O wyborze programu nauczania uwzględniającego podstawę programową wychowania przedszkolnego (w tym zajęcia z języka obcego) decyduje nauczyciel. Ma on także wpływ na pomoce dydaktyczne, których będzie używał podczas zajęć. Zakup tych pomocy dokonywany jest z paragrafu 424 klasyfikacji budżetowej.
Sposób przekazania informacji rodzicom o wynikach wstępnej analizy gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole powinien być uregulowany wewnętrznie. Jeśli w przedszkolu nie ma praktyki przekazywania wstępnej diagnozy na piśmie, rodzice nie mogą wymagać sporządzenia takiego dokumentu.
Przedszkola powinny organizować imprezy, pikniki oraz wyjazdy tylko w dniach i godzinach pracy placówki. Jeśli nie ma takiej możliwości, za pracę w weekend nauczycielowi przysługuje inny dzień wolny lub dodatkowe wynagrodzenie. Jednak w przypadku kilkudniowych wyjazdów dodatkowe wynagrodzenia nauczyciel otrzyma tylko pod warunkiem zawarcia dodatkowej umowy cywilnoprawnej.
Jeśli przedszkole funkcjonuje przez cały rok, nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni powinni wykorzystać urlop w trakcie roku szkolnego. Gdy frekwencja w placówce jest niższa, dyrektor może zaplanować opiekę dla łączonych grup dzieci. Innym rozwiązaniem jest przydzielenie godzin ponadwymiarowych lub doraźnych zastępstw. Umożliwi to wykorzystanie urlopów bez szkód dla wychowanków.
Środki na doskonalenie zawodowe, o które do końca listopada będzie wnioskował dyrektor, warto wykorzystać na podnoszenie kwalifikacji do nauczania języków obcych. Do 2020 roku nauczyciele nieposiadający uprawnień w tym zakresie mogą je uzupełnić, a wewnątrzszkolne doskonalenie jest korzystną dla nich formą.
W razie wykrytych nieprawidłowości w czasie kontroli dyrektor sporządza notatkę i swoje uwagi przekazuje nauczycielom. Ci powinni mieć określony czas na poprawę błędów. Po wyznaczonym terminie dyrektor musi sprawdzić, czy nauczyciele poprawili nieprawidłowości w dokumentacji.
Od początku nowego roku poradnie psychologiczno-pedagogiczne będą zobligowane do organizowania i prowadzenia wspomagania przedszkoli na nowych zasadach. Oznacza to, że zamiast koncentrowania się na indywidualnych potrzebach nauczyciela wspomaganie będzie odbywało się przez pryzmat jakościowego rozwoju przedszkola jako organizacji.
W dniu 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej zwany Dniem Nauczyciela. To szczególny dzień dla wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty. W szkołach jest to także dzień wolny od zajęć dydaktycznych, ale nie jest dniem wolnym od pracy. A jak będzie w przedszkolach? Sprawdź, jak dyrektor przedszkola może zorganizować prace placówki w tym dniu. Dowiedz się komu przysługuje nagroda z okazji Dnia Edukacji Narodowej i czy można w tym dniu zorganizować spotkanie integracyjne dla pracowników przedszkola.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Pobierz gotowe karty pracy na Dzień Nauczyciela:
Bardzo często w przedszkolach stosuje się wymóg przedłożenia przez rodziców dziecka, które przebyło chorobę zakaźną, zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego wyleczenie. Wymaganie takiego dokumentu nie ma jednak żadnej podstawy prawnej.
O możliwości wynajmu pomieszczeń przedszkola decyduje organ prowadzący. To on ustala zasady wynajmu, opłaty z tego tytułu i inne kwestie z tym związane w stosownej uchwale. Dyrektor może wynająć pomieszczenia przedszkola tylko wówczas, gdy posiada stosowne pełnomocnictwo lub został ustalony trwały zarząd.
Jeśli podmioty zajmujące się m.in. dostarczaniem posiłków do przedszkola nie będą przestrzegać nowych regulacji, dyrektor może z nimi rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia i odszkodowania. Ponadto Państwowa Inspekcja Sanitarna może na nich nałożyć karę pieniężną w wysokości od 1.000 do 5.000 zł.
Nauczyciel po nieobecności w pracy powinien być do niej dopuszczony na takich samych warunkach, na jakich wykonywał ją przed tym okresem. Jednak czasem w przedszkolu nie ma wolnych godzin dla powracającego pracownika. Sprawdź, kiedy dyrektor może zmienić warunki zatrudnienia lub wypowiedzieć stosunek pracy tak, by było to zgodnie z prawem.
Statut przedszkola nie może zawierać zakazu odbierania wychowanków z placówki przez osoby niepełnoletnie. Jednakże osoby te muszą być upoważnione przez rodziców, a ich pisemna zgoda musi się znajdować w dokumentacji przedszkolnej.
Rozpoznanie ryzyka specyficznych trudności w uczeniu się jest obligatoryjnym zadaniem nauczycieli klas I–III. Jednak już w przedszkolu można dostrzec symptomy ryzyka zagrożenia dysleksją. Gdy nauczyciel zaobserwuje pewne deficyty w rozwoju dziecka, powinien podjąć odpowiednie działania korekcyjno-kompensacyjne.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.