Przedszkola mogą korzystać z rozpowszechnionych utworów bez zgody twórców i bez płacenia im wynagrodzenia tylko wtedy, gdy robią to w celach dydaktycznych. Jeżeli utwór nie jest wykorzystywany w celach statutowych, to placówka musi uzyskać zgodę na korzystanie z cudzych praw autorskich i w związku z tym zapłacić stosowne wynagrodzenie.
W czasie organizowania zabawy choinkowej dyrektor powinien się zastanowić m.in. nad kwestią poczęstunku. Zazwyczaj przygotowują go rodzice, jednak muszą oni zwrócić uwagę, że od września obowiązują nowe zasady żywienia zbiorowego dzieci, które należy przestrzegać również podczas imprez przedszkolnych. Warto także pamiętać, że choinka powinna się odbyć w dniach i godzinach pracy placówki.
Najczęstszym i najprostszym sposobem dokonania samooceny kontroli zarządczej jest przeprowadzenie ankiety. Może być ona przeprowadzona wśród wszystkich pracowników lub tylko np. wśród kadry kierowniczej. Zależy to od obszaru, który będzie badany. Zalecanym rozwiązaniem jest objęcie samooceną całej jednostki.
Po przeprowadzeniu wstępnej diagnozy przedszkolnej nauczyciele powinni przygotować dla każdego dziecka z deficytami lub szczególnymi uzdolnieniami indywidualny program wspomagania i korygowania rozwoju. Najczęściej przyjętą zasadą w przedszkolach jest, że to dyrektor ostatecznie zatwierdza go do realizacji. Poznaj 11 kroków opracowania indywidualnego programu wspomagania i korygowania rozwoju dziecka w przedszkolu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Od września przedszkole może spełniać 12 wymagań jakościowych na dwóch poziomach – podstawowym lub wysokim. Aby uzyskać wysoki poziom, placówka musi m.in. doskonalić jakość pracy przez ścisłą współpracę z rodzicami i środowiskiem lokalnym oraz badać osiągnięcia absolwentów.
Już 22 lutego 2016 r. nastąpią duże zmiany w zakresie możliwości zawierania terminowych umów o pracę. Będzie można zawierać je jedynie na okres 33 miesięcy, a czwarta taka umowa będzie podpisywana (tak jak dotychczas) na czas nieokreślony. Zmiany dotyczą także okresów wypowiedzenia stosunku pracy. Nie wszystkie nowości mają jednak zastosowanie do nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela.
Za 1 listopada (niedziela) nie przysługuje dodatkowe wolne. Natomiast 11 listopada (środa) jest dniem wolnym od pracy zarówno dla pracowników zatrudnionych na cały etat, jak i na część etatu.
Zgodnie z projektem rozporządzenia dziecko będzie zeznawało przy psychologu i bez nauczyciela, który jest obwiniony. Zmiany mają umożliwić swobodne składanie zeznań.
Obecnie, bez względu na wymiar etatu, każdemu pracownikowi wychowującemu dziecko do lat 14 przysługują 2 dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Od 2 stycznia 2016 r. pracownik wybierze, czy korzystać ze zwolnienia w dniach czy godzinach.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.