
- Data: 30.01.2022
Podpisanie diagnozy przedszkolnej, gdy dyrektora zastępuje nauczyciel sporządzający ten dokument
Jestem dyrektorem przedszkola niepublicznego, na dwa miesiące muszę wyjechać (urlop bezpłatny), na czas mojej nieobecności organ prowadzący mianuje osobę, która będzie pełniła obowiązki dyrektora przez czas mojej nieobecności. Czy jeżeli będzie to równocześnie nauczyciel zerówki, który przygotowuje diagnozę gotowości szkolnej, którą do końca kwietnia należy oddać rodzicom, czy w miejscu „podpis dyrektora” wystarczy jedynie jego podpis z dopiskiem „ z upoważnienia”, czy też ktoś jeszcze powinien podpisać ten dokument?

- Data: 30.01.2022
Problem z wypełnieniem druku diagnozy przedszkolnej
Nauczyciele aktualnie opracowują druk gotowości szkolnej dzieci (które idą od września do 1 klasy). Co powinno się znaleźć w punkcie dotyczącym dodatkowych spostrzeżeń o dziecku? Do tej pory pisaliśmy np. „Na podstawie zadań arkusza gotowości szkolnej, który określa dojrzałość szkolną dziecka, chłopiec zdobył łącznie 117 punktów, tym samym jest gotowy do podjęcia obowiązków szkolnych”– teraz dzieci nie robią zadań z arkusza gotowości. Na jakiej podstawie powinna być zrobiona ocena gotowości, aby informacja nie była krzywdząca dla dziecka? Przedszkole pracuje zdalnie. Obserwacje ani hospitacje się nie odbywają. Nauczyciele wysyłają karty pracy dla rodziców (nie pracują w żadnym programie online. Co z obszarami podstawy programowej w przedszkolu, które nie mogą być zrealizowane w formie przesyłanych zajęć – mają być uwzględnione w innych miesiącach czy mimo wszystko np. mamy wpisać teatrzyk dla dziecka albo zajęcia gimnastyczne itp.?

- Data: 30.01.2022
Zakaz wypowiadania umowy w miesiącu przeprowadzania diagnozy przedszkolnej
Czy przedszkole niepubliczne może zawrzeć w umowie o pracę z nauczycielem zapis, zgodnie z którym pracownik nie będzie mógł jej wypowiedzieć w miesiącu przygotowania rocznej lub półrocznej karty obserwacji dziecka bądź gotowości szkolnej?

- Data: 30.01.2022
Nazwa dokumentu z poradni w sprawie odroczenia obowiązku szkolnego
Czy dokument pod nazwą „diagnoza pedagogiczna”, wydany przez poradnię niepubliczną w celu oceny gotowości szkolnej i zawierający stanowisko poradni „odroczenie rozpoczęcia obowiązku szkolnego przez dziecko w roku szkolnym 2020/2021, może być opinią poradni w sprawie odroczenia obowiązku szkolnego czy w nagłówku musi być nazwa „opinia” zgodnie z Prawem oświatowym.

- Data: 30.01.2022
Zasady odraczania obowiązku szkolnego
Rodzice dziecka z zerówki pomimo opinii nauczyciela o braku gotowości szkolnej zdecydowali posłać go do klasy I, i mimo zaleceń nie poszli do poradni psychologiczno-pedagogicznej. Widać, że dziecko sobie nie poradzi, mama teraz wyraża chęć zapisania do paradni i żałuje, że nie zostawiła dziecka w zerówce. Czy jest możliwość, żeby dziecko z powrotem trafiło do zerówki?

- Data: 28.01.2022
Rekrutacja do przedszkola w 10 pytaniach i odpowiedziach – dowiedz się, jak postępować
Tegoroczna rekrutacja do przedszkoli po raz drugi odbywa się w warunkach specjalnego reżimu sanitarnego. Mimo że przepisy o rekrutacji do przedszkoli w porównaniu do ubiegłego roku nie uległy zmianom, część z nich pozostaje niejasna. Sprawdź odpowiedzi na często pojawiające się pytania i upewnij, że postępowanie rekrutacyjne do kierowanego przez Ciebie przedszkola przebiega prawidłowo.

- Data: 18.10.2021
Dyrektor ze stopniem nauczyciela kontraktowego jako opiekun stażu?
W przedszkolach niepublicznych największym problemem przy realizacji awansu zawodowego nauczycieli jest wyznaczenie opiekuna stażu, szczególnie w sytuacji gdy dyrektor placówki ma jedynie stopień nauczyciela kontraktowego. Sprawdź, czy w takiej sytuacji może być opiekunem stażu.

- Data: 13.09.2021
Plan nadzoru w przedszkolu publicznym i niepublicznym na rok szkolny 2021/2022
Sporządzając co roku plan nadzoru pedagogicznego w przedszkolu, łatwo popaść w rutynę. W żadnym wypadku nie należy zaś kopiować zapisów planów z poprzednich lat, bo będzie to tylko sztuka dla sztuki. By plan nadzoru w przedszkolu był narzędziem przydatnym w zarządzaniu placówką, trzeba dostosować go do bieżących potrzeb placówki i uwzględnić kierunki polityki oświatowej państwa. Sprawdź, co może zawierać Twój plan na rok szkolny 2021/2022.

- Data: 28.04.2021
Obowiązek organizowania zajęć stacjonarnych w czasie lockdownu
Katalog osób uprawnionych na mocy rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 26 marca 2021 r. do korzystania ze stacjonarnej opieki przedszkolnej dla swoich dzieci jest na tyle nieprecyzyjnie określony, że z jednej strony wywołuje wątpliwości o to, kto tak naprawdę może złożyć wniosek w ramach tego rozporządzenia, a z drugiej prowadzi do nadużyć interpretacyjnych i obejścia przepisów. Upewnij się zatem, kogo możesz przyjąć do placówki w okresie przedszkolnego lockdownu.

- Data: 28.04.2021
Organizacja pracy nauczycieli w czasie ograniczenia funkcjonowania przedszkoli (artykuł otwarty)
Z obligatoryjnym ogólnokrajowym ograniczeniem działalności przedszkoli w zakresie wskazanym w rozporządzeniu MEiN z 26 marca 2021 r. spotkaliśmy się po raz pierwszy. Z tego powodu organizacja pracy placówki (pracującej dla części dzieci stacjonarnie) budziła wiele wątpliwości. Mimo wznowienia działalności przedszkoli niewykluczone, że może nas czekać ponowny lockdown.
Aktualny numer
