Intendent jest zatrudniany na podstawie przepisów dotyczących pracowników samorządowych. Aby pracować na tym stanowisku, należy mieć wykształcenie średnie lub zasadnicze zawodowe. W sytuacji gdy w przedszkolu nie zatrudnia się intendenta, częściowe obowiązki tej osoby pełni, np. pracownik administracyjny.
W aktach osobowych nie przechowuje się kserokopii dowodu osobistego pracownika ani aktu stanu cywilnego. Jeśli pracownik w czasie trwania zatrudnienia zmienił nazwisko, wystarczy jego pisemne oświadczenie. Przy czym dyrektor, w razie wątpliwości, ma prawo żądać udokumentowania danych w nim zawartych.
Dziecko sprawiające problemy wychowawcze ma prawo, tak jak pozostałe dzieci, do uczestniczenia we wszystkich organizowanych zajęciach. Nie można zabronić mu wzięcia udziału w wyjściu poza teren placówki. Niedopuszczalne jest także żądanie, aby rodzic uczestniczył w wycieczce celem opieki nad własnym dzieckiem.
W pierwszych miesiącach roku szkolnego nauczyciele powinni przedstawić rodzicom i przedyskutować z nimi plan wycieczek. Następnie taki plan powinien zostać zatwierdzony przez dyrektora. Musi być on jednak zgodny z regulaminem wycieczek, który powinien obowiązywać w każdym przedszkolu.
Jeśli przedszkole nie specjalizuje się w zakresie diet dla dzieci z problemami żywieniowymi, wówczas dyrektor nie ma obowiązku organizowania specjalnego żywienia. Może on jednak umożliwić rodzicom przynoszenie własnych posiłków dla ich dzieci. W takim przypadku dyrektor powinien zapewnić higieniczne warunki przechowywania i podawania pożywienia.
W przypadku podejrzenia o stosowanie przemocy wobec dziecka w rodzinie przedszkole ma obowiązek uruchomienia procedury Niebieskiej Karty. Za zaniechanie interwencji nauczycielom i dyrektorowi grozi odpowiedzialność dyscyplinarna.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.