- Data: 21.01.2025
Arkusz wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania dziecka w przedszkolu
Arkusz wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia powinien zawierać informacje o: indywidualnych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych dziecka, mocnych stronach, predyspozycjach, zainteresowaniach i uzdolnieniach dziecka, zakresie i charakterze wsparcia (w zależności od potrzeb) ze strony dodatkowo zatrudnionego nauczyciela wspomagającego, specjalistów lub pomocy nauczyciela, przyczynach niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu dziecka, w tym barierach i ograniczeniach utrudniających funkcjonowanie i uczestnictwo ucznia w życiu przedszkolnym, jakie są napotkane trudności w zakresie włączenia ucznia w zajęcia realizowane wspólnie z oddziałem przedszkolnym oraz efektach działań podejmowanych w celu ich przezwyciężenia, w tym o ewentualnej potrzebie realizowania zajęć indywidualnie z dzieckiem lub w grupie liczącej do 5 uczniów. Aby wielospecjalistyczna ocena miała wymiar rzeczywistej analizy informacji pochodzących z różnych źródeł, dla wszystkich osób udzielających informacji i zaangażowanych w nauczanie, wychowanie i terapię dziecka, warto przyjąć do oceny te same obszary, a następnie dokonać analizy funkcjonowania dziecka w kontekście indywidualnych spostrzeżeń i wspólnych ustaleń. Pobierz przykładowy wzór arkusza wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia.
- Data: 10.01.2025
Informacja o przerwaniu obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego
W świetle przepisów art. 33 ust. 3 ustawy – Prawo oświatowe: dyrektorzy publicznych i niepublicznych przedszkoli i szkół podstawowych, w których zorganizowano oddziały przedszkolne, oraz nauczyciele prowadzący zajęcia w publicznych i niepublicznych innych formach wychowania przedszkolnego są obowiązani powiadomić dyrektora szkoły, w obwodzie której dziecko mieszka, o spełnianiu przez dziecko obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, odpowiednio w: przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, innej formie wychowania przedszkolnego oraz o zmianach w tym zakresie. Jeżeli zatem dziecko nie realizuje obowiązku przygotowania przedszkolnego, dyrektor przedszkola, do którego dziecko uczęszcza, powinien powiadomić dyrektora podstawowej szkoły obwodowej o tym, że obowiązek nie jest realizowany. Obowiązki dyrektora przedszkola ograniczają się więc do zawiadomienia dyrektora szkoły obwodowej o fakcie niespełniania przez ucznia obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego.
- Data: 05.01.2025
Informacja o braku prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego
Nauczyciel i pracownik samorządowy (niepedagogiczny) zatrudnieni w publicznym przedszkolu nie nabędą prawa do trzynastki za dany rok, jeżeli nie spełnią warunku przepracowania w danym roku co najmniej 6 miesięcy i jeżeli nie znajdą się na liście kilu wyjątków o tej zasady. O braku prawa do trzynastki warto poinformować pracownika na piśmie wskazując mu, dlaczego nie nabył do niego prawa. Czasami bowiem krótkotrwała nieobecność w pracy, o której podwładny zapomniał może go pozbawić prawa do trzynastki, na którą liczył. Pobierz wzór informacji o braku prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego.
- Data: 05.01.2025
Informacja o wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego nauczyciela
Nauczyciel zatrudniony w publicznym przedszkolu nabywa prawo do trzynastki po przepracowaniu w danym roku co najmniej 6 miesięcy. Istnieje jednak szereg wyjątków, które zwalniają nauczyciela z wymogu przepracowania takiego okresu. Gdy nauczyciel nabędzie prawo do trzynastki za dany rok możesz na piśmie poinformować go o jej wysokości. Pobierz przykładowy wzór informacji o wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego nauczyciela przedszkola.
- Data: 05.01.2025
Informacja o wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego pracownika samorządowego
Pracownik samorządowy (niepedagogiczny) zatrudniony w publicznym przedszkolu nabywa prawo do trzynastki po przepracowaniu w danym roku co najmniej 6 miesięcy. Istnieje jednak szereg wyjątków, które zwalniają pracownika z wymogu przepracowania takiego okresu. Gdy pracownik nabędzie prawo do trzynastki za dany rok możesz na piśmie poinformować go o jej wysokości. Pobierz przykładowy wzór informacji o wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego pracownika samorządowego.
- Data: 30.12.2024
Zarządzenie dyrektora przedszkola o podaniu planu urlopów
Powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy nie określają terminu, w jakim powinien być sporządzony plan urlopów. Ze względu jednak na to, że nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni przedszkola mogą korzystać z urlopu już od 1 stycznia, ustalenie planu urlopów powinno nastąpić przed tą datą. Plan urlopów należy podać do wiadomości wszystkich nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych. Można dokonać tego w dowolny sposób, jaki jest przyjęty w danej placówce do udostępniania ważnych informacji, np. wydając stosowne zarządzenie wewnętrzne dyrektora przedszkola lub wywieszają plan urlopów na tablicy ogłoszeń w pokoju nauczycieli. Należy jedynie zapewnić, aby każdy mógł się zapoznać z planem urlopów.
- Data: 27.12.2024
Informacja dla dyrektora szkoły podstawowej o spełnianiu obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego
Kontrolowanie spełniania obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego należy do zadań dyrektora szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka. Informację na temat spełniania tego obowiązku uzyskują zaś dyrektorzy przedszkoli i szkół podstawowych, w których zorganizowano oddziały przedszkolne. Pobierz wzór informacji o spełnianiu obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego przez dziecko.
Aktualny numer
