Nowe przepisy o kwalifikacjach nauczycieli przedszkoli wymagają od nich ukończenia jednolitych studiów magisterskich lub łącznie studiów I i II stopnia. Nauczyciele przedszkoli, którzy nie mają ukończonych jednolitych studiów magisterskich lub łącznie studiów I i II stopnia, nie muszą się obawiać o utratę uprawnień do pracy w przedszkolu. Rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji przewiduje bowiem rozwiązania przejściowe, które pozwalają na kontynuowanie pracy w ramach dotychczas nabytych kwalifikacji. Sprawdź jednak, na jakich stanowiskach nauczycielskich będą obowiązywały nowe wymagania i w jaki sposób dyrektor przedszkola będzie sprawdzał, czy osoba ma uprawnienia do pracy w placówce.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
W dniu 3 października 2023 r. w życie weszło długo wyczekiwane, nowe rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Sprawdź, jak zmieniają się wymagania kwalifikacyjne w stosunku do nauczycieli przedszkola i czy to prawda, że teraz każdy nauczyciel pracujący z dziećmi musi legitymować się ukończeniem studiów magisterskich?
Z uwagi na brak kandydatów do pracy w przedszkolu, jednym z często zadawanych pytań jest to, czy student pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej może być zatrudniony jako nauczyciel wychowania przedszkolnego. Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Nie oznacza yo jednak, że taka osoba nie może prowadzić żadnych zajęć z przedszkolakami. Sprawdź szczegóły.
W nowym roku szkolnym dyrektorzy przedszkoli muszą zapewnić odpowiednią liczbę specjalistów. Wśród nich będzie nowe stanowisko – pedagoga specjalnego. Sprawdź, jakie wymania musi spełnić osoba zatrudniana na to stanowisko.
Z tego artykułu dowiesz się:
Z tego artykułu dowiesz się, czy pomoc nauczyciela zatrudniona w przedszkolu, która w wakacje obroniła tytuł licencjata na kierunku pedagogika opiekuńczo-wychowawcza i od października podejmie studia magisterskie na kierunku edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna może być zatrudniona od 1 września 2022 r. na stanowisku nauczyciel przedszkola.
Ustalenie czy kandydat do pracy w przedszkolu ma wymagane przepisami kwalifikacje to jedno z trudniejszych zadań z jakimi borykają się dyrektorzy przedszkoli. Z tego artykułu dowiesz się, czy nauczyciel, który ma kwalifikacje do nauczania wychowania fizycznego w szkole może nauczać wychowania fizycznego w grupach przedszkolnych.
W sytuacji, gdy nie możesz znaleźć do pracy w przedszkolu nauczyciela z odpowiednimi kwalifikacjami merytorycznymi wyjściem może być zatrudnienie osoby, która takich kwalifikacji nie posiada. Wymaga to jednak uzyskania zgody organu nadzoru pedagogicznego, tj. kuratora oświaty. Sprawdź, jak sformułować pismo w tej sprawie.
Przedszkola publiczne i niepubliczne mają obowiązek zatrudniania (poza pewnymi wyjątkami) nauczycieli, którzy spełniają wymagania kwalifikacyjne określone w rozporządzeniu MEN. Nadzór nad działaniem dyrektorów jednostek i ich organów prowadzących w tej kwestii sprawuje zaś kurator oświaty. Zdarza się jednak – najczęściej przez niedopatrzenie – że w przedszkolu zostanie zatrudniony nauczyciel, który nie ma kwalifikacji merytorycznych. Sprawdź zatem, jakie konsekwencje grożą za zatrudnianie kadry pedagogicznej bez odpowiednich kwalifikacji.
Sprawdź, czy zajęcia terapii logopedycznej przydzielone dziecku w ramach zaleceń poradni psychologiczno-pedagogicznej można powierzyć nauczycielowi, który ukończył studia licencjackie na kierunku pedagogika w zakresie zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej z logopedią szkolną.
Upewnij się, jakie kwalifikacje musi posiadać nauczyciel języka angielskiego w przedszkolu i czy obecnie koniecznie, jest uzupełnienie kwalifikacji o tytuł zawodowy magistra.
Sprawdź, jakie działania powinieneś podjąć wobec nauczyciela zatrudnionego za zgodą kuratora oświaty, który w trakcie pracy w przedszkolu uzyska kwalifikacje do zajmowania danego stanowiska.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.