Do 1 września 2019 r. oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych mogą funkcjonować na dotychczasowych zasadach. Według pierwotnego planu oddziały przedszkolne funkcjonujące w szkołach podstawowych miały zostać przekształcone w przedszkola do 1 września 2016 r.
W zakresie udzielania urlopów wypoczynkowych dla nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach mają zastosowanie przepisy odnoszące się do nauczycieli placówek, w których nie są przewidziane ferie szkolne. Nauczycielom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.
Nie ma podstaw prawnych do informowania całej rady pedagogicznej o wysokości przyznanych dodatków motywacyjnych. Dyrektor przedszkola informuje o przyznaniu dodatku tylko tych nauczycieli, którym dodatek został przyznany.
Formalnie dyrektor przedszkola nie ma obowiązku organizowania leżakowania w ciągu dnia, jednak orzecznictwo wskazuje, że warunki pobytu w przedszkolu nie powinny być gorsze niż w innych formach wychowania przedszkolnego.
Sanepid w ramach kontroli warunków higieny pracy w przedszkolu może sprawdzić zawartość apteczek. W przypadku uchybień na dyrektora przedszkola może zostać nałożona kara grzywny w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł.
O częstotliwości kontroli zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków korzystania z przedszkola decyduje dyrektor. Przegląd techniczny warto przeprowadzić po zimie, a kontrola powinna objąć te miejsca, które ze względu na warunki atmosferyczne mogły ulec uszkodzeniom zagrażającym bezpieczeństwu.
Indywidualne różnice w rozwoju dziecka mogą sięgać od trzech do czterech lat. To sprawia, że w pracy z grupą nauczyciele nie mogą kierować się jednorodnym schematem postępowania. Konieczne jest zindywidualizowanie oddziaływań tak, by każde z dzieci miało szansę rozwijać osobisty potencjał, odpowiednio do własnych potrzeb i możliwości. Poznaj zatem zasady indywidualizacji pracy z dzieckiem.
Powierzenie zadań pracownikom często przyjmuje formę upoważnienia, które uprawnia do dokonywania określonych czynności w imieniu dyrektora przedszkola. Należy pamiętać, że upoważnienia muszą być aktualizowane po każdej zmianie personalnej na stanowisku dyrektora.
W przypadku obniżonej frekwencji, np. absencji chorobowych czy awarii, możliwe jest wprowadzenie okresowych zmian w organizacji pracy przedszkola. Decyzję o takim działaniu podejmuje organ prowadzący, a nie dyrektor przedszkola – samowolne podjęcie decyzji o zmianach pociąga za sobą konsekwencje służbowe.
Katecheci mają prawo informować proboszczów o tym, że rodzice zrezygnowali z uczestniczenia dziecka w zajęciach z religii. Dotyczy to jednak wyłącznie członków Kościoła – w pozostałych przypadkach przekazywanie takich danych wymaga zgody rodziców lub opiekunów dziecka.
Podstawowym elementem kontroli zarządczej w administracji publicznej jest odpowiedzialność każdego kierownika jednostki za wdrożenie i monitorowanie takich elementów kontroli zarządczej, aby jednostka osiągała wyznaczone jej cele. Służy temu podejmowanie optymalnych działań kierowniczych.
Przepisy określające zasady przeprowadzania rekrutacji do przedszkoli publicznych nie zawierają podstawy prawnej do opracowania dokumentu o nazwie regulamin rekrutacji. Dyrektor przedszkola oraz organ prowadzący muszą postępować zgodnie z wytycznymi ustawy o systemie oświaty i aktów wykonawczych.
Obowiązujące od 1 stycznia 2016 roku rozporządzenie wprowadza zasadnicze zmiany w zasadach przeprowadzania rekrutacji do publicznych przedszkoli. Dyrektor ma obowiązek zakończenia przyjmowania wniosków o przyjęcie dziecka w terminie do 31 marca, a postępowanie będzie przeprowadzała komisja w składzie określonym przez MEN.
Przedszkola niepubliczne w swojej działalności opierają się głównie na zapisach statutu i jedynie niektórych ogólnie obowiązujących aktach prawa oświatowego. Wynika z nich, że w przypadku nadzoru pedagogicznego w przedszkolach niepublicznych nie obowiązują dokumenty, które ma obowiązek tworzyć dyrektor placówki publicznej.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.