia dyrektora przedszkola jako władającego nieruchomością
Jakie umowy może zawrzeć dyrektor
W jaki sposób ustalić wysokość czynszu
W obecnych czasach placówka przedszkolna powinna aktywnie działać w social mediach. W natłoku różnych obowiązków warto znaleźć chwilę i wyróżnić swoje przedszkole na LinkedIn.
Jakie wymagania ma LinkedIn odnośnie do zakładania stron
W jaki sposób scharakteryzować profil przedszkola
W jaki sposób tworzyć wpisy na LinkedIn
Pytanie: W związku z remontem budynku przedszkola publicznego zachodzi konieczność przeniesienia dzieci z tego przedszkola – w wieku 3–6 lat na okres 6 miesięcy do klasy w szkole podstawowej mieszczącej się w odległości 10 km od przedszkola. Z zachowaniem jakich procedur i wymagań możliwe jest takie przeniesienie?
Udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest zadaniem statutowym przedszkola i każdego nauczyciela. Nie ma konieczności uzyskiwania zgody rodziców na jej udzielanie w trakcie bieżącej pracy, również w przypadku, gdy jest ona udzielana przez pedagoga specjalnego. Jeśli zajdzie taka konieczność ze strony rodziców, to mogą nie wyrazić zgody na objęcie pomocą w odniesieniu do własnego dziecka. Jednak nie może to być działanie ze szkodą dla dziecka. Rodzice powinni uzasadnić brak zgody na objęcie dziecka wsparciem, wskazując, że w inny sposób zaspokajają potrzeby dziecka w danym zakresie.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Rodzice nie muszą wyrażać zgody na współpracę pedagoga specjalnego
Zadania pedagoga specjalnego
Pedagog specjalny w przedszkolu niepublicznym
Naturalne obszary rozwoju dziecka wskazują na konieczność uszanowania typowych dla tego okresu potrzeb rozwojowych, których spełnieniem powinna stać się dobrze zorganizowana zabawa, zarówno w budynku przedszkola, jak i na świeżym powietrzu. Naturalna zabawa dziecka wiąże się z doskonaleniem motoryki i zaspokojeniem potrzeby ruchu, dlatego organizacja zajęć na świeżym powietrzu powinna być elementem codziennej pracy z dzieckiem w każdej grupie wiekowej. Pobierz przykładową procedurę korzystania z istniejącego na terenie przedszkola placu zabaw.
Przeczytaj również:
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.