Nauczyciele – rodzice nie muszą wybierać między urlopami związanymi z rodzicielstwem a awansem zawodowym. Nawet 1,5-roczna nieobecność w pracy może przedłużyć staż. Przepisy mają zastosowanie do wszystkich nauczycieli, którzy 31 marca 2015 r. odbywali staż i przebywali na urlopach związanych z rodzicielstwem.
Przepisy nie precyzują, ile stanowisk wicedyrektorów powinno zostać utworzonych w ramach zespołu szkolno-przedszkolnego. Decyzja ta należy do organu prowadzącego. Może on zdecydować o utworzeniu kilku stanowisk wicedyrektorów, gdzie każdy z nich będzie odpowiedzialny za poszczególną jednostkę tworzącą zespół.
Od 1 września 2016 r. oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych przekształcą się w przedszkola funkcjonujące w ramach zespołów szkolno-przedszkolnych. Nie oznacza to jednak konieczności rozwiązania dotychczasowych umów o pracę. Dyrektor zespołu będzie musiał jednak sporządzić kilka nowych dokumentów i włączyć je do akt osobowych pracownika.
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym wprowadza definicję wypoczynku, która budzi kontrowersje wśród praktyków. Ustawa wprowadza także wiele innych zmian, m.in. przedszkola organizujące wypoczynek nie będą musiały zgłaszać go kuratorowi oświaty.
W związku z nowymi zasadami żywienia dzieci w przedszkolach należy dostosować umowy z firmami kateringowymi do aktualnych przepisów prawnych. Obowiązujące do tej pory umowy trzeba odpowiednio aneksować lub podpisać nowe.
Inspektor sanitarny nie musi uprzedzić o kontroli. Nie może jednak przeprowadzać jej podczas nieobecności w przedszkolu dyrektora lub innej upoważnionej przez niego osoby. Za złamanie zakazu sprzedaży, stosowania i reklamowania niedozwolonych produktów żywnościowych PIS może nałożyć grzywnę od 1.000 do 5.000 zł.
Co najwyżej jedna porcja potrawy smażonej w tygodniu, ryba podawana przynajmniej raz na tydzień, a co najmniej trzy razy w tygodniu podczas obiadu na talerzu muszą znaleźć się surowe warzywa. Ministerstwo Zdrowia określiło, jakie produkty mogą być podawane przedszkolakom w ramach żywienia zbiorowego.
Nowe rozporządzenie umożliwia organizowanie kształcenia dzieci niepełnosprawnych aż w 6 formach wychowania przedszkolnego. Obowiązujące przepisy pozwalają, za zgodą organu prowadzącego, na zachowanie statusu oddziału integracyjnego w sytuacji spadku liczby dzieci niepełnosprawnych w trakcie roku szkolnego.
W najkorzystniejszej sytuacji są dzieci, których wychowawca ma kwalifikacje do nauczania języka obcego. Powinien on wtedy wplatać język obcy we wszystkie obszary podstawy programowej. W innych przypadkach zabawy z językiem obcym powinny być realizowane w ramach 1/5 czasu przeznaczonego na zajęcia dydaktyczne.
Zajęcia języka obcego dla 5-latków może prowadzić nauczyciel zatrudniony tylko do realizacji godzin z tego obszaru podstawy programowej lub nauczyciel – wychowawca grupy w ramach pensum lub godzin ponadwymiarowych.
W nowych przepisach o nadzorze pedagogicznym, które obowiązują od 1 września br., rezygnowano z 5-stopniowej skali oceny spełniania wymagań (A–E), na rzecz tylko dwóch poziomów – podstawowego i wysokiego. Liczba wymagań pozostaje bez zmian i wynosi 12. Wprowadzono natomiast możliwość przerwania ewaluacji zewnętrznej, gdy przedszkole będzie podawało nieprawdziwe dane o swojej działalności.
Nowe rozporządzenie o nadzorze pedagogicznym nie zmienia istoty dotychczasowych rozwiązań. Wprowadzono jednak kilka nowości – głównie w zakresie ewaluacji zewnętrznej, a wśród nich m.in.: przyjęto opisowy charakter raportu, wyznaczono termin na wprowadzenie w placówce programu naprawczego, a także wprowadzono elektroniczną platformę nadzoru.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.