Ograniczenia finansowe często nie pozwalają zaangażować do współpracy takiej liczby pracowników, jaka zaspokajałaby potrzeby placówki. Jeżeli uważasz, że w przedszkolu mile widziane są osoby do pomocy, zastanów się czy dobrym rozwiązaniem nie byłoby skorzystanie ze wsparcia wolontariuszy. W artykule wyjaśniamy, z jakimi obowiązkami i formalnościami wiąże się korzystanie z pomocy wolontariusza w przedszkolu.
Organizacja całodniowej wycieczki dla wszystkich wychowanków przedszkola może wiązać się z koniecznością zaangażowania całej kadry pedagogicznej. Co zrobić, gdy rodzice kilkorga lub tylko jednego dziecka nie wyrażają zgody na udział w wycieczce? Czy w takiej sytuacji można poprosić ich o nieprzyprowadzanie dziecka w tym dniu do przedszkola?
W wielu przedszkolach przyjęto zasadę, że dokumenty dotyczące dziecka są podpisywane przez obydwoje rodziców. Dotyczy to nie tylko umowy, ale także zgody na udział w wycieczce czy upoważnienie od odbioru z placówki. Czy taki wymóg ma jest uzasadniony? Sprawdź, kiedy musisz mieć pewność, że decyzja dotycząca dziecka wspólna.
Statut przedszkola to jeden z najważniejszych dokumentów placówki. Dlatego musi on być aktualny i zgodny z przepisami. Pobierz gotowy wzór statutu przedszkola, który w prosty sposób można dostosować zarówno do placówki publicznej, jak i niepublicznej. Statut jest aktualny i zgodny z przepisami od 1 września 2017 r.
Od 1 września 2017 r. nauczyciele będą realizować nową podstawę programową, która diametralnie różni się od poprzedniej. W związku z tym na dyrektorze spoczywa obowiązek opracowania nowych narzędzi monitorowania, adekwatnych do zmodyfikowanych założeń realizacji procesu wychowania przedszkolnego. Skorzystaj ze wskazówek i sprawdź, które wykorzystywane dotąd narzędzia musisz zaktualizować, a które opracować na nowo.
Nowe rozporządzenie regulujące zasady działania innych form wychowania przedszkolnego określa warunki tworzenia oraz zasady działania innych form wychowania przedszkolnego. Projekt w znacznej części odzwierciedla dotychczasowy stan prawny, niemniej jednak warto zwrócić uwagę na kilka nowości.
Konieczność posiadania aktualnych badań do celów sanitarno-epidemiologicznych przez pracowników przedszkolnej kuchni jest oczywista. Jednak co w przypadku osób niebędących pracownikami przedszkola, ale wykonujących czynności związane z naprawą i serwisowaniem sprzętu gastronomicznego? Czy muszą posiadać aktualne badania sanitarne i czy dyrektor może to kontrolować?
System wyznaczania celów określonych w planie działalności przedszkola na dany rok kalendarzowy w ramach kontroli zarządczej jest jednym z najważniejszych elementów skutecznego zarządzania placówką. Wskazuje priorytety wyznaczone do osiągnięcia w danym roku. Ważne jest przy tym, by wyznaczając cele, unikać 10 najczęściej popełnianych błędów – upewnij się, że nie są one popełniane w Twoim przedszkolu.
Prawidłowa realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego wymaga, aby część zajęć była realizowana w ogrodzie przedszkolnym, w parku lub na placu zabaw. Przepisy nie wskazują jednak, że przedszkole musi dysponować własnym, wydzielonym miejscem tego typu. Sprawdź, z jakich innych rozwiązań można skorzystać, gdy nie jest możliwa zabawa na terenie przedszkola.
Pozyskanie zewnętrznych funduszy na rozwój bazy przedszkola może odbywać się w ramach programów ogólnokrajowych, regionalnych lub lokalnych. Gdzie można się zwrócić o dofinansowanie do zakupu wyposażenia placu, jeśli organ prowadzący nie dysponuje budżetem w tym zakresie?
Zgodnie z obowiązującą podstawą programową, dziecko kończące wychowanie przedszkolne powinno już rozpoznawać litery oraz wyrażać zainteresowanie pisaniem. Sprawdź czy nauczyciele poradzili sobie z realizacją tego obszaru podstawy programowej i dowiedz się, co zrobić, aby podnosić efektywność pracy przedszkola.
Przepisy nie wyposażają rady rodziców w przymiot osobowości prawnej, co rodzi pytanie, czy rada rodziców może zaciągać zobowiązania i nabywać prawa? W praktyce dochodzi do zawierania przez rady rodziców umów cywilnoprawnych i umów o pracę. Jednak możliwość ich zawierania wzbudza szereg wątpliwości. Dowiedz się, jak powinna działać rada rodziców, aby było to zgodne z prawem.
Dziecko mające rozpocząć naukę w szkole podstawowej powinno osiągnąć odpowiedni stopień dojrzałości, nazywany gotowością szkolną. Dojrzałość szkolna oznacza prezentowanie przez dziecko takiego poziomu rozwoju we wszystkich sferach, który umożliwi sprostanie wymaganiom szkoły. Jak powinni postąpić nauczyciele, jeżeli dziecko nie jest gotowe do podjęcia nauki w szkole?
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.