Kontrolę dokumentacji prowadzonej w ramach kontroli zarządczej należy przeprowadzić na terenie kontrolowanej placówki. Żądanie od dyrektora przedszkola dostarczenia dokumentacji poza siedzibę przedszkola jest niezgodne z przepisami.
Od 1 kwietnia 2016 r. obowiązują nowe zasady organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Nie dotyczą one jednak organizacji wycieczek przedszkolnych, ale znajdują zastosowanie, gdy przedszkole jest organizatorem stacjonarnego wypoczynku w okresie przerw w pracy przedszkola.
Okres stażu nauczyciela stażysty upływa na ogół 31 maja. Następnie rozpoczyna się kolejny etap uzyskiwania stopnia awansu nauczyciela kontraktowego: przygotowanie sprawozdania, uzyskanie oceny dorobku zawodowego, wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego oraz przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej.
Ustawa o dostępie do informacji publicznej wskazuje, które informacje należy zamieścić w Biuletynie Informacji Publicznej, ale nie określa katalogu informacji, które należy udostępnić na wniosek. Dyrektor przedszkola ma obowiązek udzielenia odpowiedzi na każdy wniosek o udostępnienie informacji, ale nie wszystkie dane powinny być ujawniane.
Akta spraw zakończonych, po upłynięciu okresu przechowania w komórce organizacyjnej, w której zostały wytworzone, należy przekazać do archiwum lub składnicy akt. Przekazywane dokumenty muszą zostać odpowiednio uporządkowane, w przeciwnym razie pracownik składnicy nie potwierdzi swoim podpisem ich przyjęcia.
Dyrektor przedszkola ma obowiązek pisemnego zwrócenia się do Archiwum Państwowego z prośbą o zatwierdzenie zarządzenia w sprawie wprowadzenia przepisów kancelaryjno-archiwalnych. Uzgodnienia z Archiwum Państwowym wymaga także wprowadzanie zmian w tych przepisach.
Realizacja zadań związanych z udzielaniem pomocy psychologiczno-pedagogicznej nie ogranicza się do czynności organizacyjnych związanych z ustaleniem form i zakresu wsparcia udzielanego wychowankom. Równie ważna jest ocena jakości pracy przedszkola w tym zakresie i wykorzystanie jej wyników do rozwoju placówki.
Nauczyciel ma obowiązek podpisania arkusza pohospitacyjnego. Jeżeli tego odmówi, należy ponownie zwrócić się o złożenie podpisu, tym razem w obecności świadka. Niepodpisanie dokumentów może być zakwalifikowane jako niedopełnienie obowiązków i może być podstawą do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.
Czynności związane z przyjęciem do przedszkola nowych wychowanków należy rozpocząć tuż po zakończeniu rekrutacji. Odpowiednio wcześnie rozpoczęta adaptacja pozwoli nie tylko rozpoznać potrzeby dzieci i ich rodziców, ale także ułatwi im pokonanie trudności związanych ze zmianą.
Dzięki zeszłorocznej zmianie przepisów dotyczących opieki nad dzieckiem w razie rozwodu sądy nie muszą ograniczać władzy rodzicielskiej, nawet jeśli rodzice nie osiągną porozumienia. Przedszkole nie może więc odmówić rodzicowi prawa do informacji czy odbioru dziecka, nawet jeżeli drugi rodzic nie wyraża na to zgody.
Zebrania rady pedagogicznej muszą być protokołowane. Obowiązkiem nauczycieli jest zapoznanie się z protokołem oraz zgłoszenie ewentualnych uwag. Wprowadzenie zmian do protokołu wymaga głosowania rady pedagogicznej, które przeprowadza się na kolejnym zebraniu.
Rada pedagogiczna, jako organ kolegialny, wszystkie swoje decyzje podejmuje w formie uchwał. Każda uchwała musi być poparta odpowiednią podstawą prawną, która uprawnia radę pedagogiczną do zajęcia stanowiska w danej sprawie.
W związku z dużą liczbą kandydujących na wolne miejsca w przedszkolu dyrektor musi być przygotowany na odwołania rodziców dzieci, dla których zabraknie miejsc. Przed wydaniem rozstrzygnięcia należy sprawdzić, czy odwołanie spełnia wymagania formalne, oraz pamiętać, że rodzicom przysługuje prawo wniesienia skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Instrukcja kancelaryjna określa działania, które podejmuje się w celu sprawnego zarządzania dokumentami w przedszkolu. Każde przedszkole ma własną strukturę organizacyjną, dlatego posługiwanie się gotowymi wzorami instrukcji nie gwarantuje prawidłowego i bezpiecznego obiegu dokumentów.
Obowiązujące od 1 kwietnia 2016 r. przepisy dotyczące organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży mają na celu m.in. zwiększenie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas wypoczynku poprzez zapewnienie opieki sprawowanej przez odpowiednio przygotowanych wychowawców. Nowe regulacje dotyczą także wypoczynku, którego organizatorem jest przedszkole.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.