Nauczyciel, który bez usprawiedliwienia nie bierze udziału w posiedzeniu rady pedagogicznej, narusza jeden z podstawowych obowiązków zawodowych. Sprawdź co grozi za opuszczenie bez usprawiedliwienia rady pedagogicznej podsumowującej rok szkolny 2023/2024 r.
Z tego artykułu dowiesz się:
Nauczycielce w ciąży przysługuje ochrona przed nadmiernym wysiłkiem oraz czynnikami, które mogą w sposób negatywny wpłynąć na jej zdrowie. Dyrektor przedszkola musi liczyć się z tym, że jeżeli do przedszkola przyjęte zostaną chore dzieci – nauczycielka ma prawo odmówić wykonywania pracy.
Pracownik, który nie będąc uprawnionym do korzystania z ZFŚS, wystąpił z wnioskiem o przyznanie świadczenia i otrzymał je, wzbogacił się bez podstawy prawnej. W takim wypadku należy domagać się zwrotu tego świadczenia, również na drodze sądowej. Zwrot dotyczy także dofinansowania do wypoczynku dzieci. Niestety, odzyskanie środków jest w praktyce bardzo utrudnione.
Rodzice nie mogą żądać, by w przedszkolu wprowadzano podział na dzieci chore i zdrowe, co miałoby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji. Należy konsekwentnie egzekwować zakaz przyprowadzania do placówki dzieci chorych, a odseparowanie chorego od zdrowych stosować w wyjątkowych sytuacjach.
Zmniejszenie wymiaru godzin zajęć religii w przedszkolu wymaga zgody biskupa diecezjalnego Kościoła Katolickiego albo władz zwierzchnich pozostałych kościołów i innych związków wyznaniowych. Dotyczy to także przypadku, gdy o zmniejszenie liczby godzin występują rodzice.
Zdarza się, że mimo monitorowania realizacji podstawy programowej rocznego wychowania przedszkolnego jej realizacja staje się zagrożona. W takiej sytuacji ważne jest jak najszybsze podjęcie działań korygujących. Poniżej opisujemy, jakie czynności powinien podjąć dyrektor przedszkola, aby niwelować ryzyko niezrealizowania podstawy już po wykryciu nieprawidłowości.
Sposób postępowania z pracami plastycznymi dzieci powinien być uzależniony od zakresu planowanego ich wykorzystania. W niektórych przypadkach przedszkole musi uzyskać zgodę rodziców na wykorzystanie prac, w przeciwnym razie rodzice będą mogli wystąpić z roszczeniami z zakresu prawa autorskiego.
Organ prowadzący może zobowiązać dyrektora przedszkola do złożenia oświadczenia o stanie kontroli zarządczej, mimo że prawo nie przewiduje takiego obowiązku. Jeżeli samorząd nie określił wzoru oświadczenia, dyrektor powinien posłużyć się wzorem oświadczenia określonym przez ministra finansów.
Zasady przechowywania dokumentacji kontroli zarządczej w przedszkolu nie są regulowane przepisami prawa. Dokumentacja powinna być przechowywana tak długo, jak długo jest obowiązująca, aktualna i istotna.
Dyrektor zgłaszający zastrzeżenia do raportu z ewaluacji musi liczyć się z tym, że uznanie ich zasadności wymaga silnej argumentacji i uzasadnienia. Zmiana oceny jest możliwa, jeżeli stwierdzone zostaną rażące nieprawidłowości przy przeprowadzaniu ewaluacji lub w formie i treści sporządzonego w jej wyniku raportu.
Zmiany w prawie pracy, które wchodzą w życie 22 lutego 2016 r., wprowadzają nowe limity w zawieraniu umów na czas określony, nakładają na pracodawców nowe obowiązki informacyjne oraz określają przepisy przejściowe, jakie należy stosować przy wypowiadaniu umów zawartych przed nowelizacją. Zmiany dotyczą także trwających umów o pracę – dlatego w niektórych przypadkach dyrektor musi przygotować aneksy.
Dnia 1 marca 2016 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którą jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostki innych właściwych służb mogą wspierać system oświaty w działaniach służących podnoszeniu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, w tym w zakresie ochrony przeciwpożarowej.
Kryterium przydatności przeprowadzonej wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania jest stworzenie warunków pozwalających obserwować dziecko w naturalnych sytuacjach wraz z towarzyszącymi im zachowaniami i emocjami.
Rodzice nie mogą żądać zapewnienia dowozu lub zwrotu kosztów za dowóz dziecka do przedszkola, które spełnia ich oczekiwania, jeżeli w odległości bliższej niż 3 km od ich domu jest placówka, do której może uczęszczać dziecko.
W razie powstania zaległości w opłatach za uczęszczanie dziecka do przedszkola organ prowadzący może wytoczyć powództwo przeciw rodzicom, a następnie skierować sprawę do komornika. Wszczęcie procedury sądowej warto poprzedzić wezwaniem do dobrowolnej zapłaty zaległości.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.