
- Data: 02.04.2022
Zatrudnienie pedagoga specjalnego w przedszkolu ogólnodostępnym
Przedszkola ogólnodostępne, integracyjne, oddziały przedszkolne i inne formy wychowania przedszkolnego już wkrótce będą mogły zatrudnić dodatkowego specjalistę – pedagoga specjalnego. Sprawdź, od czego będzie zależeć liczba etatów pedagogów specjalnych przypadających na jedno przedszkole.

- Data: 29.03.2022
Odmowa przyjęcia dziecka z orzeczeniem poradni psychologiczno-pedagogicznej z uwagi na brak odpowiednich specjalistów
Wiele przedszkoli niepublicznych boryka się z problem zatrudnienia specjalistów z kwalifikacjami, wiedzą i umiejętnościami niezbędnymi do udzielania dzieciom pomocy psychologiczno-pedagogicznej i prowadzenia zajęć specjalistycznych. Dowiedz się, czy brak odpowiedniej kadry uzasadnia odmowę przyjęcia dziecka do placówki i realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu i opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.

- Data: 29.03.2022
Zatrudnienie logopedy w przedszkolu niepublicznym do prowadzenia WWR
Sprawdź, czy logopeda zatrudniany w przedszkolu niepublicznym do prowadzenia zajęć wczesnego wspomagania rozwoju musi mieć umowę o pracę, czy też może to być umowa cywilnoprawna zawarta na dowolną liczbę godzin (więcej niż 4 godziny tygodniowo).

- Data: 28.03.2022
Diagnoza gotowości szkolnej dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego
Wiosna to czas podsumowań całorocznej pracy z dziećmi w przedszkolu. Jedną z najważniejszych form jest diagnoza gotowości szkolnej. Przybiera ona specyficzną rolę zwłaszcza wobec dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Dowiedz się, czy wobec tej grupy dzieci stosuje się inną formę i przebieg diagnozy. Upewnij się także, czy można zrezygnować z diagnozy gotowości szkolnej, jeżeli rodzice wcześniej podjęli decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego dziecka z orzeczeniem.

- Data: 16.03.2022
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w punkcie przedszkolnym - czy jest obowiązkowa?
Niepubliczne punkty przedszkolne są zobowiązane do udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej na takich samych zasadach co szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowe. Ciekawostką jest natomiast to, że obowiązku tego nie mają publiczne punkty przedszkolne. Nie oznacza to jednak, że kwestia ta ich nie dotyczy. Poznaj regulacje prawne dotyczące pomocy psychologiczno-pedagogicznej w punkcie przedszkolnym.

- Data: 13.01.2022
Utworzenie oddziału integracyjnego w przedszkolu niepublicznym
Poszerzenie działalności przedszkola niepublicznego poprzez utworzenie oddziału integracyjnego będzie się wiązało ze zmianą sposobu naliczania dotacji. Sprawdź, jakie dokumenty i w jakich terminach należy w związku z tym wypełnić i złożyć do organu dotującego. Poznaj także pozostałe wymagania związane z poszerzeniem działalności przedszkola o oddział integracyjny.

- Data: 13.01.2022
Czy przedszkole musi posiadać podwiesie do SI?
Dowiedz się, czy koniecznym warunkiem prowadzenia w przedszkolu zajęć integracji sensorycznej jest posiadanie podwiesia do SI, czy też wystarczające jest posiadanie innych pomocy terapeutycznych np. podłóg sensorycznych, szarf, woreczków, krążków sensorycznych itp.

- Data: 15.12.2021
Opłata od rodziców za zajęcia, które jednocześnie są finansowane z dotacji
Z tego artykułu dowiesz się, czy przedszkole niepubliczne może pobierać od rodziców opłaty za zajęcia takie jak np. rytmika, język angielski, piłka nożna, jeżeli wynagrodzenie osób, które je prowadzą, jest finansowane z dotacji.

- Data: 15.12.2021
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna – za co odpowiada dyrektor przedszkola?
W praktyce pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu udzielają nauczyciele i specjaliści, ale to dyrektor odpowiada za stworzenie odpowiednich warunków do realizacji działań w tym zakresie. Odpowiada także za poprawność prowadzonej w związku z tym dokumentacji, a także ocenia efektywność udzielanego wsparcia, zaś wyciągnięte wnioski wykorzystuje także przy planowaniu nadzoru pedagogicznego w placówce. Upewnij się zatem, czy znasz wszystkie swoje obowiązki w tym zakresie.
Aktualny numer
