
- Data: 19.08.2022
Jeden nauczyciel wspomagający dla dzieci z różnymi niepełnosprawnościami
W tym artykule wyjaśniamy, czy istnieją przepisy bądź wytyczne co do liczby dzieci, z którymi może pracować nauczyciel wspomagający, oraz czy dyrektor przedszkola może w jednej grupie łączyć dzieci z różnymi niepełnosprawnościami bez zwiększenia liczby nauczycieli wspomagających.

- Data: 04.08.2022
Realizacja orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego w przedszkolu niepublicznym
Dowiedz się, ile czasu ma przedszkole niepubliczne na wdrożenie zaleceń uwzględnionych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego w tym na opracowanie IPET. Sprawdź także, czy przedszkole ma obowiązek realizować zalecenia z orzeczenia w okresie wakacji.

- Data: 22.07.2022
Kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych w przedszkolu z dzieckiem z niepełnosprawnością ruchową
Dowiedz się, kto ma uprawnienia by prowadzić zajęcia rewalidacyjne w przedszkolu ukierunkowane na rozwój motoryki dużej i małej i koordynację wzrokowo ruchową z dzieckiem z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanym ze względu na niepełnosprawność ruchową w tym afazję.

- Data: 21.07.2022
Specjalistyczny sprzęt do pracy z dzieckiem z orzeczeniem
Z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego może wynikać potrzeba zastosowania w pracy z dzieckiem specjalistycznego sprzętu. Dowiedz się, czy mając w przedszkolu jedno dziecko z takimi zaleceniami musisz zakupić dla niego taki sprzęt.

- Data: 20.07.2022
Kiedy na zatrudnienie pomocy nauczyciela w przedszkolu musisz mieć zgodę organu prowadzącego?
Dowiedz się, czy przyjmując do przedszkola publicznego ogólnodostępnego dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność ruchową w tym afazję, orzeczeniem o niepełnosprawności i opinią o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka z których wynika zalecenie zatrudnienia pomocy nauczyciela musisz uzyskać zgodę organu prowadzącego na utworzenie nowego etatu.

- Data: 23.04.2022
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla dzieci z Ukrainy
Dzieci z Ukrainy przyjmowane do polskich przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i innych form wychowania przedszkolnego wymagają szczególnego traktowania, że zarówno na wrodzone predyspozycje i dysfunkcje, jak i przeżytą traumę. Wsparcia to gwarantuje im pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana w przedszkolu. Dowiedz się, jak zaplanować działania związane z pomocą psychologiczno-pedagogiczną, gdy kluczowym problemem jest bariera językowa.

- Data: 20.04.2022
Czy dzieciom niepełnosprawnym z Ukrainy przysługuje nauczyciel wspomagający?
Przyjęcie do przedszkola ogólnodostępnego dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanym ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera lub niepełnosprawności sprzężone wymaga zatrudnienia nauczyciela wspomagającego. Dowiedz się, czy takie wsparcie przysługuje również dla dzieci z Ukrainy. Sprawdź także, co może zrobić dyrektor przedszkola w razie długotrwałej absencji nauczyciela wspomagającego i problemów ze znalezieniem zastępstwa.
Aktualny numer
