
- Data: 22.02.2023
Czy student może pracować jako nauczyciel bez kwalifikacji w przedszkolu
Z uwagi na brak kandydatów do pracy w przedszkolu, jednym z często zadawanych pytań jest to, czy student pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej może być zatrudniony jako nauczyciel wychowania przedszkolnego. Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Nie oznacza yo jednak, że taka osoba nie może prowadzić żadnych zajęć z przedszkolakami. Sprawdź szczegóły.

- Data: 21.02.2023
Umowa dla psychologa w przedszkolu publicznym zatrudnianego w trakcie roku szkolnego – na jaki okres?
Obowiązujące od 1 września 2022 r. przepisy dotyczące awansu zawodowego pozostają w ścisłym w związku z nowymi zasadami zatrudniania nauczycieli w przedszkolach i szkołach publicznych. Także od roku szkolnego 2022/2023 obowiązują nowe standardy zatrudniania nauczycieli i w wielu przedszkolach konieczne stało się zatrudnienie nieobecnych dotąd specjalistów. Okazuje się, że w praktyce najwięcej problemów sprawia zatrudnienie na część etatu nauczycieli bez stopnia awansu zawodowego w trakcie roku szkolnego. Sprawdzamy jaką umowę zaproponować psychologowi zatrudnianemu w przedszkolu publicznym na część etatu. Wskazówki mają jednak zastosowanie do każdego innego nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego zatrudnianego w trakcie roku szkolnego, tj. nauczycieli wychowania przedszkolnego, pedagoga, pedagoga specjalnego, logopedy itd.

- Data: 14.02.2023
Standardy zatrudniania i obowiązkowe zatrudnianie nauczycieli specjalistów w punktach przedszkolnych
Obowiązujące od 1 września 2022 r. przepisy dotyczące minimalnej liczby etatów nauczycieli specjalistów wciąż budzą wątpliwości. Jednym z pytań zadawanych przez osoby kierujące punktami przedszkolnymi jest to to, czy w tych formach wychowania przedszkolnego także trzeba zatrudniać specjalistów. Sprawdź, czy art. 42d ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela dotyczy również innych form wychowania przedszkolnego, w tym punktów przedszkolnych.

- Data: 09.02.2023
Zatrudnienie dyrektora w punkcie przedszkolnym
Przepisy prawa oświatowego nie wskazują na istnienie stanowiska dyrektora punktu przedszkolnego. Sprawdź, czy organ prowadzący powinien zatrudnić dyrektora w punkcie przedszkolnym i jakie kompetencje ma osoba, która kieruje inną formą wychowania przedszkolnego. Z artykułu dowiedz się, jakie rozwiązania przewidują przepisy prawa oświatowego.

- Data: 08.02.2023
Ocena pracy po miesiącu zatrudnienia – czy ustalić ją dla nauczyciela początkującego
W przypadku rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem początkującym, konieczne jest ustalenie oceny pracy. Sprawdź, czy dyrektor musi dokonać oceny pracy nauczyciela, który przygotowanie do zawodu odbywał tylko przez miesiąc lub kilka tygodni, a następnie podjął decyzję o rozwiązaniu umowy.

- Data: 08.02.2023
Nowelizacja Kodeksu pracy opublikowana w Dzienniku Ustaw
Długo wyczekiwana nowelizacja przepisów ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy została publikowana w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Oznacza to, że już niebawem zaczną obowiązywać nowe regulacje dotyczące pracy zdalnej oraz kontroli trzeźwości w miejscu pracy. Warto pamiętać, że nowe przepisy częściowo będą miały zastosowanie również do nauczycieli w publicznych i niepublicznych przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego.

- Data: 03.02.2023
Osoba zatrudniona na podstawie art. 15 Prawa oświatowego – prowadzenie zajęć i wypełnianie dziennika
Przepisy prawa oświatowego dopuszczają prowadzenie zajęć w przedszkolu przez osobę niebędącą nauczycielem. Dyrektor przedszkola, który chce powierzyć prowadzenie zajęć rozwijających zainteresowania dzieci osobie bez przygotowania pedagogicznego musi uzyskać zgodę kuratora oświaty. Sprawdź, czy osoba zatrudniona na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe może samodzielnie prowadzić zajęcia z dziećmi i wypełniać dziennik zajęć przedszkola.

- Data: 24.01.2023
Utrata uprawnień i kwalifikacji do wykonywania zawodu nauczyciela – po ilu latach pracy poza oświatą
Wiele osób po uzyskaniu kwalifikacji do zajmowania stanowiska nauczyciela, w tym nauczyciela w przedszkolu, nie podejmuje zatrudnienia w oświacie. Inni zaś odchodzą z zawodu po kilku latach pracy, często już po uzyskaniu stopnia awansu zawodowego. W razie chęci powrotu do pracy w jednostce systemu oświaty pojawia się pytanie czy dana osoba utraciła uprawnienia do wykonywania zawodu nauczyciela? Po ilu latach przerwy od pracy w oświacie wygasają uprawnienia nauczycielskie?

- Data: 16.01.2023
Mentor początkującego nauczyciela: awans zawodowy nauczycieli w przedszkolu
Od 1 września 2022 r. nauczycielowi odbywającemu przygotowanie do zawodu nauczyciela dyrektor przedszkola przydziela spośród nauczycieli mianowanych lub dyplomowanych mentora. W przepisach przewidziano jednak wyjątki w przypadku przedszkoli niepublicznych. Dowiedz się, kto może być mentorem i jaki są jego obowiązki w przedszkolu.

- Data: 09.01.2023
Odmowa wykonania polecenia służbowego przez pomoc nauczyciela
Pomoc nauczyciela jest pracownikiem niepedagogicznym, do którego nie mają zastosowania przepisy Karty Nauczyciela. Zakres zadań pomocy nauczyciela w przedszkolu określa więc dyrektor. Zdarza się, że osoba zatrudniona na tym stanowisku odmawia wykonywania niektórych poleceń powołując się na swój stan zdrowia. Czy ma do tego prawo? Sprawdź, kiedy możliwa jest odmowa wykonania polecenia przez pomoc nauczyciela.
Aktualny numer
